Medalisadu Adaveres

Möödunud laupäeval Adaveres peetud Eesti meistrivõistlustel kiiruisutamises “riisusid koore” põhiliselt kohalikud sportlased, kes moodustasid ka osavõtjate valdava enamuse. Täiskasvanute konkurentsis startinud Mart Markus ja Saskia Alusalu tulid koguni viiekordseks Eesti meistriks.

Nii Saskia kui ka Mart võitsid kõik kavas olnud alad. Naistel olid nendeks 500, 1000, 1500 ja 3000 m ja mitmevõistlus ning meestel 500, 1500, 3000 ja 5000 m ning mitmevõistlus. Naiste arvestuses sai kõik hõbemedalid Marleen Sarap ja kõik pronksmedalid Saskia vanem õde Sandra Alusalu. Meesteklassis läks neli hõbedat rõugelasele Märt Kuusile, lühima distantsi oma aga adaverelasele Rauno Kamenjukile. Viimane pälvis veel 1500 ja 3000 meetri ning mitmevõistluse pronksi, 500 meetris läks sama karva medal Märt Kuusile ja 5000 meetris Aivar Kamenjukile.

Juunioride (1992. a ja hiljem sündinud) klassis jagasid medalid omavahel tõesti ainult Adavere noored. Noormeestest tuli Risto Liiv kolmekordseks (500 ja 1500 m ning mitmevõistlus) ja Aleks Luik kahekordseks (3000 ja 5000 m) võitjaks. Hõbedakohad jagunesid samade noormeeste vahel täpselt vastupidiselt. Viiekordseks pronksimeheks sai Marten Liiv. Neidudest võitis Silvia Kutsar küll kolm ala — 500, 1000 ja 3000 m —, ent kuna ta 1500 meetris aega kirja ei saanudki, tuli tal mitmevõistluses kolmanda kohaga leppida. Üldvõit läks Mariin Sarapile, kes võitis 1500 meetri distantsi, oli 500 ja 3000 meetris teine ning 1000 meetris neljas. Mitmevõistluse hõbeda saanud Agnes Kutsar oli 1500 meetris teine ja ülejäänud distantsidel kolmas.

Adavere uisuelu eestvedaja ja kohalike noorte treeneri Väino Treimani sõnul on adaverelaste nii suur ülekaal Eesti kiiruisutamise loomulik, sest mujal praegu õigeid treenimistingimusi polegi.

„Kui ühed saavad treenida ja teised ei saa, siis on loomulik, et teised ei hakka üldse välja tulemagi,” ütles Väino Treiman.

Tema sõnul oleksid Risto Liiv ja Aleks Luik vabalt võinud startida meesteklassis: nende välja sõidetud ajad oleksid võimaldanud neil seal hõbe- ja pronksmedalid võita. Ent poisid ise eelistasid juunioride klassi kuldasid ja hõbedaid. Kahes vanuseklassis võistluste juhend paraku startida ei lubanud. Saskia Alusalugi on vanuse poolest tegelikult juunior, ent temal polnud ka naisteklassis konkurentsi karta ning loomulikult otsustas ta kaalukamate kuldade kasuks.

Meistrivõistlused toimusid suurepärastes ilma- ja jäätingimustes ning võistlusi oli jälgimas ka uisuliidu president Maire Arm. Ülehomme toimub Adaveres aga juba uus võistlus, traditsiooniline „Kuldne 1500“.