Margo Pajo valmistub maailmameistrivõistlusteks

Septembris toimuvad Horvaatias järjekordsed künni maailmameistrivõistlused, kus Eestit esindavad mullused riigi meistrid — noor tormalane Margo Pajo ja Jüri Lai Järvamaalt Oisust. Margo Pajo alustas sel nädalal MMi eelseid treeninguid. Suurvõistlusteks valmistumisel on talle abiks kolmeliikmeline koostöötoimkond.

Kui Margo Pajole oli mullune Eesti meistri tiitel esimene, siis tema isa Mait on tulnud Eesti meistriks koguni üheteistkümnel korral. Maailmameistrivõistlustel on ta saanud kirja parema tulemuse, kui ühelgi teisel Eesti kündjal ette on näidata: kümme aastat tagasi tuli ta tavaadraga kündjate hulgas rohumaakünnil kuuendaks ja üldarvestuses kaheksandaks. Ehkki tulemus tundub kõva, teab Mait Pajo, et Eesti kündjad oleksid võimelised enamaks, kui neil oleksid võistluskünni tippriikide (Suurbritannia, Iirimaa, Austria jt) esindajatega võrdsed treenimisvõimalused.

“Senini on meie mehed käinud suurvõistlustel rohkem harrastajatena, spetsiaalset trenni on saadud vähe teha,” ütles Mait Pajo.

Nüüd, mil suurvõistlusele läheb oma poeg, leidis ta, et üht-teist tuleks muuta, st leida Margole MMi eel korralikumad treeninguvõimalused. Nende otsimisel tulid talle appi eraettevõtja Peep Lõhmus ja Kuremaa ujula juhataja Raivo Tralla, kes moodustavad nüüd koos Mait Pajoga koostöötoimkonna.

“Esmapilgul tundume olevat üsna teemakauged inimesed, ent tormalastena hindame kõrgelt siinseid võistluskünni väärikaid traditsioone ning tahaksime väga, et siit Eestit esindama sõitev kündja saaks professionaalse ettevalmistuse ja võistlustel kirja võimetele vastava tulemuse,” ütles Peep Lõhmus. “Kui mina olen püüdnud genereerida ideid, siis Raivo Tralla on kõvasti uksi kulutanud ja telefonikõnesid pidanud ning leidnud sel viisil terve rea firmasid ja eraisikuid, kes nõus toetama Margo MMi eelset ettevalmistust.”

Maad ja kütust

Künnivõistlusteks valmistudes on vaja põhiliselt nelja asja: maad, masinaid, kütust ja raha. Kes toetab ühe, kes teisega. Ümberkaudsed põllumajandusfirmad toetavad enamasti just maa ja kütusega, ettevõtja Hanno Kranich on aga Margo käsutusse andnud oma traktori. Sama traktoriga on Margo teinud võistluskünde juba aastaid. Kui Margo esimest korda künnivõistlustele läks, oli ta 12 aastane ja Kranichile kuuluv väike New Hollandi traktor oli üks väheseid, mis talle suuruselt sobis. Ehkki Margo on nüüd juba kahekümneaastane noormees, käib ta endiselt võistlemas Kranichi traktoriga: see on talle juba “käe järgi” ning võistlusolukorras, kus loevad nii kiirus kui ka täpsus, tuleb see kõvasti kasuks.

“Ka AS A. Tammel oleks lahkesti nõus meile traktorit andma, ent neil pole võimalik tagada, et see oleks kogu aeg üks ja sama masin,” ütles Mait Pajo. “Sellepärast oleme teinud nii, et Hanno Kranich annab oma traktori võistluste ajaks meile ja kui tal endal samal ajal traktorit vaja peaks minema, saab ta Tammelilt asendusmasina.”

Ader, millega Margo võistluskündi teeb, kuulub Eesti Künniseltsile. Selts kannab ka võistlejate ja tehnika Horvaatiasse ja tagasi transportimise ning majutuskulud. Samuti maksab selts ära osavõtumaksu.

MMi eelset trenni teha on Margol aega veel pisut enam kui kaks nädalat. Kui Margo künnab, käib treenerist isa Mait, nagu ta ise ütles, kajaka kombel vaoserval ja jälgib seda, mida Margo ise traktorikabiinist jälgida ei saa. Mait Pajo sõnul on künnivõistlusel, kus tähtis nii kiirus kui ka täpsus ning kus mõõdulintidega kohtunikud piltlikult öeldes ees ja taga jooksevad, oluline roll võistleja külmal närvil.

“Margol on kõvemad närvid kui minul, nii et selles mõttes on ta juba praegu parem võistluskündja kui mina,” ütles Mait Pajo.

Enne munemist ei kaaguta

Missuguste omadustega maad MMil künda tuleb, sellest pole ei Margol ega Maidul praegu aimugi, ent oludega tutvumiseks on neil enne võistlust mitu päeva aega. Horvaatia poole asuvad nad teele 7. septembril, kohale peaksid jõudma 8. septembril ning võistlused toimuvad 14. ja 15. septembril. Ametlikult on proovikünniks ette nähtud neli päeva. Kes varem kohale jõuab ja endale maad rentida suudab, saab harjutada kauemgi.

Enne Horvaatiasse sõitu jõuab Margo Pajo mõned päevad koolis käia: ta alustab sellest sügisest õpinguid Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Erialaks on ehitus, millega ta nii kodus uue maja ehitusel kui ka Soomes juba kokku on puutunud. Paraku saab ta koolis käia vaid paar päeva ning siis peab MMi pärast paar nädalat puuduma. Septembri lõpus tahab ta aga Olustveres toimuvatel Eesti meistrivõistlustel mullust tiitlit kaitsta.

“Loodame, et Margot nende võistluste pärast koolist välja ei visata,” ütles Mait Pajo.

Peale Margo ja Mait Pajo ning Jüri Laia sõidavad Horvaatiasse Eesti Künniseltsi esindajad, MMil kohtunikuna tegutsev Vello Sääsk ning loodetavasti ka mõned fännid.

“Loodame leida nende seast kellegi, kes MMil toimuva videolindile jäädvustaks,” ütles Peep Lõhmus. “Horvaatias toimuv oleks vaja kuidagi ka kodupublikuni tuua. See aitaks võistluskünni kui ala populaarsust ja mainet tõsta. Tulevikus püüame korraldada ka oskusteabe vahetust. Meie kündjad võiksid ju käia võistluskünni tippriikides oskusi omandamas või siis nende riikide spetsialistid siin kogemusi jagamas.”

“Möödunud aastal meelitas Järvamaa võistluskündja Kaspar Järvala Eestisse ühe vana šotlase, kelle juures ta kunagi oli töötanud, ja tema käestki saime teada asju, millest meil vaatamata paarikümneaastasele võistluskogemusele aimugi polnud,” ütles Mait Pajo.

Kui küsisin, millise tulemuse Margo MMil saada võiks, ütlesid Margo ja Mait, et enne munemist pole mõtet kaagutada.

“Ka mina ei tahaks enne munemist kaaguta, aga võin öelda, et hea tulemuse saavutamise nimel saab tehtud kõik, mis võimalik,” ütles Peep Lõhmus. 

Künni maailmameistrivõistlused

Võistlusi korraldab Maailma Künniorganisatsioon alates 1953. aastast

Eesti on nimetatud organisatsiooni liige 1989. aastast ja samast ajast on meie kündjad osalenud ka MMidel

Tänavused 59. maailmameistrivõistlused toimuvad 14. ja 15. septembril Horvaatias

Eestit esindavad seal tavaadraga kündjate klassis Margo Pajo ja pöördadraga kündjate klassis Jüri Lai

Tormalase Margo Pajo MMiks valmistumist toetavad Torma POÜ, ASid A. Tammel ja Perevara, OÜd Vaiatu Agri, Rauduks ja Täitsamehed, Jõgevamaa Tootjate Liit, Torma vallavalitsus, Dotnuvas Projektai, FIEd Hanno Kranich ja Raivo Tralla ning Vaido Kalm ja Lembit Sikka

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus