Märksõnaks koostöö

Jõgeva linn ja vald peaksid aina rohkem koostööd tegema, siis saaksid lahendatud paljud probleemid.

Jõgeva linn saaks koostöös vallaga välja arendada Toominga tänava. “Sellest on väga palju räägitud, sest näiteks Agrochema plaanib oma kompleksi laiendada, seal on ka Eesti Metall ja teisigi firmasid. Suured autod tuleks linnast välja saada,” rääkis Jõgeva linnapea Kalmer Lain. Tema kinnitusel on Toominga tänava väljaehitamist peetud utoopiliseks, kuid linnapea on seisukohal, et koostöös saaks asju edasi arendada.

Jõgeva vald on Kesk-Eesti tüüpiline põllumajandustraditsiooniga piirkond. Lisaks on siin sordiaretuse instituut.

Majandussurutisest hoolimata pole rapsitöötleja Werol Tehased maha matnud plaani investeerida 200 miljonit krooni uute õlipresside soetamiseks ning oma laomajanduse korrastamiseks.

Elukeskkonnana aga on Kesk-Eesti väga ahvatlev, teatud turismimagnet on samuti olemas, sest on järved ja jõed. Jõgeva vallavanema Saima Kalevi sõnul on Jõgeva vallas eriti atraktiivne Kuremaa. “Ma ei mõtle ainult Kuremaa alevikku, vaid kogu kompleksi, kuhu peab haarama ka toitlustuse, majutuse, samuti Laiusel ning Endlas ja Siimustis pakutava,” nentis Kalev, kelle hinnangul peaks kogu kompleks töötama koos. “Vallas peaks olema inimene, kes koordineeriks mittetulundusühingute tegevust, aitaks projekte kirjutada. Kompleksina saaks arendada kogu vajalikku infrastruktuuri,” kinnitas ta.

Kalevi sõnul on palju raha tulnud ka Jõgevamaa Koostöökoja kaudu Leader-programmist. “Otsustaja on vald, saame öelda, mis on omavalitsusele oluline.”

Leaderist on raha saanud ka krossirada.

Vallavanemal on hea meel, et valla aktiivsed ettevõtjad on moodustanud lõpuks oma mittetulundusühingu. “Inimestel on praegu väga raske, sellepärast ei ole see ühing veel aktiivselt tööle hakanud, kuid loodetavasti juhtub see varsti,” kinnitas ta.  Jõgeva linn on linnapea Kalmer Laini sõnul selles mõttes õnnelikus olukorras, et siin tegutsevad enamasti väiksemad ettevõtted ja kui majandustingimused muutuvad, siis ei ohusta meid suured krahhid. Kuigi on ka suuri tööandjaid, keda ümberkorraldused väga valusalt puudutada võivad.

Jõgeva linna huvitab Laini sõnul ka vallas toimuv, sest valla elanikud saavad linnas tööd ja ka vastupidi. Jõgeva linn on tema hinnangul rohkem kaubandus- ja teeninduskeskus, sest linnal pole kuigi palju maad, mida tootmisettevõtted kasutada saaksid.

Maakonnas on suur turismipotentsiaal ning veel avastamata puhast loodust piisavalt. Sellepärast peaks inimeste hulk, kes siia loodust nautima võiksid tulla, suurenema. Jõgeva linn peab olema nende inimeste teenindamiseks valmis. “Hea märk on, et Jõgevale on tulnud Selver, Maxima ja Säästumarket. Tähe tänava elamukvartali kõrvale on samuti plaanitud suurem ärikvartal. On loota, et osa kaubandusettevõtteid on oma tegevuse sinna plaaninud. Kaubandus- ja teenindusettevõtted peaksid suutma inimesi nii teenindada, et keegi ei peaks siit sõitma kümnete kilomeetrite taha kaupa või teenuseid ostma. Meie ettevõtted võiksid nii kaugele areneda, et inimesed tahaksid oma raha kodulinna jätta. Nii on ka meie oma inimestel rohkem tööd,” kinnitas linnapea.  

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus