Märjukese hind kukub, aga kes sellest võidab?

  1. 1. juuli oli märkimisväärne nii mõneski osas. Sest kauaoodatud alkoholiaktsiis langes. Muidugi sai aasta ka tasuta ühistranspordist ja võeti vastu seadusemuudatusi, millest ilmselt kuuleme veel pikalt.

Tundus, et alkoholiaktsiisi langetamine oli üks põhilisi asju, millega uus valitsus rahva poolehoidu soovis. Kas ja kuidas sellest kasu tuleb, näitab aeg. Ilmselt näitab juba esimene palgapäev, kui palju inimesed kodupoodi kesvamärjukese järele sõidavad ja kui paljud endiselt naaberriigi poole vaatavad. Sest on ka nemad lubanud juba 1. augustil aktsiisi langetada.

Olgugi et mitte kõik poed pole veel hinnalangusega kaasa läinud, on see vaid aja ja varutud pudelite küsimus. Kuid nii nagu tõdevad ka müüjad ja Vooremaale arvamust avaldanud, ei pruugi odavam hind mõjutada inimeste ostukäitumist.

Ajal, mil aina enam vägivallajuhtumeid saab alguse alkoholi liigtarvitamisest ning politsei peab tegema teavitustööd, et rooli alkoholijoobes istuda ei või ning kampaania „Joome poole vähem!“ suunas inimesi paremaid valikuid tegema, tundub selline samm mõistmatu. Miks peaksime riiklikult vastu töötama ja rääkima odavamast alkoholist ja madalamast aktsiisist?

Selle asemel, et riiklikult rääkida alkoholi kahjulikkusest ja tervislikumatest eluviisidest, propageerime just kui rohkem joomist ja odavamat kärakat.

Loodame, et laekuv aktsiis võimaldab inimeste tervisele rohkem tähelepanu pöörata ja aidata neid, kes ennast enam ise aidata ei saa. Vähemalt siis on tagasitulevast maksurahast mingitki kasu.

blog comments powered by Disqus