Merilin Meri pälvis tunnustuse tori tõugu hobuste aretamise eest

Möödunud laupäeval Ülenurmel peetud tõuloomade näitusel osalenud Merilin Meri pälvis enda aretatud tori täkuga Lootus tiitli parim tõuaretaja 2017 – tori tõugu hobuste aretamisel ja säilitamisel.


Tänavu juunikuus oli Vooremaa veergudel juttu Jõgevamaal Ehaveres elavast ja hobikorras hobustega tegelevast Merilin Merist, kes omandas teadmised ja oskused Säreveres.

Katsed Tori hobusekasvatuses

Merilin Meri sõnul osales ta tänavu Tori hobusekasvanduses 19. augustil peetud tori tõugu noorhobuste üleriigilistel jõudluskatsetel, kus tema aretatud täkk Lootus võitis tiitli parim tori tõugu noor täkk 2017. Selle tiitli omanikuna sai Lootus kutse osaleda Ülenurmel peetaval üleriigilisel tõuloomade näitusel.

Toris teoks saanud noorhobuste ülevaatusel hinnatakse hobuse välimikku, kehaehitust, jalgu, tüüpi, liikumist, sealhulgas nii sammu, traavi, galoppi kui ka hüppeid ning kogu üldmuljet. Igal tõul on oma aretuskava ja tunnused, mida püütakse järgida ja vastavalt sellele noorhobuseid ka kümne punkti süsteemis hinnatakse. Selle järel võrreldakse kõiki osalenud noorhobuseid. Noorhobune, kel parimad tulemused, on ka võitja. Ülenurmel Merilin Meri sõnul enam hobuseid ei hinnatud, vaid see oli juba esinemise koht, kus paremad tõuaretajad enda aretatud hobuseid huvilistele esitlesid. Kui keegi tundis konkreetsemat huvi esitletud hobusetõugude kohta, siis jagasid tõuaretajad huvilistele vajalikku informatsiooni. Samas tunnustati ka aretajaid. Merilin Meri pälvis Ülenurmel tiitli parim tõuaretaja 2017.

Eelnes tõsine uurimistöö

Merilin Meri sõnul pidi ta aretustöös eduka tulemuse saavutamiseks uurima oma mära sugupuud, leidma märale sobiva täku, uurima ka täku sugupuud ning jälgima, millised on täku kehalised näidud. Kui uurimise käigus selgus, et üks kindel paar kokku võiks klappida, oli ka lootust, et nad annavad heade näitudega järglase. Tõsise eelneva uurimise tulemusena leidis ta oma märale sobiva täku, leppis täku omanikuga kokku, et tema mära ja täkk võiksid ühise järglase saada. Alati selline aretustöö loodetud tulemust ei anna.

Kaks aastat tagasi sündinud täkk Lootus on aga eduka aretustöö vili. Tegelikult on Lootusel küll juba uus omanik, Kerli Kivisikk Hiiumaalt, aga hobune elab praegu veel Merilin Meri tallis. Lootuse uus omanik oli nõus, et Merilin Ülenurmel toimuval tõuloomade näitusel võib osaleda.

Ülenurmel jätkus kiidusõnu ka Lootuse isa, täku Lunoid endisele omanikule Helina Amurile.

Lootusega tuleb veel tööd teha

Merilin Meri sõnul meeldib talle tori tõugu hobuste aretamisega tegeleda seetõttu, et seda tõugu hobused on universaalsed ja talle armsaks saanud. Tõuaretaja sõnul on noortäkk Lootusega tööd veel palju. Tuleb käia ka järgnevatel aastatel ülevaatustel ja näidata, kuidas ta on arenenud. Kui uus omanik Kerli Kivisikk tahab Lootuse edaspidi rakendisse saada, siis tuleks tal oma hobusega veel Toris sõidu- ja veokatsetele minna.

Merilin Meril on tallis ka noor, tuleval aastal kaheseks saav, mära Harmanda, Lootuse poolõde, kellega ta kavatseb läbida eelülevaatuse. Kui Harmanda hinded on sobilikud ja neid koos Torisse ülevaatusele kutsutakse, siis seal selgub, mis Harmandast edasi võiks saada.

Talle osaks saanud tunnustuse kohta ütles Merilin Meri, et ei oodanud sellist tiitlit nii kiiresti, vaid arvas, et see tuleb pikkade tegevusaastate jooksul välja võidelda. Samas on tunnustus tema jaoks väga meeldiv üllatus ja innustab teda aretustööd tõsiselt jätkama.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus