Marten Liiv püstitas Minskis kolm Eesti rekordit

Käesolevat hooaega mitme rekordiparandusega alustanud 17-aastane Adavere kiiruisutaja Marten Liiv näitas suurepärast hoogu ka nädalavahetusel Minskis toimunud juunioride MK-sarja avaetapil. Kiirel jääl langesid üksteise järel Eesti täiskasvanute rekordid 1000, 500 ja 1500 meetri distantsil ning meeskondlikus sprindis tõusis ta esmakordselt MK-sarjas ka pjedestaalile.

“Marten sõitis ennast Minskis Euroopa juunioride eliiti,” võttis Adavere uisutajate treener Väino Treiman oma hoolealuse eduka võistluse kokku. Eelmistel hooaegadel juunioride MK-sarjas mõnel korral teise kümne lõppu jõudnud Liiv näitas Valgevene pealinnas tõesti uut taset. Laupäeval sõidetud 1000 meetri distantsil lõpetas ta ajaga 1.13,22, mis oli senisest, käesoleva aasta jaanuaris Berliinis püstitatud Eesti rekordist parem koguni 1,96 sekundi võrra. Minski võistlustel andis see 42 uisutaja hulgas seitsmenda koha, võitis 18-aastane kasahh Stanislav Palkin ajaga 1.11,18. Euroopa juunioride hooaja edetabelis on Liiv nüüd üheteistkümnes, maailma juunioride edetabelis jagab ta 32. kohta.

<span style=”FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: “>Parandas veel rekordeid

Pühapäeval parandas Marten Liiv novembri lõpus samal rajal püstitatud rekordeid 500 ja 1500 meetris. 500 meetri distantsil sai Liiv üheteistkümnenda koha, lõpuaeg 37,27 oli senisest tippmargist 0,18 sekundit parem. Ajaga 36,48 võitis esikoha Artjom Krikunov Kasahstanist. 1500 meetris ületas Liiv Eesti rekordi 1,62 sekundiga, uus Eesti tippaeg 1.55,36 andis MK-etapil talle üheksanda koha. Esikoha võitnud hollandlane Patrick Roest näitas aega 1.49,45.

Nii Marten Liiv kui ka treener Väino Treiman hindasid kõige kõrgemalt 1000 meetri tulemust. “Kõige paremini tuli välja 1000 meetrit,” lausus teisipäeval 18-aastaseks saav Marten Liiv. “Sellel distantsil jäi mul ka kõige vähem maad täiskasvanute MK-normatiivini, mis on 1.12,50. Võistluseelsel päeval panime treeneriga paika graafiku, mille kohaselt läksin sõitma 1.14-ga. Kui aga lõpuajaks tuli 1.13, olin väga üllatunud.”

Võistluste parim koht sündis Liivil aga alal, kus tegelikult üldse osaleda ei plaanitudki. Võistkondlikus sprindis kuulub tiimi kolm uisutajat, Eesti võistkonda kuulus lisaks Marten Liivile noormeestest vaid pealinlane Kaspar Kaljuvee. Väino Treimani poole pöördus aga Valgevene treener, kes tegi ettepaneku moodustada segavõistkond, kuhu lisaks Marten Liivile kuuluksid valgevenelane Maksim Dubovski ja Venemaa esindustiimist napilt välja jäänud Aleksandr Tkatš.

“Reedel tegime esimest korda koos trenni, harjutasime starti ja laupäeval juba võistlesime,” ütles Liiv. BLR/RUS/EST meeskond startis ühes sõidus Venemaa võistkonnaga, kelle treener tuli enne starti hooplema, et seda vastast nad küll võidavad. Tegelikult läks teisiti: segavõistkond võitis sõidu ajaga 1.25,73 ja sai kolmanda koha, Venemaa ajaks märgiti 1.26,49, mis andis alles kuuenda koha. “Väga keeruline oli sõita,” rääkis Marten Liiv. “Valgevenelane startis liiga kiiresti ja jäime temast natuke maha, teisel ringil vedanud venelase taga oli aga juba parem ning kolmandal ringil sain üksinda omas tempos sõita.” Ala võitis Hollandi meeskond ajaga 1.23,52, teine oli Valgevene 1.24,19-ga. “Kuigi teiste abiga, tuli ikkagi medal,” oli Väino Treiman rõõmus.

Järgmine sõit Itaalias

Adavere kiiruisutajatest kuulusid Minskis Eesti koondisse ka Mariin Sarap ja Tuuli Vaher. 18-aastane Sarap püstitas 500 meetris ajaga 43,71 uue isikliku rekordi ning sai 27. koha. 1000 meetris oli ta ajaga 1.30,73 samuti kahekümne seitsmes ning 1500 meetris ajaga 2.19,85 kolmekümnes. Kaks päeva enne Minski võistlust 16-aastaseks saanud Tuuli Vaher sai 3000 meetris ajaga 5.00,30 21 osaleja hulgas 18. koha, 1500 meetri distantsil oli ajaga 2.24,85 34.

Minski jääl olid ohus ka mõned Põhja-Ameerika kiiretel radadel sündinud juunioride maailmarekordid. “Minu arvates on Minskis üks Euroopa kiiremaid radasid,” lausus Marten Liiv, kes on koos teiste Adavere uisutajatega saanud sel sügisel sealsel jääl juba viiel korral harjutada. Adavere uisutajate sõite on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Baltic Agro, lisaks ka mõned isiklikud toetajad.

Minski võistlusteks valmistumisel oli Väino Treimani sõnul kasu Eestis vahepeal olnud külmades ilmadest. “Kindlasti oli suur abi sellest, et saime enne MK-etappi nädal aega kodusel Adavere rajal harjutada,” lausus Treiman. Praeguse sula tõttu tuleb edaspidi aga harjutamisvõimalusi otsida mujalt Euroopast. Jõulupühade järel on Adavere uisutajad laagris Berliinis, järgmise suurema võistlusena on neil kavas 17. ja 18. jaanuaril Itaalias Collalbos peetav järgmine juunioride MK-etapp.

“Seal on koos kogu maailma paremik ja see annab meie praegusest vormist palju selgema pildi,” lausus Väino Treiman. 1173 meetri kõrgusel merepinnast asuv välisrada on tema sõnul väga kiire, seda küll ainult hea ilmaga. “Kui on ilus ilm ja päike paistab, on see rada sama kiire kui mõni siserada, vihma või pilves ilmaga aga sealt häid aegu ei tule.”