Masu ajal tuleks panustada koolitusse

Saare vallavanema Jüri Morozovi sõnul tuleb riigil majandussurutise ajal panustada haridusse ja inimeste koolitamisse alates töötutele mõeldud kursustest kuni selleni, et inimene astub bakalaureuse- või magistriõppesse.

Õppimine on lahendus. Soov õppima asuda on kasvanud, riik peaks suunama selleks rohkem raha, mitte jätma kõik inimese omavastutusele. Me ei saa tõmmata kulusid nii kokku, et majandus täielikult hääbuks,” tõdes ta. Õppimine on väga oluline, et meil oleks turul konkurentsivõimelisi töötajaid.”

Kui Iirimaal istub õppeklassides 80 protsenti täiskasvanud elanikest, siis Eestis ainult 0,2protsenti.

Saare valla inimesed elavad looduskaunis kohas, kuhu suurtootmine ei sobi. Siia sobivad just turismi ja puhkemajandusega ning loodusturismiga seotud ettevõtmised. Kuidas kohalik inimene siin toime saaks tulla? Ta peab oma tööd kombineerima alates sellest, et kui ta on näiteks tööl avalikus sektoris, siis ta teeb lisatööd, kasvatades marju või juurvilju või kartuleid. Või peab kõrval väikest turismitalu viie-kuue majutuskohaga, kuhu saab paar autotäit turiste ööbima panna,” rääkis vallavanem, kelle hinnangul peab inimene olema praegustes oludes paindlik. Pensionär võib saada lisatulu marjade ja seente korjamisest, käsitööst või oma maalt väheväärtusliku puidu müügist,  mida kasutatakse alternatiivenergia tootmiseks. See on meie tulevik.

Voore Külalistemajale näiteks oleks väga kasulik, kui keegi kasvataks kohapeal porgandit, kartulit, maasikaid, vaarikaid jne.  Ka võiks külalistemajas müügil olla kohalik käsitöö. Seni seda pole, tegemist on täitmata turuga.”

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus