Marjakorjamine pole lapsemäng – hooajatöö nõuab pühendumist

Suvi on alanud ning paljud koolinoored püüavad lisaks puhkamisele suveks ka tööd saada, et endale taskuraha teenida. Ettevõtted enamasti noori tööle ei oota, sest neil kipub puudu jääma kohusetundest ning poole päeva pealt minema kõndijaid tööandjad endale lubada ei saa.

Eestis pole praegusel ajal just lihtne tööd leida. CV keskuses on Jõgevamaal küll üleval üle seitsmekümne tööpakkumise, kuid neile kandideerimiseks on nõuded üsna ranged. Koolinoortele, kes sooviksid suvevaheajal veidi raha teenida, on tööpakkumisi terve Eesti peale üsna vähe. Põllumajandus- ja tootmisettevõtted võtaksid noori hea meelega, kui neil jätkuks piisavat pühendumust ja vastutustunnet, mida curriculum vitae’st kuidagi välja ei loe.

Töötukassa Jõgeva osakonna juhataja Liina Võsaste rääkis, et tööandjad enamasti konkreetselt koolinoori tööle ei otsi, kuid nii mõnedki hooajatööd sobivad ka noortele. Läbi aastate on olnud Põltsamaa Felix asutus, kes pea aastaringselt endale hooajatöölisi palkab. Suvisel ajal on sinna kandideerinud ning ka tööd saanud koolinoored.

Samas sõnas Liina Võsaste, et suveks töö leidmisega tuleb tegelema hakata juba kevadel, sest töötajaid suvisteks hooajatöödeks otsitakse kuid varem.

Noored töötukassase suveks tööd otsima ise ei tule. Töö leidmiseks püütakse kasutada lähikondlaste tutvusi. Siiski helistavad Liina Võsaste sõnul Töötukassase lapsevanemad ning uurivad, ega neil pole pakkuda lastele suveks raha teenimise võimalust.

Veel rääkis Liina Võsaste, et Töötukassa pole koht, kus käivad ainult töötud, sinna võib karjäärinõustamisele tulla igaüks igas vanuses. Pea igas töökohas nõutakse kandidaadilt CV-d. Kellel selle dokumendi koostamise kogemus puudub, võibki jääda tööst ilma, olgu ta siis noor või vana. Töötukassas on olemas konsultandid, kes aitavad elulookirjeldust koostada, nõu antakse ka töökohtade leidmiseks, kandideerimiseks ja töövestlusel suhtlemiseks.  

Felixis töö- ja mängulaagrit ei korraldata

Põltsamaa Felix palkab igal aastal endale hooajatöölisi. Kõrghooaeg, mil lisatööjõudu vajatakse, on juulist oktoobrini. Praegugi oodatakse sinna tööle sorteerijaid, kurkide purkipakkijaid, tooraine kaalujaid, seadmete operaatoreid, valmistoodangu ladustajaid ja transporttöötajaid. Erilisi nõudeid töötajatele ei ole.

Felixi juhataja Anti Orav rääkis, et neil käib ikkagi tõsine töötegemine ning töö- ja mängulaagrit nad seal korraldada ei saa.  Felixisse tööle soovijad peavad olema täisealised ning tööle kandideerimisel tuleb esitada tervisetõend. Samas tunnistas Orav, et umbes pooled suvistest hooajatöölistest on neil tavaliselt pigem nooremad inimesed.

Felixisse saab suviseks hooajatööliseks kandideerida veel järgmise nädala alguseni. Ettevõte teeb tööle palgatutele ka koolitused ning kiiretel õppijatel on võimalik saada vastutusrikkamate kohtade peale ning sellest tulenevalt ka rohkem palka. “Hooajalisele tööle soovijatelt me eelnevat töökogemust ei nõua, inimesel peab olema töö tegemise harjumus ning töötaja peab olema puhas ja korralik, sest tegemist on ikkagi toiduainetetööstusega,” rääkis Orav. 

Marjakorjamisel on tarvis järjekindlust

Paljud noored kandideerivad suveks marja- ja herneistandustesse korjajateks, kuid sageli ei pea teismelised sellele töötempole vastu. Koimula külas asuva marjaksavanduse OÜ Marimarta ostu- ja müügijuht Janika Lindsalu rääkis, et marja korjamine on raske töö ning lastele see ei sobi. Nende firma võtab suveks marjakorjajaid, kes on vähemal 16-aastased. “Marjade korjamisel on inimene sundasendis ja noortel ei ole sellist püsivust, et siin töötada. Peame arvestama kindla arvu töötajatega, et marjad õigel ajal korjatud saaksid,” selgitas Lindsalu.

Möödunud aastal palkas Lindsalude perefirma marjakorjajad Narvast. “Panime Narva lehte kuulutuse ja saime sealt terveks hooajaks brigaadi korjajaid, kes terve aja ka koha peal elasid,” rääkis Janika, kes nentis, et kohalike inimestega on neil keeruline asju ajada. Nad käivad võib-olla paar päeva, siis kaovad paariks päevaks ära ja siis tulevad mingil ajal tagasi. Nii ei ole võimalik ettevõttel majandada, kui neil ei ole iga päev vajalikku hulka töötajaid.

Samas kinnitas Janika Lindsalu, et ootab hea meelega töötajaid ka lähemalt,. Peaasi, et jätkuks järjekindlust seda tööd teha ning vanus võiks olla ikkagi vähemalt 16 aastat. Eelmisel aastal maksti OÜ Marimarta korjajatele 32 senti korjatud kilo eest. Janika Lindsalu arvas, et tänavu jääb see summa samaks. “Ühel aastal korjas üks hästi tubli kohalik naine nelja tunniga sada kilo marju ja sai selle eest 500 krooni. Minu mäletamist mööda on päeva korjamisrekord olnud 120 kilo,” meenutas Janika ning lisas, et keskelt läbi korjatakse ühe tööpäeva ehk kaheksa tunniga 70-80 kilo marju. Seega, kellel huvi on, võib endale marjakorjamisega üsna korraliku kuupalga teenida. Marjakorjamise hooaeg algab OÜ Marimarta istanduses eelduste kohaselt kahe nädala pärast. 

Kas ja kus suvel töötate?

Kristin, 16-aastane

Lähen suvel Soome isa juurde tööle, teen seal igasugu vajalikke majapidamistöid. Rohin peenraid, niidan muru ja teen kõike, mida tarvis on. Varem pole ma suviti tööl käinud, pole tahtnud minna või pole kohta leidnud. Sel suvel lähen siis esimest korda suveks tööle. Ma arvan, et seal on töö selline, et mul jääb aega ka puhkamiseks. 

Joel, 15-aastane

Ma ei taha suvel tööd teha, soovin suveaega kasutada puhkamiseks. Täpsemaid puhkusepaane veel teinud pole. Varem pole ka suviti tööl käinud. Mu sõbrad ka enamasti puhkavad suvel. Kui peaks kusagile tööle minema, siis tõenäoliselt võetakse ehk kusagile maasikaid korjama. 

Erik, 13-aastane

Mul pole plaanis suvel tööle minna, ei taha oma puhkuseaega raisata. Varem kunagi vist olen mingit tööd suvel teinud, kuid täpselt enam ei mäleta, mis see oli. Vanemad on pakkunud küll, et võiksin kusagile minna, kuid ma ise ei taha ning ei tea ka, kuhu ennast vajadusel tööle pakkuda. 

Rauno, 12-aastane

Sel suvel on plaanis laagrisse minna, tööle ei lähe. Ma ei tea ka, kust tööd otsida, kuid väga ei soovi ka suvel töötada. Kui tekiks tahtmine raha teenida, siis teeksin, mis tarvis, mingeid kindlaid tööeelistusi mul pole.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus