Meedik Inga Veri annab täiskasvanuna õppides lastele eeskuju

Tunnustuse Jõgevamaa aasta õppija tänavune laureaat SA Tartu kiirabi Jõgeva brigaadis töötav Inga Veri lõpetas suvel cum laude Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õe erialal ja õpib praegu samas koolis edasi vaimse tervise õeks.


Kohtusime Inga Veriga Torma rahvamajas, kus ta Torma põhikooli õpilastele ja õpetajatele mannekeenil elustamiskoolitust läbi viis. „Õppimine on mulle alati meeldinud. Täiskasvanuna mõistad paremini, et õpid endale ja saad seda tehes ka teistele eeskujuks olla,” ütles tubli naine.

Inga Veri lõpetas omal ajal Pala põhikooli ja Jõgeva II keskkooli, kus omandas lisaks keskharidusele ka hooldaja kutse. 2002. aastal asus ta tööle Tartu Ülikooli Kliinikumi üldintensiivravi osakonda. Vahepealset töötamist Jõgeva haiglahoones asunud kondiitritöökoja perenaisena kommenteeris ta nii: „Mulle meeldib väga küpsetada ja olen tänaseni agar kodusküpsetaja. Tundsin aga, et tööna pole see ala minu rida. Märksa suurem huvi oli meditsiini vastu.”

Nüüd või mitte kunagi

„Ülikooli tahtsin minna juba noorena, aga ikka lükkasin edasi, kuni ühel päeval avastasin, et kui nüüd ei lähe, siis jääbki minemata,” rääkis Inga. „Kõik ümberringi muutub ja ma tunnen, et tahan eluga kursis olla, veelgi rohkem teada saada. Ilma õppimata ei saaks ma teha tööd, mida armastan. Pere ja töö kõrvalt õppimine on aga paras pähkel. Samas ka hea vaheldus. Lastele peab ju eeskuju näitama, et igas vanuses on kõik võimalik.

Pere ja töö kõrvalt õppimiseks tuli osata hästi aega planeerida. Igati kasuks tuli Tallinna kooli õpikeskkond, mis soosib õppimist nendelgi, kel gümnaasiumiharidus juba palju aastaid tagasi omandatud.”

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse õppetooli juhataja Kristi Puusepp rääkis Vooremaale, et Inga jäi õppejõududele meelde kui kohusetundlik ja teadmishimuline üliõpilane. Ta koostas pärast põhjalikku uurimist koos kursusekaaslase Anu Joonasega lõputöö teemal „Õendusabi amüotroofilist lateraalskleroosi põdevale patsiendile”, juhendajaks Mai Kuum. „Selle keerulise pealkirja taga on tänuväärne teave harvikhaigusega patsientide õendussekkumistest ja nõustamisest.

Tegemist on haigusega, mida ei esine kuigi sageli, kuid patsiendid, kes on sellesse haigestunud, vajavad toimetulekuks mitmekülgset abi ja nõustamist, alates sotsioemotsionaalsete probleemide lahendamisest kuni füüsilise abi ja abistamiseni. Valminud lõputöö on vajalik materjal õdedele, kes antud haigusega patsientide ja nende lähedastega tegelevad.

Inga lõpetas kõrgkooli suurepäraste hinnetega ja kaitses lõputöö koos oma kaasõpilasega kõige kõrgemale hindele ning oli igati välja teeninud kiitusega diplomi, milleni jõudmiseks on vaja annet, pühendumist ja järjekindlat tööd,” kinnitas Kristi Puusepp.

Vaimse tervise õeks õppimas

„Õe õppekava on rakenduskõrghariduse õppekava, mis kestab 3,5 aastat ja sisaldab väga palju teoreetilist ja faktipõhist teavet, aga suures osas ka praktiliste oskuste õppimist ja harjutamist. Kuna õppimise tulemusest sõltub meie kõigi tervis ja heaolu, siis siin hinnaalandust ei tehta,” rääkis  õendusõppe juht.

Praegu õpib Inga Veri jätkuvalt Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis, spetsialiseerudes vaimse tervise õe erialale. „Vaimse tervise õed leiavad rakendust psühhiaatriakabinettides ja psühhiaatriakliinikutes, samuti ka kiirabis, kus praegu töötan. Nii mõnelgi patsiendil, kes kaebab mõnda füüsilist tervisehäda, võib halva enesetunde põhjuseks olla hoopis paanika- või ärevushäire, depressioon jne,” tutvustas ta eriala.

Inga Veri õppimist on soosinud pere, abikaasa Andres ja kaks last. Tema tütar Kristin, kes õpib Jõgevamaa gümnaasiumis ja õde, kes on samuti meedik, esitasidki Inga Jõgevamaa aasta õppija nominendiks.

Nende koostatud esitluses on kirjas, et Inga Veri on hingelt „maakas” ja teda tõmbab ikka maale, kus pingeid maandada. Samuti meeldib Ingale metsas käia, korjata seeni ja marju, kala püüda ja reisida.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus