Marten Liiv valmistub olümpiaeelseks hooajaks Austrias

Märtsi algul juunioride kiiruisutamise maailmameistrivõistlustel 1000 meetri distantsil pronksmedali võitnud 19aastane adaverelane Marten Liiv harjutab uueks hooajaks valmistudes koos Austria koondisega. Treener Hannes Wolfi juhendamisel loodetakse teha edukas üleminek täiskasvanute klassi ning olla järgmisel hooajal valmis olümpianormide ründamiseks.


Kevadel edukat hooaega kokku võttes avaldas Eesti kiiruisutamisele ligi 50aastase vaheaja järel tiitlivõistlustelt medali toonud Marten Liiv lootust, et saab ka järgmisel hooajal harjutada talle arenguhüppe toonud Inzelli kiiruisuakadeemias. Nii siiski ei läinud, sest Eesti kiiruisuhuvilistele juba tänu Mart Markusele ja Saskia Alusalule tuntuks saanud akadeemia lõpetas tänavu suvel tegevuse.

Uisuliidu abil Austriasse

Marten Liivile teadaolevalt oli akadeemia sulgemisel mitu põhjust. “Akadeemia omanik soovis lihtsalt rohkem koos oma perega olla,” rääkis ta. “Vahetus ka Rahvusvahelise Uisuliidu president ning omanik ei olnud kindel, kas uus president toetab akadeemia tegevust sarnaselt eelmisega. Hooaja järel lahkusid Inzellist ka kiiruisuakadeemia palgal olnud treener, abitreener ning füsioterapeut.”

Viimasel hooajal harjutas Inzelli kiiruisuakadeemias üle viieteistkümne lootustandva uisutaja. “Minu rühmas oli viis kiiruisutajat, teises aga üle kümne rulluisutaja,” lausus Marten Liiv. “Mitte keegi ei uskunud, et akadeemia kinni pannakse.”

Uue treeningukoha otsimisel oli Marten Liivil kaalumisel mitu võimalust, Eesti Uisuliidu abil leidis ta lõpuks tee Austriasse, 1964. ja 1976. aastal taliolümpiamänge võõrustanud Innsbrucki.

“Kevadel räägiti, et Hollandisse luuakse uus profitiim,” ütles Marten Liiv. “Eelmisel aastal Inzelli akadeemias tegutsenud hispaanlasest abitreener uuris algul võimalusi sellega liitumiseks, kuid kahjuks tiimi loomiseni siiski ei jõutud.”

Ka Marten Liivi esimene treener Väino Treiman pakkus välja erinevaid võimalusi Valgevenes ja Hollandis. “Seejärel kerkis aga üles võimalus minna Austriasse ning tundus, et see ongi kõige parem variant,” rääkis neljal distantsil Eesti rekordit enda käes hoidev Adavere kiiruisutaja. “Kuulsin, et Inzelli akadeemia omanik oli rääkinud Austria treeneriga, et võta see poiss enda käe alla, nemad võtsid ühendust Eesti Uisuliduga ning nii see läkski.”

Treenib koos kolme sportlasega

Austria kiiruisukoondise treeneri Hannes Wolfi ja Kanadast pärit abitreeneri juhendamisel harjutas Marten Liiv tänavu suvel paraja suurusega rühmas. “Teen hetkel trenni koos kolme uisutajaga,” lausus Liiv. “Üks on nagu minagi sprinter, üks on pikamaauisutaja ning üks võistleb veel juunioride klassis.”

Marten Liivil uue koha ja seltskonnaga kohanemisel raskusi ei tekkinud. “Innsbruck on suhteliselt Inzelli sarnane, natuke suurem linn lihtsalt,” märkis ta. “Kui eelmisel aastal akadeemiasse läksin, tundsin vaid selle omanikku ja seetõttu oli kohanemine tookord natuke raskem kui tänavu Innsbruckis. Nüüd olid aga kõik tuttavad, tundsin enne nii treenerit kui ka teisi uisutajaid. Kuigi võistlustel oleme loomulikult konkurendid, loetakse mind tiimis ikkagi juba omaks,” lisas ta.

Suviste treeningutega alustati Innsbruckis, seejärel viibis treeningrühm kolm nädalat ka juba tuttavas Inzellis. “Ka septembris oleme algul Innsbruckis, kui aga kuu teises pooles Inzellis jälle jäähall avatakse, treenime kuni esimese MK-etapini seal,” lausus Marten Liiv.

Marten Liivi sõnul Austria kiiruisutajate treeningud Inzelli omadest väga palju ei erine. “Jõusaal, imitatsioonid, hüpped, rattasõit,” loetles ta senikogetut. “Samas on treeningute ülesehitus siiski varasemast erinev. Jalgratas ja jõusaal on küll sarnased, kuid imitatsiooni- ja hüppetrennid on erinevad, just seeriate ja korduste arv on seal täiesti teistsugune.”

Võimalik mitmevõistlus ka sprindis

Juulikuistel treeningutel Inzellis pandi Marten Liivi sõnul põhirõhk pikkadeks distantsideks valmistumisele, septembrikuus hakatakse aga rohkem mõtlema sprindile.

Uuel hooajal keskendub juunioride klassi seljataha jätnud Eesti parim meeskiiruisutaja eelkõige täiskasvanute võistlustesse sisseelamisele ning konkreetseid eesmärke endale ei sea. “Üritan lihtsalt endast parima anda,” ütles Marten Liiv, kes loodab tänavu võistelda kõigil MK-etappidel ning ka Euroopa meistrivõistlustel.

Novembrikuus sõidetakse kaks MK-etappi, mõlemad toimuvad Aasias. 11.-13. novembrini selgitatakse paremaid Marten Liivile märtsikuus edukaks osutunud Changchuni ovaalil Hiinas, nädal hiljem võisteldakse juba olümpialinnas Naganos. Detsembrikuised MK-etapid viivad kiiruisutajad Astanasse ja Heerenveeni, Euroopa meistrid selguvad jaanuari algul Varssavis.

“MK-etappidel võistlen 500, 1000 ja 1500 meetri distantsidel, Heerenveenis teen 1500 asemel tõenäoliselt kaasa ühisstardist sõidus,” lausus Liiv, kes sprinterina loodab, et tõeks saab ka Austrias kuuldud jutt Euroopa meistrivõistlustel tehtavast uuendusest. “Räägitakse, et suure mitmevõistluste kõrval on seal seekord kavas ka sprindi mitmevõistlus, kus mõlemal päeval sõidetakse 500 ja 1000 meetri distantsid. Kui see nii on, siis on arvatavasti mul võimalus ka sinna võistlema pääseda ning see ala peaks mulle sobima.”

Olümpianormide püüdmine jääb kiiruisutajatel juba järgmisesse hooaega. “2017. aasta suvel peaks normatiivid välja tulema ning norme saab täita just olümpiahooajal,” teab Marten Liiv.

Kuni 6. septembrini treenib Marten Liiv Eestis, kasutades nii Austriast saadetud treeningplaane kui ka Väino Treimani poolt antavaid suuniseid. Möödunud pühapäeval saavutas Liiv esikoha Tartu rulluisumaratonil, 3. septembril teeb ta kaasa ka Viimsis sõidetaval Tallinna rulluisumaratonil. “Praegust vormi eelmise aasta sama ajaga võrreldes tundub, et see on kas sama või isegi natuke parem,” lausus gümnaasiumi lõpetamise järel tippspordile keskenduv Marten Liiv.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus