“Masinast tulnud” maalid

 

Arvutid on tänapäeval inimesele abiks paljudes valdkondades. Üks Helsingi ülikooli teadusrühm on arvuti isegi luuletama ja maalima õpetanud. Jõgeva kultuurikeskuse galeriis saabki reedeni tutvuda kunstiprojektiga ArNePo”, milles on ühendatud teaduslik mõte, arvuti loovus ja inimese loovus.

 

 

Nagu paljud muud asjad siin maailmas, sai ka kõnealune projekt alguse juhusest. Juhuse tahtel said kokku ja omavahel tuttavaks Helsingi ülikooli doktorant Oskar Gross ja Paduverest pärit noor kunstnik Sandra Lääne. Professor Hannu Toivoneni juhitav teadusrühm Discovery, millesse Oskar kuulub, oli just valmis saanud luuletava arvuti. Luuletuste aluseks olid igapäevased uudised, mille arvuti kogus kokku viiest uudistekanalist möödunud aasta detsembris. Arvuti jaotas luuletused sõnade esinemissageduse alusel sajasse erinevasse klastrisse ning lõi iga klastri uudiste põhjal ühe ingliskeelse luuletuse.

Sandral ja Oskaril tekkis mõte, et luuletava arvuti võiks üksiti maalima “õpetada”. Oskar nuputaski välja süsteemi, mis aitas luuletuste genereerimise protsessi abstraheerida ja arvutiekraanil nähtavaks teha. Rea selliste visuaalsete abstraktsioonide alusel lõi Sandra akrüülmaalide sarja, mida saabki nüüd näha Jõgeva kultuurikeskuses. Iga maali juures on ka luuletus, millest see inspireeritud on.

Arvutipilt oli vaid kavandiks

“Võtsin arvuti joonistatud pilte siiski vaid kavanditena ega pidanud vajalikuks neid detailitäpselt järgida,” ütles Sandra Lääne. “Kujutasin tegelikult ette, et pildid, mille arvuti loob, tulevad väga täpsed ja puhaste piirjoontega, ent minu teatavaks pettumuseks olid need tegelikult üsna udused. Nende põhjal maale luues arvestasin aga oma ettekujutusega masina loodud kunstist. Nii saidki minu taiesed lausa kliiniliselt” puhta ja täpse joonega.”

Ka maalidele jäetud valge ääris süvendab muljet puhtusest, täpsusest ja korrektsusest. Teisalt muudab valge ääris taiesed arvutiekraanide sarnaseiks. Ja arvutiekraanil nende kavandid ju sündinud ongi.

Arvuti kaasabil loodud taiesed mõjuvad abstraktse geomeetrilise kunstina ja neid oleks ilmselt huvitav vaadata ka nende sünnilugu teadmata. Ent lugu teades on see kahtlemata põnevam.

“Arvutilt mingi äratuntava kujundi maalimist oleks vist palju tahta, aga abstraktse kunsti loomisega saab ta teatud piirides hakkama,” kinnitas Sandra Lääne.

Tema sõnul tundub paljudele hirmutavana asjaolu, et arvuti tungib üha sügavamalt nendesse sfääridesse, mida üksnes inimese pärusmaaks on peetud. Noore kunstniku arvates ei tasu arvutit ka loomevaldonnas siiski karta, vaid temaga võiks hoopis koostööd teha. Pealegi ei saa arvutit ka antud juhul iseseisvaks loojaks pidada, vaid tal on siiski inimese abi vaja. Ka “ArNePo” maalisarja loomisel olid inimese käsi ja mõistus algusest peale juures. Arvuti loodud luuletuste aluseks olid ju inimeste toodetud uudised. Enne, kui arvuti luuletama pandi, tutvustati talle ka inimese loodud luuletusi. Nende põhjal tuletas ta oma luuletuste rütmi ja riimi.

Õppis loogikat tabama

Arvuti loomeprotsessi oli päris huvitav jälgida. Õppisin teda juba mingil määral läbigi nägema, tema loogikat ära tabama,” ütles Sandra Lääne.

Ta lõpetas tänavu õpingud Tartu ülikooli maaliosakonna bakalaureuseosas ja sari ArNePo” oligi tema lõputöö. Sarja valmimisel oli Sandra juhendajaks kunstnik Rauno Thomas Moss. Kevadel oli kõnealune sari koos teiste ülikooli maaliosakonna bakalaureusetöödega väljas Tartu kunstimuuseumis ning Sandra sai enda sõnul sellelt näituselt väga head tagasisidet.

Üldse oli see projekt minu jaoks väga arendav ning andis palju kogemusi,” kinnitas Sandra ja lisas, et sügisel kavatseb ta sama näituse Soome viia. Ka tal endal on plaanis õpingute jätkamise asemel mõneks ajaks Soome siirduda ja seal ringi vaadata: äkki paistab kusagilt veel mõne põneva projekti tegemise võimalus. Kodukoha ja siinse kunstipublikuga ta aga sidet kaotada ei kavatse: novembris on tal plaanis panna Jõgevale Betti Alveri muuseumi üles oma traditsioonilisemat laadi maalid. Praegu ripuvad samas paigas Sandra vanaonu Osvald Lääne taiesed. Nii tekib tore järjepidevus.

 

 

 

Oskar Gross, Helsingi ülikooli doktorant:

Mina pole ise tegelnud ei kunsti ega ka luuletamisega, ent mind on arvuti loomevaldkonnas kasutamise teema alati huvitanud. Sandra tööd oli mul põnev jälgida, sest ta jõudis ka mingi silmaga nähtava tulemuseni, tegi mingi asja algusest lõpuni valmis. Vaimusilmas nägin algul küll veidi teistsugust tulemust, ent mulle meeldib ka see variant, milleni Sandra jõudis.

Nüüd on meie teadusrühmas tekkinud idee õpetada arvuti räppima. Esialgu võib mõte tunduda naljakas, aga mulle see meeldib. Kas või juba selle poolest, et sellised “hullud” projektid võivad kellelgi teisel mõtte mingite ägedate asjade suunas käima lükata.

 

Sandra Lääne elukäik

Sündinud 11. novembril 1990

Lõpetanud 2007 Vaimastvere põhikooli ja 2010 Tartu Miina Härma Gümnaasiumi

1999-2005 õppis Jõgeva kunstikoolis

2008-2010 täiendas end mitmesugustel kunstikoolitustel Tartu rahvaülikoolis ja Tartu Kõrgema Kunstikooli juures

2011 osales TÜ maaliosakonna kompositsioonitööde näitusel Tartu Kunstimajas

2012 osales Parallax Art Fair’il Londonis

2013 esines isikunäitusega “Sääne” Kuressaare Ajamajas ning kunstiprojektiga “ArNePo” Tartu kunstimuuseumis ja Jõgeva kultuurikeskuses

Alates jaanuarist 2013 kuulub Inglismaa suurima veebigalerii LondonArt kunstnikkonda

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus