Mõnedel Riigikogu istungitel vaieldakse tuliselt, mõned mööduvad rahulikumas või ka igavamas miljöös. Kuidas parlamendi aseesimees seda kõike oma mõistuse ja südamega läbi elab?
“Sisu poolest on väga huvitavad välispoliitika alased arutelud. Nii oli igati huvitav juhatada Riigikogu istungit, kus vaeti Euroopa põhiseaduslikku lepingut. Sisulistes mõttevahetustes ei tohi Riigikogu esimees ja aseesimehed spiikri rollis olles küsimusi esitada ega oma arvamust avaldada, kuigi vahel seda väga tahaks. Neil on vaid õigus sõna anda või konkreetseid vaidlusi lahendada. Seega tuleb ennast tagasi hoida. Tallinna Linnavolikogu oli selles suhtes liberaalsem. Kui tundsid, et tahad sõna sekka öelda, said seda teha., kui endale asendaja palusid. Riigikogu juhatuse liikme jaoks, kes parajasti istungit juhatab, on aga kõige suuremaks väljakutseks hetked, mil algavad vaidlused protseduuri üle. Istungi juhataja peab siis kodukorrast lähtudes hästi kiiresti orienteeruma olukorras, kuhu teda on pannud sada Riigikogu liiget, kes teemat menetlema asuvad.”
Kas kuluaarides, n-ö kulisside taga saab Riigikogu juhatuse liige siiski ka otseselt poliitikat mõjutada?
?Riigikogu juhatuse liikmed kuuluvad jätkuvalt fraktsioonidesse. Fraktsiooni koosolekutel püüan ikka tutvustada oma ideid, ennekõike neid, mis on seotud südamelähedaste teemadega. Siis aga, kui pole minu kord istungit juhtida, saan ka sõna võtta. Kui juhatused on alates 1992. aastast hoidnud neutraalset liini, siis näiteks eelmine Riigikogu aseesimees Taavi Veskimägi sekkus väga palju päevapoliitikasse. See on inimese enda valida, kui kaugele ta läheb ja kuhu piiri paneb.?
Kuidas mõjutab Riigikogu tööd algav valimismaraton ? presidendi valimised tänavu, Riigikogu valimised järgmisel aastal?
?Mida lähemale valimised tulevad, eks seda närvilisemaks õhustik muutub. Meil on aga reeglid väga täpselt paigas, mistõttu valimiste lähenemine meid otseselt ei mõjuta, kaudselt aga kindlasti, sest kõned ja sõnavõtud muutuvad kirglikumaks.”
Millal presidendi valimised Riigikogus algavad??Presidendi valimiseks koguneb Riigikogu esimest korda 28. augustil. Viis erakonda loodavad saada ühiskandidaati, kellele võiks 28. augustil saada küllaldase toetuse, et võiksime presidendi Riigikogus ära valida.”
Kuivõrd üllatusena, kuivõrd oodatult tuli Teile ja Teie erakonnakaaslastele praeguse presidendi Arnold Rüütli nõusolek kandideerida valijameeste kogus?
?Mina sain Arnold Rüütlist nii aru, et ka tema loodab, et Riigikogus saab president valitud. Kui seda ei juhtu astub ta üles valijameeste kogus. Oleks Arnold Rüütlil kindel soov presidendina jätkata, saaks temagi ju kandideerida Riigikogus.
Reformierakonnale kuulub praegu peaministri ametikoht. Kuidas hindate Reformierakonna positsioone Eestis tervikuna ja erakonna populaarsust rahva hulgas?
?Reformierakonnas saab rõõmu tunda, et on täidetud vanemahüvitise maksmise ja tulumaksuga seotud lubadused. Me oleme suutnud valimislubadused, mis me välja käisime, ka ellu viia.”
Keda Riigikogu liikmetest peate kõige huvitavamateks kõnemeesteks, sellisteks, kellega võib nõustuda või mitte, kuid kelle jutt ei jäta kunagi ükskõikseks?
?Oraatorite hindamine on alati subjektiivne.?
Kas saate poliitilises tegevuses kasutada ka oma doktoritööd, mille teema on Riigiõiguslike subjektiivsete õiguste tähenduste muutused üleminekul demokraatlikult rahvusriigilt globaalsematele mudelitele?
?Doktoritööd püüan alles kaante vahele saada. Minu magistritöö teema sai aga alguse eelmise Riigikogu koosseisus arutlusel olnud küsimusest, et meie seadused pole arusaadavad. Minu magistritöö teema oli seotud õiguskeele küsimusega ja õiguse kommunikeerumisega ühiskonda. Sageli juhtub, et inimesed saavad seaduses kirjas olevast teisiti aru. Oluline on, et selline lahknevus minimaalne oleks. See on päris huvitav temaatika. Pole enam absoluutset tõde, on vaid rohkesti erinevaid arvamusi.”
Olete seotud ka militaarvaldkonnaga. Kuulute Eesti NATO ühingu nõukokku ja Portugali Vabariik on Teid autasustanud Prints Dom Henrique ordeni suure ohvitseriristiga. Kui tugev on teie arvates tänane Eesti Kaitsevägi ja Kaitseliit?
?Lahendades kaitseküsimusi, peame lähtuma NATO poolt välja töötatud põhimõtetest. Seda silmas pidades peab suurenema professionaalsete riigikaitsjate arv. Samas on ja jääb meie elanike kohustus oma riiki kaitsta, mistõttu näen väga suurt rolli Kaitseliidul ja Kodukaitsel meie noore põlvkonna kujundamisel. On tarvis, et riigikaitset koolides põhjalikumalt õpetatakse. Muudatusi kaitseväes peab väga tõsiselt planeerima.”
Olete ka Eesti Draamateatri nõukogu liige. Kuidas kommenteerite Rein Oja saamist selle teatri juhiks?
?Rein Oja valimine oli nõukogu ühine otsus. Eesti draamateatril läheb hästi. Ise olen vaadanud ära peaaegu kõik nende etendused.”
Kui tuttav on Riigikogu aseesimees Jõgeva olustikuga, siinsete murede ja rõõmudega??Olen Jõgeval varemgi käinud. Nii Jõgeva Gümnaasium kui ka Jõgeva Ühisgümnaasium on mind kutsunud kodanikuõpetuse tundi Riigikogu tööst rääkima. Seekord Jõgeval ringi vaadates oli mul rõõm näha, kui palju on linn arenenud. Kestavad ehitustööd, remonditakse haridus- ja kultuuriasutusi, varsti valmib Betti Alveri muuseum. Soovin kohalikule omavalitsusele palju jõudu oma plaanide täideviimisel.?
Millistesse valdkondadesse tuleks teie arvates Jõgeval veelgi investeerida??Väga oluline on, et linn saaks bussijaama. Mis järjekorras midagi ära teha tuleb, millised on linna prioriteedid, seda peab otsustama kohalik võim ise, mitte need, kes siia külla tulevad.”
Kas teate aga seda, et Jõgevalt on võimalik kogu aasta jõuluvanale kirju saata??Käisin ise seda postkasti vaatamas. Kui mu viieaastane poeg telekast nägi, et selline postkast on avatud, tahtis ta kohe samal hetkel Jõgeva poole sõitma hakata. Praegu on poeg aga koos vanaemaga Muhu saarel ja naudib suve.”
JAAN LUKAS