Maltsad muudkui kasvavad!

Kui mõelda maltsa peale, siis tuleb meelde midagi pudedat, rohket ja hävimatut. Kuigi need mõisted on vastandlikud, sest maltspuit mädaneb just kiiresti. Kõrvalepõikena mainin, et maltspuit on kasvamisel moodustuv uus, ainete transpordiga tegelev puiduosa, mis on surnud lülipuidust heledam. Kiirekasvulistel on seda kude enam, osadel lehtpuudel ongi ainult maltspuit! Eks maltsad kui kiirekasvulised lühikese eaga rohttaimed tagavad oma igavikulisuse just hea idanevuse ja kiire põlvkonnavaheldusega.

On avaldatud arvamust, et maltsad on kodune spinat, muudkui tee neist toite. Aga ega ikka kõigile meeldi need naadid ja maltsad. Minu hea tuttav käis omal ajal ühel kursuselgi, kus katsetati neist isekasvavaist taimedest toite teha, ega ta neist nüüd küll ei toitu. Et need vähegi toiduna maitseksid, peab neid omajagu töötlema. Enamasti läheme lihtsamat teed, teeme toite neist taimedest, mis on end inimkonnale pika praktika vältel tõestanud ja mille kohta on rohkelt ka kokaraamatuid. Ise võtan aastaid hoogu, et proovida ju võiks! Kui aga katsetada nende söömist, siis ikkagi kevadel, sest täies suves ei passi ka rohtu sööma hakata, siis on kõike paremat küllalt! Aga näljahädade aegadel on maltsa söödud meilgi!

Harilikust maltsast on veel sagedasem valge hanemalts, mõlemad on eraldi perekonnas. Väliselt on nad sarnased, näiteks mõlemate lehed on noorelt jahutaolise kirmega kaetud. Klõpsutades vikipeedias hanemaltsade 26 liigi kohta vastavaid lehekülgi,  näeb, et mõned liigid on fotodel nii dekoratiivsed, et sobiksid ilutaimekski.

Üks aiandusfirma müübki ereda hanemaltsa seemneid,  nimetab seda unustatud köögiviljaks, soovitab kasutada spinatina. Tšiili hanemaltsal on lopsakad tumelillad õisikud.  See ehk veel kinoaks nimetatu pidi praegu gurmaanidel moes olema, mõned taimetargad imestavad, et miks omamaine hanemalts ei sobi? Aga ilu pärast kasvatakse ka aedkohhiat ehk puhmikmaltsa. Lausa hekke võib neist teha, pügada ja igasuguseid värvivarjundeid on ka valida! Õrn, kannab ka nime suviküpress! Lausa meetriseks võib sirguda. Nii et suvine hekk või üksiktaim, külvama peab küll igal kevadel uuesti! Maltsaliste hulgas on väärikamad spinat, punapeet, lehtpeet ehk mangold, mille minagi sel aastal esimest korda elus maha külvasin.

Mangoldi lehti tarvitatakse nagu spinatit, lihakaid mahlakaid leherootse nagu asparit või lillkapsast. Kõiki neid võib ka raviköögiviljadeks nimetada, neist pikki kiidujutte lugeda.

Hanemaltsaseemned pakuvad huvi ka kui gluteenivaba dieedi koostisosa, linnudki söövad neid. Väikeste hanemaltsaseemnete abil toodeti vanasti šagräännahka. Õigekeelsussõnaraamatust saab teada, see on pehme krobeline kitsenahk. Hanemaltsa õietolm on aga üks tähtsaim allergia tekitaja, nii et allergikud on lausa kohustatud olema head rohijad või vältima paiku, kus flooral lastakse vabalt kasvada!

i

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus