Metsa eksinud inimese otsimisel tuleb tegutseda läbimõeldult

Septembri esimese kahe nädalaga on häirekeskus saanud tavapärasest mitu korda rohkem teateid metsa eksinud inimestest. Ligi pooltel juhtudel on inimesed ise metsast välja saanud, ülejäänud kordadel on politseinikud viinud läbi reaalseid otsinguid. Iga otsingu puhul tuleb lähtuda maastiku tingimustest ja tegutseda läbimõeldult.

Järgnevaid Lääne- ja Pärnumaal aset leidnud metsa eksimisi ühendab asjaolu, et kõik need inimesed läksid metsa seenele neile tuttavasse kohta, kuid neid eristab aeg, mis need inimesed metsas enne leidmist veetma pidid ja ka viis, kuidas läheneti nende otsimisele.

Tänavu 8. septembril eksis metsa Läänemaal Nõva vallas sõbraga seenele läinud 91aastane mees. Metsas liiguti ringi eraldi ja hiljem sõbral enam meest üles leida ei õnnestunud. Mehel polnud kaasas dokumente ega telefoni ja oli teada, et ta kasutas kuuldeaparaati. 91aastane mees veetis metsas kolm ööpäeva, kuni metsa tulnud teised seenelised ta leidsid. 18. septembri õhtul eksis metsa Pärnumaal Saarde vallas seenele läinud 81aastane mees. Mehel oli kaasas telefon ja temaga õnnestus paaril korral kontakteeruda. Mees oli metsas ühe öö ja kopter leidis ta järgmise päeva pärastlõunal. 19. septembri päeval eksis Saarde vallas metsa 62aastane naine, kelle kopter leidis paar tundi pärast kadumist.

Vanema 91aastase mehe otsinguid raskendas asjaolu, et mehel polnud kaasas telefoni ja oli teada, et ta polnud oma kuuldeaparaati kaasa võtnud. Samal õhtul hakkasid teda otsima neli politseinikku ja kaheksa Lääne-Eesti reservpäästerühma vabatahtlikku koos kahe otsingukoeraga. Kella 21.30 paiku hakkas meest otsima PPA lennusalga kopter, kuid paari tunni möödudes lõpetas see otsingud. Ööseks otsustati pimeduse ja keeruka rabamaastiku tõttu otsingud lõpetada. Järgmisel päeval otsis meest üle 20 inimese, nende hulgas viis Lääne-Eesti reservpäästerühma vabatahtlikku, viis politseinikku koos kolme otsingukoeraga, seitse ESTSAR-i vabatahtlikku ja 12 Nõmmemaa ja Variku küla elanikku. Metsas liikus neil päevil ringi palju seenelisi ja seetõttu otsustasime meest ka meedia vahendusel otsida – ehk oli mõni seeneline eakat meest märganud.

Metsamineku koha ümbrus oli laupäeva õhtuks peaaegu kahe kilomeetri raadiuses läbi vaadatud ning hakati planeerima edasisi otsinguid. Laual oli ka võimalus, et ehk on mees ise metsast välja saanud. Tema asukohta positsioneerida ei saanud ja ei olnud aitamas ükski märk ega vihje, kuhu suunas mees liikuda võis. Patrull oli selleks ajaks kõik kohalikud teed ja talud läbi sõitnud. Üks ala oli jäänud kontrollimata ja esmaspäeva hommikul plaaniti just sinna otsima minna. Seda aga teha ei jõutudki, sest esmaspäeva hommikul leidsid seenelised eksinu ja andsid talle süüa ja juua. 91aastane mees leiti linnulennult umbes üheksa kilomeetri kaugusel paigast, kust ta metsa sisenes. Kuigi ta oli kolm ööpäeva metsas olnud ja tema riided olid läbimärjad, oli tema tervis korras. Veendumaks täielikult, et temaga on kõik korras, viidi ta Läänemaa haiglasse kontrolli.

Kümme päeva hiljem eksis Saarde vallas metsa 81aastane mees, kellel oli kaasas telefon ja temaga saadi paaril korral telefonitsi ka kontakti, kuid olukorra muutis keeruliseks telefoni tühjenev aku. Telefonile tehti ka positsioneerimine, mis paraku kohe tulemust ei andnud. Kuna teade tema kadumisest tuli õhtul kella 20 paiku ja oli kindlalt teada, et ta on metsas, siis otsustati teda otsida õhtul ja ööpimeduses. Abiks olid pääste- ja otsingugrupp ESTSAR ja OPEROG, Tali jahiseltsi liikmed, politseinikud koos otsingukoertega. Lasti ka politseiautode sireene ja raketti, mida mees ka nägi, kuid oli juba pime ja ta ei saanud enam metsas liikuda. Taheti kohe öösel saata välja kopter, aga udu takistas kopteril Tallinnast õhku tõusmast.

Hommikul kella 9 ajal sai kopter lõpuks startida ja kella 13 ajal leidiski kopter mehe, kes vintsiti kopterisse ning toimetati Pärnu haiglasse. Maastik oli sündmuskohal väga raske – mets oli kõrge ja tihe, piloodid pidid olema väga tähelepanelikud ja meeter meetri haaval otsima.

Samal ajal ühe eksinu leidmisega sai Häirekeskus umbes kella 13 ajal uue teate samuti Saarde vallas metsa eksinud 62aastast naisest. Hakati sinnagi koondama inimesi maastikuotsingute läbiviimiseks. Eesmärk oli naine leida enne pimedaks minemist. Teati, et kohapealne maastik võimaldab kopteril tõhusalt otsida ja loodeti, et eksinu leitakse kiiresti. Õnneks oli kopter kohe varnast võtta. Kopter märkas naist kaks tundi pärast kadumist. Kokku oli 81aastase mehe ja 62aastase naise otsingutele lisaks kopterile kaasatud 48 inimest, neli teenistuskoera ja ka üks ATV.

Otsingutel on tähtis tunda maastikku ja hinnata, kas see raskendab otsinguid või mitte. Peab tundma neid inimesi, kes otsima lähevad. Alati tuleb sõltuvalt konkreetsest olukorrast ja metsas olevatest tingimustest hinnata, kuidas korraldada otsinguid, kui palju otsijaid kaasata, kas otsida ainult päeval või ka öösel. Otsijad ei tohi sattuda hätta.

Iga kadumine on isemoodi ja nõuab uut lähenemist. Ühtki otsingut ei saa läbi viia õpiku järgi.

Politsei otsib kõige rohkem inimesi juulist oktoobrini. 2016. aastal laekus nendel kuudel maastikul eksimisest keskmiselt üks teade päevas ehk 30 kuus. Tavapäraselt laekub Eestis hädaabinumbrile 112 keskmiselt 15 teadet kuus sündmustest, kus võib olla vajadus otsida inimesi maastikul. Reaalseid otsinguid tehakse ligi pooltel juhtudel. Selle aasta septembri esimesel kahel nädalal on inimese eksimisest maastikul teada antud 51 korral.

Metsa minnes võtke alati kaasa laetud mobiiltelefon, teavitage lähedasi kuhu, millal ja kui kauaks plaanite minna, riietuge erksavärviliselt ja vastavalt ilmastikule, võtke kaasa söögi- ja joogi tagavara, taskulamp ja tikud. Kui olete siiski eksinud, siis ärge jääge ootama, vaid helistage kohe hädaabinumbril 112. Liikudes püüdke leida mingi kindel suund ja liikuda selle järgi, kindlat suunda hoides jõuate alati mõne asustuseni või teeni. Kui olete väsinud või ei tunne ennast hästi, ärge liikuge metsas ringi, vaid istuge lagedamale alale, siis on kergem leida.

KIUR KLIPPBERG, Nõva valla piirkonnapolitseinik

RAUNO LENSMENT, Saarde valla piirkonnapolitseinik

blog comments powered by Disqus