Meie VOLIS pakub rootslastele huvi

Reedel külastasid Jõgeva linnavalitsust Rootsi omavalitsusliitude liikmed, kel on tõsine huvi käivitada volikoguistungite elektrooniline süsteem ka oma kodumaal.

 

Juba üle aasta on VOLIS-e kasutamine Jõgeva volikogu tööd oluliselt lihtsustanud ning tänu sellele on ka kogukonna kaasatus oluliselt paranenud. Nimelt on süsteemi VOLIS abil kõigil huvilistel võimalik volikogu istungeid reaalajas jälgida. Linnavolikogu esimehe Mai Treiali sõnutsi jälgiti neid möödunud istungi ajal isegi Hiinast. 

IT abiga elavdatakse noorte poliitikahuvi

Rootslastel tekkis huvi VOLIS-e vastu möödunud aastal, mil süsteemi projektijuht Henri Pook programmi Örebros e-demokraatia seminaril tutvustas. Äsja käis aga viieliikmeline grupp ise kohapeal jälgimas, kuidas süsteem töötab. Paaritunnise demonstratsiooni järel said delegatsiooni liikmed korraliku ülevaate ning Rootsi omavalitsusliitude projektijuht Anders Nordh kinnitas, et katsetused peaksid kahes Rootsi omavalitsuses algama juba sellel kevadel.

Henri Pook kinnitas, et VOLIS aitab viia omavalitsuse juhtimise ja sellest tulenevalt ka demokraatia uuele tasemele. “Lisaks sellele, et kõik volikogus kõne all olev on reaalajas kõigile huvilistele veebis jälgitav, saame me sellega veenda ka rohkem noori omavalitsuses toimuvat jälgima ning neid rohkem kaasata,” selgitas Pook väliskülalistele. Ka rootslased olid nõus, et noorte kaasatus kohalikku poliitikasse on liialt väike ning tehniliste lahendustega saab noortes rohkem huvi äratada.

ID-kaart on rootslaste jaoks imevidin

Linnapea Mihkel Kübar rääkis, et VOLIS-e kasutamine muudab istungid asjalikumaks ning neil osalejate keelekasutuse kultuursemaks. “See, et kõik inimesed saavad istungit jälgida, distsiplineerib volikoguliikmeid ning kui vahel soovikski keegi kellelegi midagi halvasti öelda, siis avalikus ruumis hoitakse endid rohkem vaos,” kinnitas Kübar.

Samas nentis Jaan Järv, et VOLIS on ikkagi ennekõike vahend, mis ei tohiks pärssida elavat diskussiooni. “Kui soovid kõrval istuvale volikogu liikmele midagi öelda või midagi arutada, siis ei pea seda ilmtingimata VOLIS-e kaudu toksima,” ütles ta.

Päris samamoodi, nagu istungitesüsteem Jõgeval toimib, see Rootsis tööle ei hakka. Nimelt tõendavad Jõgeva linnavolikogu liikmed oma identsust ID-kaardi abil, kuid Rootsis selline autentimise süsteem puudub. “See on justkui üks imekaart, mis kõik uksed avab,” avaldasid külalised imestust.

Henri Pook kinnitas aga, et VOLIS-e jaoks pole ilmtingimata ID-kaarti vaja, on ka teisi variante ja see on üks põhilisemaid mõtlemise kohti. Võimalik on näiteks teha volikogu liikmeile spetsiaalsed kiipkaardid või kasutada autentimisel salasõna ning koode.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus