Märts oli päikseline, kuid väga külm

Tänavune paastukuu oli erakordselt külm. Kuu keskmiseks õhutemperatuuriks kujunes Jõgeval 8,7 kraadi, mis on viimase 91 aasta keskmisest 5,5 kraadi võrra madalam. 1922. aastast algava vaatlusrea andmetel on märts olnud veelgi külmem ainult neljal korral: 1942., 1952., 1962. ja 1963. aastal.

Minimaalne õhutemperatuur langes alla -20 kraadi 13 ööl, mis ületab keskmist 10 päeva võrra. Enam kui ‑20-kraadiseid külmasid esines tänavu 23. märtsini.

Siinjuures on huvitav mainida, et 1952. aastal mõõdeti Jõgeval enam kui ‑30kraadist külma veelgi hiljem – 27. märtsil. Sulapäevi ehk neid päevi, mil maksimaalne õhutemperatuur kerkis üle null kraadi, oli tänavusel paastukuul napilt – üheksa, mis on keskmisest 11 päeva võrra vähem. 

Ööpäevased temperatuurikõikumised väga suured

Märtsikuu maksimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti Jõgeval 4,8 kraadi ja see mõõdeti 6. märtsil. Ööpäevased temperatuurikõikumised olid väga suured. 16. kuupäeval erinesid minimaalne ja maksimaalne õhutemperatuur teineteisest enam kui 15 kraadi jagu, kolmel kuupäeval aga enam kui 20 kraadi jagu. Näiteks 11. märtsi ööl, kui Jõgeval mõõdeti tänavuse märtsikuu ametlik Eesti külmarekord ‑27,4 °C, tõusis termomeetrinäit päeval ‑4,8 kraadini.

Kuigi ilmajaamas varjus mõõdetud maksimaalsed õhutemperatuurid sageli üle nulli ei kerkinud, siis päiksepaistelistel päevadel ometigi juba sulatas. Kõnniteed püsisid väga libedad. Kaua aega olid jäised ka kõrvaltänavad ja -teed. Märtsi viimasel nädalal mõõdeti päeval õhusooja kaks-kolm kraadi. Tänavatele tekkisid suured veeloigud, mis kohati takistasid liiklemist. Suure reede järel muutus ilm pilvisemaks ja aeg-ajalt sadas lund. 

Sademeid oli napilt

Päikest paistis märtsis Jõgeval 239 tundi, mis ületab keskmist näitu 107 tunni võrra. Veelgi päikselisem on paastukuu ilm siinkandis olnud ainult 1969. aastal.

Sademeid oli märtsis napilt — Jõgeval ainult 13 mm, mis moodustab viimase 91 aasta keskmisest 42 protsenti.

Lumekihi paksus muutus kuu jooksul vähe. Jõgeva ümbruse avatud maastikuga põldudel püsis see märtsi lõpuni valdavalt 30 sentimeetri lähedal. Lund oli paksemalt hoonete läheduses ja metsasemal maastikul, kus lumekihi paksus ulatus 40, maakonnas kohati 50 sentimeetrini. Lumi on tänavu tavapärasest kauemaks maha jäänud. Tavaliselt on püsiv lumikate siitkandi põldudelt sulanud märtsi viimasel kümmepäevakul. Eelmisel, 2012. aasta kevadel kadus talvine püsiv lumikate põldudelt paastukuu lõpuks.

Mullapinna külmumise sügavus kasvas tänavu märtsikuu lõpuni. 28. märtsil ulatus külmumise alumine piir Jõgeva ümbruse põldudel paiguti 50 sentimeetrini, samal ajal kui paksu (enam kui 40sentimeetrise) lumega kohtades oli muld külmunud vaevalt  20 sentimeetri sügavuseni. Kolme sentimeetri sügavusel kõikus mulla temperatuur vaatluskohtades märtsikuu jooksul ‑2 — 0 kraadini. 

Jürikuu on tuntud muutliku ilma poolest

Milline on aga olnud aprillikuu ilm Jõgeval 1922.-2012. aasta andmetel? Jürikuu on tuntud oma muutliku ilma poolest. Sageli vaheldub soe ilm külmaga. Lund võib sadada veel ka kuu teisel poolel, kuid enamasti sulab see kiiresti. Jüripäeva paiku on esinenud nii südasuvist kuumust kui ka tugevat tuisku, nagu juhtus 1988. aastal, mil hanged kasvasid enam kui poolemeetriseks, takistades maanteedel liiklemist.

Aprilli äärmustemperatuuridena on Jõgeva ilmajaam registreerinud ‑23,7 kraadi 1956. ja 27,1 kraadi 2000. aastal. Jürikuu sademete summa on vaatlusaastate jooksul kõikunud viiest millimeetrist 1965. kuni 83 millimeetrini 1970. aastal. Aprilli keskmine sademete hulk on aga 36 millimeetrit.

i

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus