Marianne Tarelkina on sündinud Mustvees, lõpetanud Mustvee Vene Gümnaasiumi ja Tartu Ülikooli. Tema seni ainuke töökoht on olnud riigikeele õpetaja Mustvee Vene Gümnaasiumis.
?Ma teadsin seda juba ammu, et saan direktoriks, sest püstitasin endale selle eesmärgi. Paar aastat tagasi läbisin Narva Kolled?i juures koolijuhtide koolituse, minu soov on kasvada edasi ka õpetajaametis,? tunnistas Tarelkina, et kui teda poleks valitud seekord, oleks ta kandideerinud mõne aasta pärast uuesti.
Hingelt eesti koolitraditsiooni inimene
Mustvee Vene Gümnaasiumi direktori kohale kandideeris tänavu kaks inimest. Marianne Tarelkinat nende hulgas ei olnud. ?Sellel koolil on olemas tubli direktor, keda ma sügavalt austan. Pealegi tunnen, et olen hingelt ikka rohkem eesti koolitraditsiooni inimene, eesti ja vene koolid on erinevad,? kinnitab ta.
Samas loodab Tarelkina, et kooli senine direktor Luule Nõmm jääb kooli edasi. ?Mina ei oota, et ta ära läheks. Ma austan ka teda, me oleme seoses keelelaagritega väga palju suhelnud ja mul oleks kahju, kui ta majast ära läheks,? rääkis Tarelkina.
Vastsel direktoril on visioon luua niisugune direktori nõukogu, kuhu võiks kuuluda ka endine direktor. ?Õpetajatele on omane missioonitunne. Luule Nõmmel on kindlasti asju, mis pole veel lõpule viidud, ta ise teab kõige paremini, mis on pooleli. Ma eeldan, et ta on Pedagoog, isiksus, kes tahab oma mõtteid direktori nõukogus edasi jagada.
Mustvee Linnapea Gennadi Kulkov ütles Vooremaale, et kuigi direktorite valimise komisjon, mis koosnes linnavalitsuse ja volikogu ning mõlema kooli esindajatest, tuli alguses kohale mõttega, et mõlema kooli senised direktorid jäävad paika, sundis Tarelkina visandatud tulevikunägemus Mustvee Gümnaasiumist komisjoni meelt muutma.
?Tal lihtsalt oli kõige parem programm. Samas tunneb Marianne Tarelkina ka Mustvee olusid ja seda kooli,? kinnitas Kulkov. Mustvee Gümnaasiumi direktori ametikohale laekus üldse kokku kaheksa avaldust. Kaks kandidaati langesid välja juba esimeses voorus, sest ühel puudusid vajalikud dokumendid ja teine jäi hiljaks. Teise vooru alguses loobus veel üks kandidaat. Mustvee enda inimestest kandideerisid direktoriks kaks: Marianne Tarelkina ja kooli kauaaegne direktor Luule Nõmm.
Lapsed kooli ema keele järgi
Marianne Tarelkina tunnistab, et tegelikult on kogu ta elu selle kooliga seotud olnud. ?Oleksin peaaegu saanud Mustvee Gümnaasiumi õpilaseks, aga et mu eestlasest isa oli äärmiselt hõivatud ja ema tegeles lapsega, pandi mind vene kooli. Samas käisid kõik mu sugulased eesti koolis, ma teadsin täpselt, mis seal toimub,? jutustab Tarelkina.
Lisaks direktorile on ta Mustvee Gümnaasiumis ka lapsevanema rollis, sest pere vanim poeg läheb sügisel seitsmendasse, keskmine esimesse klassi. Marianne on abielus oma venelasest klassivennaga ja iidse Mustvee kombe kohaselt on ka selles peres pandud lapsed kooli ema keele järgi, kuigi kodus räägitakse mõlemat läbisegi.
Mustvees on aastaid korraldatud Narva lastele eesti keele laagreid, seda ikka eesti kooli baasil. Selle laagri kohaliku koordinaatorina ja eesti keele õpetajana on Marianne Tarelkina oma suved veetnud eesti kooli seinte vahel. ?See õhkkond, mis seal on, millega see kool tegeleb, millised on traditsioonid, mida õpetajad arvavad ja mis lapsed teevad ? see kõik on mulle tuttav, kinnitab vastkinnitatud direktor.
Tarelkina on sügavalt veendunud, et kuigi Mustvee kahe Gümnaasiumi vahel võiks olla praegusest palju tihedam suhtlemine, peavad mõlemad koolid kindlasti jääma eraldi eksisteerima, neid ei tohi kokku liita.
Kool on juba algamas
Tarelkina sõnul jäi tema ametisse kinnitamine liiga uue õppeaasta selga. Senine direktorite leping lõppes küll juba detsembris, kuid lepinguid pikendati kuni 30. juunini. Kuigi uuel direktoril pole kavas teha mingeid kardinaalseid kaadrimuudatusi, oleks siiski vaja saada juurde mõned uued õpetajad, sest mitmel aineõpetajal on praegu koormus liiga suur.
Uuel direktoril on vastus ka küsimusele, mis saab siis, kui senine õppealajuhataja, kellel seljataga pikk koostööperiood senise direktoriga, äkki ise enam õppealajuhatajana jätkata ei soovi. ?Kui praegune teenekas ja äärmiselt eakas õppealajuhataja ei soovi jätkata, siis mul on olemas niisugune kandidaat, keda austavad ja usaldavad kõik õpetajad selles koolis. Mul pole kavas tuua sisse kedagi kõrvalt.?
Direktor võib vajadusel hakata ise õpetama eesti keelt, kuid esimesel aastal ei tahaks ta siiski otsese õppetööga tegeleda, vaid tähtsam oleks ennast koolieluga veelgi rohkem kurssi viia, et mitmeid muudatusi teha ja kooli prestiizi tõsta.
JAANIKA KRESSA