Maleta pinginaabriga 1. aprillil – täiesti tõsiselt!

Paul Kerese 100. sünniaastapäeva tähistamine koolides andis häid kogemusi maleõppe jätkamiseks, sellepärast soovitame 1. aprillil maletada pinginaabriga.

Paul Keresest räägiti viimastel kuudel ainetundides, maletati vahetundide ajal ja pärast tunde. Kooliraamatukogudes seati üles näitused “ Paul Keres 100” ja malendid mängimiseks. Mitmes koolis käisid vilistlased huvilisetele simultaani andmas.

Jüri gümnaasium kutsus õpilasi Paul Kerese 100. sünniaastapäeval 7. jaanuaril maletama oma vanemate ja vanavanematega ning avaldama mängust tehtud pilte vanemate nõusolekul gümnaasiumi kodulehel. Gümnaasium edastas fotod Eesti Rahva Muuseumi pildiaita.

Mõniste koolis on kõik kodutütred ja noorkotkad malemängu selgeks saamas. Mitmes koolis, kus seni ruudulisel laual vaid kabet mängiti, on sellele juurde toodud male.

Oma kohtumistelt ning suhtlustest koolide ja õpetajatega olen saanud tagasisidet, et õpetajatele jäi jaanurikuisest meediakajastusest Paul Kerese süüniaastapäeva teemal enam meelde jäänud Tiit Karuksi kaks sisutihedat ja heas eesti keeles saadet Paul Keresest ja malest Vikerraadios, Terevisiooni malekool, Prillitoosi saatelõik maletaja ja maleajaloolase Merike Rõtovaga
ning intervjuud Paavo Kivise ja Iivo Neiga. Neid saateid on võimalik kasutada nii eesti keele, kirjanduse kui ka ajaloo tundides õppematerjalina. Hea abimees malemängu tutvustamisel õpilastele on Jaak Kõdari mullu novembris ilmunud raamat “Pupsik”. Õpetajatele ei jäänu märkamata  detsembri algul maakondade haridusjuhtide kaudu koolidele saadetud algatus “Maleta pinginaabriga”.

Eesti Rahva Muuseumi pildiaita Maleta naabriga on seni jõudnud pildid nende koolide maletajatest, kus juhendajad on olnud aktiivsemad.

FIDE nimetas 2016. aasta Paul Kerese aastaks. Seega jätkub maletamine koolides terve aasta.

Mitmes paigas toovad õpilased kodust vanu malendeid, et koostada neist koolis näitus ja nendega ka mängida. Paljud koolid on plaani võtnud õpetada kahe kuu jooksul kõigile nii palju malemängu, et 1. aprillil saaks koolides üle Eesti pinginaabriga maletada. 1. aprill on reede ja sobib selleks hästi. Eestis Rahva Muuseum ootab oma pildiaita fotosid ka 1. aprilli malemängust.

Algatust “Maleta pinginaabriga” on info levitamisega tõhusalt toetanud Eesti Male Toetusühing, Tallinna TV, ETV, Kuku raadio, Vikerraadio, EOK, paljud vallalehed, mitu maakonnalehte, Maaleht, Eesti Koolispordi Liit, koolielu portaal ja idee algataja head sõbrad.

Kahjuks pole teave sellest algatusest seni veel vene õppekeelega koolidesse jõudnud.

Haridus- ja teadusministeerium on saanud ettepaneku valmistada ja saata kõigile koolidele plakat “Maleta pinginaabriga 1. aprillil”. Selle plakati võib aga iga kool ka ise valmistada. Kindlasti aitab see algatus kaasa ka projektide Kiusuvaba kool ja Suitsuprii klass edule. Kui nende projektide kohta peetakse arvestust, võiksid koolid ka maletamise algatusega ühinemisest teada anda aadressil heinoprei@gmail.com

Soovitus ministeeriumidele, spordiorganisatsioonidele, kodanikeühendustele, kõikvõimalikele portaalidele ja koolidele: lisage oma ürituste kalendrisse  varakult “1. aprill. Maleta pinginaabriga! Paul Kerese 100. sünniaastapäeva tähistamine Eestimaa koolides.”

HEINO LAIAPEA, malesõber

blog comments powered by Disqus