Mart Meeru tuli Balti meistriks

Esimest korda peetud Balti meistrivõistlustel osalesid Eesti, Läti ja Soome jetisõitjad. Võistluste kaks etappi peeti Eestis ja kaks Lätis. 10. juunil Pärnus toimunud esimesel etapil õnnestus Mart Meerul tulla esimeseks, 18. juunil Salacgrivas toimunud teisel etapil oli ta teine ja 29. juulil Pirital toimunud kolmandal etapil kolmas. Viimasel, 5. augustil Aluksnes peetud etapil sai Meeru kaasa teha ainult esimese sõidu, kaks järgmist jäid masina tehnilise rikke tõttu sõitmata.

“Hiljem selgus, et tegemist oli üsna lihtsa veaga sõiduki elektrisüsteemis, aga võistlustuhinas ei saanud sellele kohe jaole,” ütles Mart Meeru.

Kuna Balti meistrivõistluste juhendi järgi läksid igal võistlejal nelja etapi jooksul sõidetud kaheteistkümnest sõidust arvesse üheksa paremat, ei suutnud kahe sõidu luhtaminek Meeru liidripositsiooni väärata ja ühtekokku 483 punkti kogunud mees sai esimest korda välja antud Balti meistri karika omanikuks.

Eesti runabout-klassi jetisõitjatel läks selles sarjas üldse hästi: Mart Montvila oli kokkuvõttes 461 punktiga teine, Valeri Trujevtsev 446 punktiga kolmas ja Margus Kesküla 407 punktiga neljas. Startis selles klassis umbes veerandsada jetisõitjat, koos  ski-klassi sõitjatega oli osalejaid kuuekümne ringis. Selgituseks olgu öeldud, et runabout-jetidel istutakse sadulas, ski-jetidel sõidetakse püstiasendis.

Eestis teine

Eesti meistrivõistlustel on Mart Meeru kaasa teinud juba viis aastat, aga võitu napsata pole tal senini veel õnnestunud. Tänavugi tuli tal kuue etapi kokkuvõttes selle ala n-ö maaletooja Margus Kesküla järel teise kohaga leppida, kolmandaks tuli Mart Montvila. Punkte kogusid Kesküla, Meeru ja Montvila vastavalt 625, 567 ja 547.

Peale Balti ja Eesti meistrivõistluste teevad Meeru ja teised Eesti tugevamad jetisõitjad kaasa Läti meistrivõistluste sarjas. Nende viimane etapp toimub ülehomme Riias. Ühtekokku koguneb Meerul selle suve peale starte 11. Koguneks rohkemgi, kui Balti meistrivõistluste etapid poleks olnud ühitatud Eesti ja Läti meistrivõistluste omadega.

“Ega suve jooksul vabu nädalavahetusi õieti polegi,” ütles Mart Meeru.

Perest eemal olema ta aga võistluste pärast ei pea, sest abikaasa ja väike tütar tulevad võistlusreisidele hea meelega kaasa.

“Naine peab innukalt punktiarvestust, tütar aga tahab mulle ise auhinnalaualt auhindu valida,” ütles Mart Meeru. “Seetõttu jäävad mul tööriistad enamasti saamata: tütrele meeldivad rohkem igasugused tagavaraosad ? mida värvilisemad, seda parem.”

Jetivõistlustel käimist annab tõesti hästi perepuhkusega ühitada: toimuvad ju võistlused alati looduskaunites paikades. Eriti tore on Mart Meeru sõnul võistelda Läti ilusates mereäärsetes liivarandades, nagu Ventspils ja Liepaja. Eri maade jetisõitjatest on kujunenud ka mõnus sõpruskond, kellega alati meeldiv kokku saada.

Üks etapp Jõgevamaale?

Sel aastal on Mart Meerul plaanis esimest korda elus startida jetisõidu maailmameistrivõistlustel, mis peetakse 6.-11. oktoobrini USAs Arizona osariigis Colorado jõel.

“Käisin MMil ka möödunud aastal, aga ainult teisi aitamas,” ütles Mart Meeru. “Tänavu tahaksin juba ise startida. Küllakutse USAst on olemas, veel on vaja hankida rahvusvaheline võidusõitja litsents. Ega meie tase võrreldes muu maailmaga kehv ei tohiks olla: mitmekordne Eesti meister Margus Kesküla oli näiteks mullusel MMil oma klassis kolmas.”

Mart Meeru arvates võiks tulevikus jetisõidu Eesti meistrivõistluste üks etapp toimuda Jõgevamaal ? näiteks Peipsil või Saadjärvel. Selleks oleks vaja kokku võtta huviliste ring, leida raha, taotleda keskkonnateenistuselt luba veekogu võistluste tarbeks kasutamiseks jne. Peipsil on  Mart Meeru sõnul jetisõitjaid tegelikult juba kõvasti, võistlussportlasi sel alal aga Jõgevamaal peale tema kahjuks pole. Kui Eesti meistrivõistluste üks etapp siia tuua, siis tärkab huvi ehk nii mõnelgi.

RIINA MÄGI          

blog comments powered by Disqus