Marek Kangur jõudis koduveinikonkursil finaali

Aasta eest koduveinikonkursil kolmanda koha pälvinud Tabivere valla mees Marek Kangur jõudis ka tänavusel võistlusel finaali.

Katsetused muutuvad järjest põnevamaks

Koduveinikonkursi korraldaja, Veinivilla perenaine Tiina Kuuler lausus, et tänavusel konkursil oli nii osalejaid kui veine rohkem kui aasta eest. Seitsmest kuni kümnest hindajast koosnenud žürii   vaagis seekord jookide omadusi neljal päeval. Aasta tagasi saadi selle tööga hakkama kolme päevaga. Kuuleri sõnul on  50 veini ühele žürii liikmele ühe päeva jooksul n-ö lagi, et veel maitsetel vahet teha. Veine hinnati kuues kategoorias: parimad õunaveinid, parimad sõstraveinid, parimad õitest, vartest ja juurtest valmistatud veinid ning parimad muudest marjadest valmistatud veinid. Viimatinimetatute puhul oli kasutatud  maasikaid, vaarikaid, kreeke, ploome jne. Eraldi hinnati veel viinamarjaveine ning ühe liigina siidreid ja vahuveine.

Tänavu võistelnud veinides oli kasutatud päris sageli põldmarju, valgesõstraid, viinamarju, saialilled ja kadakamarjad olid aga midagi täiesti uut. Tiina Kuuler ütles, et veinimeistrid katsetavad järjest põnevamaid toormeid, katsetused muutuvad vahel lausa pööraseiks, kuid annavad nii mõnigi kord suurepärase tulemuse.

Samas valmistas žüriile väikese pettumuse muude marjade voor, sest need joogid polnud jõudnud valmis saada.

Seguveinide rohkus oli tänavuse konkursi iseloomulikuks jooneks. Finaali pääses mitte ainult üks jook igast kategooriast, vaid näiteks õunaveinide puhul valiti välja kaks valget ja kaks punast. Veinivilla perenaise sõnul ei oleks olnud õiglane valida finaali ainult punased õunaveinid ja jätta valged välja. Nii jõudis finaali kokku 19 veini. Et veinivõistlus iga aastaga populaarsust kogub, kavatsetakse seda kindlasti jätkata.

Murakaveini konkursile saata ei õnnestunud

Jõgevamaalt jõudis lausa kahe veiniga finaali mullusel koduveinikonkursil kolmanda koha võitnud Tabivere vallas Koogi külas elav Marek Kangur. Tegelikult saatis ta žüriile hindamiseks kuus veini, finaali jõudsid neist sõstravein ning  vaarika-mustikavein. Ülejäänud jookides oli ta kasutanud  rabarbrit, õunu ja muud.

Veinimeistri sõnul ta seekord ühtegi uut toorainet ei katsetanud,  vaid täiendas seniproovitut. Tänu eelmisel aastal finaali jõudnud veinile, sai ta võimaluse lasta trükkida tasuta teatud arvu etikette, mille kujundamisele trükikoda omalt poolt n-ö õla alla pani.

Mareki veinid on tema sõprade ja hulgas nii populaarsed, et suurt hoiupaika ta nende säilitamiseks ei vaja. Mees lootis tänavu saata konkursile ka murakaveini, ent see plaan ei õnnestunud hooletuse tõttu, nagu ta ise ütles.

Kui tänavu suvel õnnestub murakaid korjata, siis on Marek Kanguri eesmärgiks järgmisel aastal kindlasti just murakavein konkursile saata.

Ta lubas, et jätkab nii koduveinide tegemist kui konkurssidel osalemist, sest kogemused on olemas ning neid tuleb järjest juurde. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus