Esmaspäeval algav muusikanädal pakub mitmekesiseid muusikaelamusi eelkõige Jõgeva Gümnaasiumi enda õpilastele: enamik kontserte-etendusi toimub ju kooli aulas tundide ajal. Ent on ka mõned õhtused üritused, millele on oodatud kogu linna muusikahuvilised. Ning mõistagi pole päevaste kontsertide puhulgi linnarahvast ukselt tagasi saadetud.
“Muusikanädalale oleme katsunud alati mitut eri laadi esinejaid kutsuda. Siis pole kellelgi põhjust pärast öelda, et igavene jama nädal oli ja tema maitsele polnud midagi,” ütles muusikapäevade peakorraldaja, Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja Maret Oja. “Enamik esinejaid annavad oma kavaga kaks või koguni kolm “seanssi”: kõik meie õpilased ju korraga aulasse ära ei mahu.”
Esmaspäev toob eriti palju lusti noorematele õpilastele: teatritrupp Mäng toob näha “Punamütsikese” lavastuse ja Rahvusooperi Estonia solistid läbilõike menumuusikalist “Puhh”. Neid etendusi on kutsutud vaatama ka linna mõlema lasteaia mudilased. Pärastlõunal toob saali natuke tõsisemad noodid ja vanema publiku Võrumaa laulik Kait Tamra: ta esitab oma laulude kava “Kõigel on kõigega seos”. Esmaspäeva õhtul kell 20 saabub üks neid hetki, mil kõik huvilised on oodatud gümnaasiumi muusikanädalast osa saama: Kaunimate Vennaskond ehk Kulno Süvalepa laulude õhtuga “Kaunimad aastad su elus” tuntuks saanud laulvad meesnäitlejad lasevad seekord kõlada lauludel, mida kasutati Emajõe Suveteatri mulluses lavastuses “Nipernaadi” ning mis sellele lavaloole erilise hingestatuse andsid.
Elvis ja Eesti pop
Teisipäeva sisustavad tõelised Mattiiseni-päevade fännid Ivo Linna ja Antti Kammiste, kes räägivad noortele rock’n’rolli kuningast Elvis Presleyst ja eesti popmuusikast läbi aegade, illustreerides oma juttu videomaterjali ja sobivate lauludega. Linna ja Kammiste möödunudaastase biitlite-teemalise etteaste võtsid noored igatahes väga hästi vastu, küllap lähevad neile peale ka Elvis ka Eesti pop.
Kolmapäev toob külla Rapla Ühisgümnaasiumis õpetaja Eha Meidla juhendamisel tegutseva käsikellade ansambli ja ansambli Noorkuu. Viimase eelkäija, ansambel Rumal Noorkuu pälvis mäletatavasti esimese tõsise tunnustuse just nimelt peapreemia võitmisega esimeste Alo Mattiiseni muusikapäevade vokaalansamblite konkursil.
Neljapäeval tutvustab kõikvõimalikke laias ilmas kasutatavaid löökpille külalisesineja USAst Brian Melvin, Annika Tõnuri ja Hans Miilberg käsitlevad aga sõnas ja muusikas teemat “Koomiline ooper”. Sama päeva õhtul pakutakse taas muusikanädalast osasaamise võimalust kogu linna rahvale: Viljandi Paalalinna Gümnaasiumis tegutsev noorte muusikateater annab etenduse R. Rodgersi tuntud muusikaliga “Oklahoma” (lavastaja Kristi Teemusk, muusikajuht Tiit Raud). Tähelepanu: see etendus toimub kultuurikeskuses!
Kuna üks muusikanädalale kutsutud külaline ? Mihkel Mattisen ? tuleval nädalal Jõgevale tulla ei saa, ulatuvad muusikapäevad otsapidi veel ületulevasse nädalassegi. 9. märtsil esitab ansamblist JAM ja nüüd ka teleshowst “Tähed muusikas” tuttav Mattisen klaverimuusikat Bachist JAMini.
Kõrge maine
Kui välja kasvasid Alo Mattiiseni muusikapäevad just koolisisesest muusikanädalast, siis laiem avalikkus teab neid ikkagi üleriigilise vokaalansamblite konkursi järgi. Konkursile on tänavu oodata umbes kuutkümmend ansamblit ja seitset-kaheksat vokaal-instrumentaalansamblit ehk noortepärasema nimetusega bändi. Vokaalansamblid võistlevad neljas vanuserühmas (IV-V kl, VI-VII kl, VIII-IX kl ja X-XII kl). Võõrustajaid, st Jõgeva Gümnaasiumi esindavad konkursil Riina Linnu juhendatav viiendate klasside segaansambel ja Maret Oja juhendatav meesansambel. Peale nende on Jõgevamaalt registreerunud veel vaid üks bänd: “The Weird Band” Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumist.
Nagu viimastel aastatel ikka, toob Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja oma uuslavastuse ka tänavu välja just Mattiiseni muusikapäevadeks. Seekordne tükk, mis põhineb kaasajastatud vene muinasjuttudel ja vene multifilmide muusikal ning kannab pealkirja “Havi käsul, minu tahtel”, esietendub reede, 5. märtsi õhtul kultuurikeskuses. Paraku tuleb sellele etendusele siinkohal olude sunnil antireklaami teha: kuna saal saab Mattiiseni-päevadel osalejatest niigi pilgeni täis, peab linnarahvas oma uudishimu rahuldamiseks ootama jääma mõnd järgmist etendust.
Kui publiku jaoks algavad muusikpäevad nelja päeva pärast, siis Maret Oja ja teiste arvuka korraldustoimkonna liikmete elu kulgeb nende tähe all juba praegu.
“Jooksmist ja närvikulu on hullusti ja mobiiliarve võtab pärast põlved nõrgaks, aga nüüd, mil rada nii tugevasti ette sõidetud, lihtsalt ei saa enam reelt maha astuda: meie enda õpilased ootavad muusikanädala kontserte ja kogu Eesti koolide ansamblid valmistuvad Mattiiseni-päevade konkursiks sügisest saati. Selle konkursi maine on nii kõrgele tõusnud, et kui siin juba läbi lööd, võid igal pool südamerahuga rinna ette ajada,” ütles Maret Oja.
RIINA MÄGI