Mesinikud pidasid suvepäevi

Üle-eelmisel nädalavahetusel, 19. ja 20. juulil kogunesid mitmed Eesti mesinikud Koeru, kus peeti esmakordselt  Eesti mesinike suvepäevi.

Pajusi valla Kubja mesindustalu peremehe Jüri Luguse sõnul oli Pajusis koos umbes 50-60 mesinikku. Jüri ja Olvi Lugus olid sellel üritusel need, kes heiskasid Eesti Mesinike Liidu lipu. Selle lipuga käidi möödunud aastal ka Leedu mesinike päevadel. Eeloleval laupäeval on Leedus sama sündmus, kuid Lugused seekord sinna ei lähe, sest mesinikel  on praegu väga kiired ajad, Lugused valiti aga möödunud aastal veel ka Eesti aasta mesinikeks.

Jüri Luguse sõnul hakkasid nad suvepäevi korraldama Leedu eeskujul, kus lisaks traditsioonilistele õppepäevadele viiakse läbi ka pidulikke üritusi.  

 Koerus toimunud ettevõtmisel moodustasid mesinikud neli töögruppi, kus mõeldi välja ideid, kuidas mesindusega paremini edasi minna.

Mesinikele valmistavad meelehärmi  taimekaitsevahendid ja mürgid, mida põllumehed kasutavad, kuid mis mesilasi kahjustavad ja tapavad. Kokkutulekul võeti vastu otsus, et on tarvis põllumeestega kohtuda ja sel teemal mõtteid vahetada. Mesinikud soovivad, et kemikaale pritsitaks põldudele pigem õhtusel ja öisel ajal, mitte päeval. Probleemiks ka mee müümine ja kõne all oli ühisfirma loomine, mille kaudu oleks kergem seda turustada.

 Kubja mesindustalu peremehe sõnul on Soomes niisugune firma olemas. 

Jüri Lugusele anti Koerus pidulikult kätte ka mesinike koolitamise õigust tõendav tunnistus. Esimesel  päeval külastas Jüri Lugus väiksema seltskonnaga ka sealkandis tegutsevate mesinike majapidamisi. Teisel päeval Jüri ja Olvi Lugus Koerus pikemalt ei viibinud, sest tahtsid osa saada ka samal ajal Pajusis toimunud mõisapäevast.

Tänavu septembri alguses on ees ootamas veel suur rahvusvaheline mesinike kokkusaamine Ukrainas. Jüri Luguse sõnul nad minna ei kavatse, küll on aga sarnastel üritustel osalenud Iirimaal, Sloveenias ja Prantsusmaal.

 Luguste kinnitusel tõotab tänavune meesaak hea tulla, ei saa isegi välistada, et tuleb rekordiline aasta.  

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus