Martin Toht panustab Saskia Alusalu sportlikku edusse

Eesti parim talisportlane Saskia Alusalu hakkab saama taastusraviprotseduure tunnustatud füsioterapeudilt Martin Tohtilt. Tohti Füsioteraapia osaühing hakkas kiiruisutajale ka sponsoriks. Martin Toht loodab, et edukat kiiruisutajat hakkavad toetama ka teised ettevõtted.


Füsioterapeudi sõnul sai koostöö Saskia Alusaluga alguse tänavu märtsi lõpus, kui tippsportlane tuli tema kabinetti oma spordivigastusi ravima. 

Toetab noorema põlvkonna sportlast

“Olin Saskiast kui Jõgevamaa spordi tulevikulootusest ja väga andekast sportlasest juba mitu aastat kuulnud ja jälginud tema käekäiku. Teraapia käigus küsisin temalt edasiste plaanide kohta. Saskia ütles, et tahab välismaal treenimisega jätkata, kuna maailmas omal alal tippu jõudmiseks ei ole tal Eestis tipptreenerit ega korralikke treenimistingimusi. Eesmärk oleks jõuda olümpiale, kuid hooaja eelarvekulud on väga suured, sponsoreid aga praktiliselt pole. Vaatasin, et asi on tõesti viletsas seisus. Saskia on väga andekas noor sportlane, kes on jõudmas maailma absoluutsesse tippu ja näidanud väga häid tulemusi. Ta  on Eesti läbi aegade parim naiskiiruisutaja, on püstitanud kümneid ja kümneid rekordeid. Treeningutega oleks vaja tipptasemel jätkata, et viia Eesti lipp ka olümpiale ja seal võistelda kõrgete kohtade eest. Kuid… raha ei ole! Mõtlesin, et sellist annet ei tohi lasta kaotsi minna ning pidasin natuke endaga aru, kuidas saaksin Saskiale võimalikult palju kasulik olla. Nii otsustasingi teda ühelt poolt professionaalse taastusraviga ja teiselt poolt kuigipalju ka rahaliselt toetada.

Soovin, et minu kui väikeettevõtja selline panus ja tegu ärgitaks ka teisi ettevõtjaid Saskiale omalt poolt tuge pakkuma. Paljude väikeste toetajate panus annab kokku juba suure summa. Olin selle intervjuuga nõus ainult seepärast, et tahan juhtida tähelepanu tekkinud olukorrale. Võib-olla leidub meie hulgas veel lahkeid inimesi,” rääkis Toht.

“Tippsportlane on ühtlasi riigi visiitkaart piiri taga. Näiteks tänu Barutole teatakse eestlasi nüüd väga hästi ka Jaapanis! Üks põlvkond sportlasi on oma karjääri lõpetanud (nt Šmigun, Veerpalu, Baruto), vaja on toetada nüüd uut põlvkonda andekaid noori sportlasi, kes tooksid eestlastele jätkuvalt kuulsust.” 

Alustab varasemate vigastuste väljaravimisega

Martin Toht märkis, et kõigepealt tegeleb ta Saskia Alusalu varasemate vigastuste väljaravimisega. “Seejärel tulevad spetsiifilised harjutused vigastuste ennetamiseks ning tulemuste parandamiseks. Peaaegu kõigil tipptasemel treenivatel sportlastel on hulga kohti, mis suurte koormuste, sundasendite ja traumade tõttu ravi vajavad,” lisas ta.

“Kiiruisutamine on väga tehniline ala, palju on sundasendis olemist ja sellest tulenevalt on ka palju ülekoormusest tingitud skeleti-lihassüsteemi probleeme,” ütles füsioterapeut. Ta märkis, et lisaks headele erialastele oskustele peab sportlasega tegelev spetsialist, olgu selleks siis arst, treener või füsioterapeut, olema ka hea psühholoog, et innustada sportlast ka tagasilöökide korral jätkama.

“Kui sportlase ja füsioterapeudi vahel koostöö sujub, on ta kindlasti sportlasele suureks toeks, lisaenergiat ja inspiratsiooni andvaks allikaks. Sportlasel on kindlus, et saab alati kelleltki nõu ja abi küsida,” toonitas ta.

Küsimuse kohta eesmärkidest, milleni koostöös Saskia Alusaluga välja jõuda, vastas Martin Toht: “Nii, nagu kukk ei kire enne koitu, vaid alles valguse saabudes, ei meeldi ka mulle meedias varakult välja öelda asju, mis realiseeruvad headel tingimustel alles millalgil tulevikus. Elus on alati palju määramatust, mis ei sõltu meist. Siia sobivad hästi mu hea sõbra ja meie hulgast nüüdseks juba lahkunud suure spordimehe ja poliitiku Ants Paju sõnad: “Tegu on mehe mõõt”.  Saskiaga koostöös annan endast parima, et tal õnnestuks ühelt poolt vältida vigastusi, teiselt poolt aga tagada sporditulemustes edasiminek. Seda, kuidas see õnnestub, näeme tulevikus. Esimene tegu on igal juhul tehtud ehk antud omapoolne panus Eesti parima kiiruisutaja spordikarjääri jätkumisse.” 

Füsioteraapia roll kiiruisutamisel suur

Kommenteerides taastusravi olulisust treenimise vaatevinklist, ütles Saskia Alusalu, et kiiruisutaja keha asend on väga ebaloomulik. “Samuti on ebaloomulik liikumisviis: tõukame edasiliikumiseks külje suunas. Ka kurv ainult ühele poole viib keha balansist välja – näiteks ühel pool on seljalihased tugevamad ning see omakorda tõmbab lülisamba viltu. Suur koormus on ka puusadele, põlvedele ja hüppeliigestele. Seega on füsioteraapia roll kiiruisutajale väga suur. Isegi kui suuri probleeme veel ei ole, siis vigastuste ennetamiseks on väga vajalik teha vastavaid harjutusi.”

Alusalu tõdes ka, et füsioterapeudi ja sportlase vahel peab olema hea kontakt. “Minul ja Martin Tohtil tekkis hea kontakt juba esimesel külastamisel. Aga väga oluline ongi just pikem koostöö, sest seda lihtsam on mõista, kuidas või millest mingi keha probleem alguse saab ja kuidas seda parandada. Maailma parimatel kiiruisutajatel on isiklik füsioterapeut alati igal pool kaasas ja vastuvõtud toimuvad iga päev.

Martin Toht on väga professionaalne, samuti tema kabinet ja massaažilaud. Olen Martin Tohtile väga tänulik, et ta mind aitab ja minusse usub. Loodan, et meie koostöö kestab kaua,” rääkis Saskia Alusalu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus