Maratoni paremad jõudsid jõgevalt Tartusse 76 minutiga

Üleeile peetud kuues SEB Tartu rulluisumaraton tõi suure spordipeo osalt ka meie õuele: maratonirada kulges seekord Jõgevalt Tartusse. Maratoni kaksikvõit läks poolakatele, parim eestlane oli kolmanda koha saanud Vahur Valvas Tartust ning parim jõgevamaalane üheksandaks tulnud Mart Markus Adaverest.

 

Enne rulluisumaratoni starti nägi Jõgeva kesklinn välja nagu tõeline rulluisumeka: igal pool võis näha inimesi, kes uiske jalga panid või soojendusringe tegid. Riideid sai vahetada kultuurikeskuses, keskuse ees aga ootasid autod, mis osalejate poolt hoiule antud asjad finišipaika, st Tartusse toimetasid.

Telgi juures, kus võistlejatele numbreid jagati, võis aga suisa ingleid näha. Tõsi, neidki kandsid edasi mitte seljale kinnitatud tiivad, vaid rulluisud. Ebasportliku väljanägemisega noored daamid osutusid siiski spordiga tihedalt seotud inimesteks: Merike Õun on ametilt Võru Spordiliidu tegevjuht ja Epp Paal rulluisumaratoni korraldava klubi Tartu Maraton lapsepuhkusel olev büroojuhataja.

“Olen ise seisnud Tartu rulluisumaratoni sünni juures,” ütles Epp Paal. “Pidasime algusest peale parima võimaliku marsruudina silmas teekonda Jõgevalt Tartusse. Nüüd, mil see idee tänu Jõgeva ja Tartu vahelise tee täies ulatuses kordasaamisele lõpuks teostus, tahtsin ühest linnast teise sõitmise omal nahal ära proovida.”

Inglitiivad panid naised selga demonstreerimaks, et sport on ka lõbu.

“Ja kui selliselt kostümeerituna sõitma lähed, siis ei oota sinult ka keegi mingeid tõsiseid tulemusi,” nentis Merike Õun muiates. “Kui bussiga siia sõitsime, siis peeti meid seal küll väga spordikaugeteks inimesteks.”

11. augusti seisuga oli Tartu rulluisumaratoni 48- kilomeetrisele põhidistantsile registreeritud 818 inimest. Kuigi kõik neist ei pruukinud starti jõuda, oli rivi, mis Rene Eespere loodud Tartu maratoni hümni saatel kell 11 Suurt tänavat mööda Tartu suunas liikuma hakkas, muljetavaldav. Meeleolu oli umbes niisama ülev kui äsjase Jõgevatrefi ajal motomatkajate kolonni linna saabudes.

Tartusse tunni ja 16 minutiga

Kui enne maratoni olid asjatundjad ennustanud, et kiireimad sõitjad jõuavad Tartus Salvesti logistikakeskuse juures asuvasse finišisse umbes tunni ja kahekümne minutiga, siis tegelikult jõuti sinna mitu minutit varemgi. Neli paremat finišeerisid suisa ühe sekundi sees, ent keegi oli siiski parim. Ning see keegi oli poolakas Bartosz Chojnacki. Mees osales Tartu rullimaratonil teist aastat järjest, oli väga õnnelik, et suutis mulluse seitsmenda koha esimese vastu vahetada, ning lubas agiteerida kõiki oma tuttavaid järgmisele maratonile tulema, sest võistlus ja rada olid tema meelest väga huvitavad.

Ka teine koht läks Poolasse, täpsemalt Wojciech Baranile, kolmandana tuhises üle finišijoone tartlane Vahur Valvas. Jõgevamaal peetavate Kalevipoja uisu- ja rulluisumaratonide mitmekordne võitja Kert Keskpaik pidi seekord leppima viienda kohaga. Parima Jõgevamaalt pärit rulluisutajana oli üheksas Mart Markus, kes eelmisel päeval oli võitnud teise Tartu rulluisusprindi, mille 500 meetrine rada kulges ümber Salvesti tootmiskompleksi.

Jõgeva maavalitsuse arendusnõuniku Vahur Kuke nime leiab maratoni protokollis 449. kohalt ning 48 kilomeetri läbimiseks kulutas ta tunni, 58 minutit ja 4,21 sekundit.

“Lootsingi saada kirja aja, mis jääb kahe tunni piiridesse. See eesmärk sai täidetud,” ütles Vahur Kukk. Maratonirada oli tema sõnul huvitav, ent raske.

Kaks tundi kompressori seljas

“Aimasin juba ette, et tõusudest raskemateks kujunevad laskumised. Ning nii oligi: järsematel laskumistel panin ettenägelikult kohe kanna maha ja hakkasin pidurdama, et kiirus liiga suureks ei läheks. Alles laskumise viimasel kolmandikul lasksin rattad vabalt veerema,” ütles Vahur Kukk. Keeruliseks tegi sõitmise ka see, et suurem osa distantsist tuli sõita killustikku sisaldaval teekattel.

“Pärast oli tunne, nagu oleksin kaks tundi kompressori otsas istunud,” ütles Kukk. “Tipptegijad, kes on kaalult kergemad ja liiguvad kiiremini, nii palju ilmselt põrutada ei saa, aga minule oli see rada paras katsumus.”

Jõgevalt Tartusse kulgeva raja kiituseks ütles Vahur Kukk, et seal ei tekkinud selliseid suuri sõitjate gruppe, nagu Tartu ümbruse teedel, kus rullimaratoni varem sõideti.

“Nüüd sõideti hanereas ja igaüks sai valida talle sobiva tempo,” ütles Kukk.

48 kilomeetrist jäi talle eile vähekski: finišist sõitis ta tagasi Kärkna teeristi ja tuli siis uuesti Tartusse. Nii sai sõidetud kokku 56 kilomeetrit ehk just nii palju kui Kukel eluaastaid. Heale sõidutundele aitas tema sõnul osalt kaasa eelmisel õhtul rulluiskude kallal tehtud tehniline töö.

“Kogusin internetist natuke tarkust ning sättisin saabaste all olevad rullikelgud natuke ümber. Vahetult enne maratoni pole võib-olla tark selliseid uuendusi teha, aga mul läks õnneks,” ütles mees.

Viimasel ajal on ta veetnud päris palju aega tenniseväljakutel, mistõttu rulluisukilomeetreid jõudis enne Tartu rullimaratoni koguda vaid paarisaja jagu. Sel nädalal tahab ta aga rohkem rulluisutreeningutele pühendada, sest laupäeval ootab ees Kalevipoja rulluisumaraton, mida sõidetakse, nagu ikka, Kasepääl. 

SEB Tartu rulluisumaratoni 48 km põhidistantsi paremad

Mehed

1. Bartosz Chojnacki      (Poola) 1:16.18,16

2. Wojciech Baran         (Poola) 1:16.18,75

3. Vahur Valvas (Tartu) 1:16.18,81

9. Mart Markus  (Adavere) 1: 16.55,77

13. Marten Liiv   (Adavere) 1:16.57,19

Naised

1. Anna Pletenetska       (Ukraina) 1:18.46,93

2. Anna Muzõka            (Ukraina) 1:18.50,01

3. Laima Kaufina            (Läti) 1:22.01,87

10. Sandra Alusalu         (Adavere) 1:29.19,57

Lisaks põhidistantsile sõideti 19 km poolmaratoni, mille start anti Tabiverest. Toimusid ka 2. Tartu rulluisusprint ning laste rullisõidud Tartus ja Jõgeval.

Maratoni põhidistantsil said tulemuse kirja 696 inimest ja poolmaratoni distantsil 379 inimest. Rulluisusprindil osales 48 inimest. Ühtekokku võttis Tartu rulluisumaratoni programmi kuuluvatest üritustest osa 1531 inimest.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus