Tartus peetakse sel nädalal Põhja- ja Baltimaade meestelaulu päevi. Suursündmusest saavad osa ka Jõgevamaa muusikahuvilised: homme õhtul annavad muusikasündmusel osalevad koorid tasuta kontserte 15 Eestimaa paigas, sealhulgas Jõgeval ja Puurmanis.
Jõgeva meeskooril Mehis on homme au olla võõrustajaks Lahti meeskoorile Soomest ja Läti Ülikooli meeskoorile Dziedonis. Esimest juhatab Tuisku Marttinen, teist Roberts Liepinš ning kahes kooris kokku laulab umbes 80 meest.
“Külalised peaksid Jõgevale jõudma kella 18 paiku,” ütles Mehise president Heino Ilves. “Enne kell 20 kultuurikeskuses algavat kontserti jõuame neile tervituskohvi pakkuda ja nendega ühisproovi teha.”
Umbes poolteisetunnisel kontserdil laulavad põhiliselt külaliskoorid, võõrustajad astuvad üles mõne tervituslauluga ning esitavad soome ja läti meestega ka mõned ühislaulud.
Lahti meeskoorile pani legendi järgi aluse rühm 1. maid tähistama kogunenud laulusõpru. Ametlikult asutati koor siiski 1920. aastal ning peatselt tõusis see Soome eliitkooride hulka. Nagu teisedki Soome meeskoorid, esitas ka Lahti meeskoor pärast Teist maailmasõda palju isamaalisi laule, aidates nii kodukandi rahval sõjas hukkunuid mälestada, sõjaaja masendusest üle saada ning eneseusku taastada. Tänapäeval lauldakse isamaaliste ja rahvalaulude kõrval palju kaasaegset muusikat.
Puurmanis norralased ja saarlased
Läti Ülikooli meeskoor Dziedonis on asutatud 1924. aastal. Koori repertuaaris on enam kui viissada laulu 21 keeles, sealhulgas läti heliloojate loomingut Janis Cimzest Janis Lusensini, lääne-euroopa ja vene klassikat ning rahvalaule. Lauldud on ka oratooriume, ooperit ja spirituaale. Dziedonis on edukalt osalenud arvukatel koorikonkurssidel ja salvestanud rea heliplaate.
Lisaks Jõgeva kultuurikeskusele saab meestelaulu päevadel osalevaid koore kuulata Puurmani lossis. Seal astuvad homme kell 19 üles Lörenskog Mannskor ja Vardo Mandssangforening Norrast ning Saaremaa Meeskoor SÜM. Esimesed kaks pakkusid oma kodulehel enda kohta kahjuks vaid norrakeelset infot. Saaremaa Meeskoori SÜM kohta võib aga öelda niipalju, et see on tegutsenud 1973. aasta sügisest (ehk kaks ja pool aastat kauem kui Mehis), selles laulab 24 meest Saaremaa erinevatest paikadest ning et koori peadirigendiks on viimased neli aastat olnud Jõgeval hästi tuntud Saaremaa Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Mari Ausmees: tema ja tema juhendatavad ansamblid pole puudunud veel ühtedeltki Alo Mattiiseni muusikapäevadelt. Hooaja jooksul annab SÜM 15-20 kontserti.
Laval 4500 meest
Põhja- ja Baltimaade meestelaulu päevade peakontsert toimub ülehomme kell 18 Tartus Tähtvere lauluväljakul. Laval moodustavad ühendkoori 90 meeskoori, 10 noorte meeskoori ja 51 poistekoori Rootsist, Soomest, Norrast, Eestist, Lätist, Leedust ja Fääri saartelt ühtekokku umbes 4500 lauljaga. Meestelaulu päevi korraldab Eesti Meestelaulu Selts koostöös Põhjamaade Lauljate Liiduga. Päevade kunstiline juht Jüri Rent on koostanud Eesti kooride kava selliselt, et mehed ja poisid saaksid ühiselt laulda nii teada-tuntud teoseid kui ka uut repertuaari. Norra, Rootsi, Soome ja Läti külaliskoorid esitavad oma etteastetes oma päritolumaa populaarseimaid koorilaule. Suureks elamuseks tõotab kujuneda see, kui ligi 3000 mehe esituses kõlavad orjade koor Verdi ooperist “Nabucco” ja Sibeliuse “Finlandia”. Peakontserdil on kaastegev Vanemuise sümfooniaorkester. Peomeeleolu aitavad lisada Eesti Kaitseväe Orkester ning Eesti Politsei- ja Piirivalveorkester, kes esitavad laulmise vaheaegadel vigurmarsse.
i
RIINA MÄGI