Meie organism vajaks aeg-ajalt toidulisandeid

Ka mitmekülgse toidu tarvitamisel on üsna raske otsustada selle täisväärtuslikkuse üle, kuna juurviljad, mida me toiduks kasutame, võivad olla kasvanud mineraalainetevaesel pinnasel või nende vitamiinidesisaldus on pikaaegsel säilitamisel oluliselt vähenenud.

Toidu liigne küpsetamine, ebaregulaarne toitumine või liigne kiirtoidu tarvitamine võivad samuti põhjustada vajalike ainete nappust organismis.

Tervistava mõjuga
Toidulisandid ongi niisugused ained, mida ei saa nimetada ravimiteks, kuid mille õige ja vajadusel regulaarne tarvitamine võib organismile märkimisväärset tervistavat mõju avaldada.

Alljärgnevalt lühidalt mõningatest apteekides olemasolevatest enamlevinud toidulisanditest.

Ubikinooni ehk koeensüümi Q10 võiksid kasutada inimesed, kellel on pidev füüsiline koormus, kuid nad tunnevad end väsinuna ning vajavad täiendavat energiat. Sama ainet on soovitatud ka südamehaiguste järgseks taastusraviks.

Gingo Bilobat ehk hõlmikpuud kasutatakse mälu-ja tähelepanuhäirete leevendamiseks ning jalgade verevarustuse parandamiseks, kui käed ja jalad külmetavad.

Kroomi soovitatakse veresuhkru taseme tasakaalustamiseks, samuti aitab kroom vähendada magusavajadust. Sellega seoses aitab kroom mingil määral ka kehakaalu normaliseerida.

Kalaõli on kasutatud aastatuhandeid
Glükoosamiin on aine, mis on vajalik tervete liigeste ning sidekoe moodustamiseks ja säilitamiseks.

Kasutatakse liigespindade liikumise parandamiseks, kusjuures glükoosamiin vähendab ka liigeste valutundlikkust ja toimib põletikuvastaselt.

Kalaõli on traditsiooniliselt kasutatud üldtugevdava vahendina. Õlis sisalduvad Omega-3 rasvhapped mõjutavad vere lipiidide sisaldust, aidates vähendada riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse.

Kalaõli soovitatakse ka kolesteroolitaseme alandamiseks veres ning samuti vähendab see aine liigesevaevusi põletikuliste haiguste, näiteks reumatoidartriidi korral.

Eeltoodud ainete loetelu moodustab vaid osa apteekides saadaolevatest toidulisanditest. Apteekriga julgesti konsulteerides leiab igaüks endale vajaliku toote, mis võib organismi seisundit parandada.

RIINA VEERSALU, farmatseut

blog comments powered by Disqus