Majanduskasvu väljavaated lähiaastatel mõõdukad

SEB Ida-Euroopa majandusülevaates tulime välja oma  prognoosiga majanduse lähiaastate väljavaadete kohta. Majanduse olukord kogu maailmas on viimase poole aasta jooksul halvenenud ning seda sünkroniseeritumalt kui varem.

USA majandus näitab küll stabiliseerumise märke, kuid kasv on allapoole trendi. Lääne-Euroopa kasvuveduri Saksamaa majanduskasv on samuti aeglustuma hakanud. Kolmandas kvartalis oli eurotsoon jõudnud tõenäoliselt majanduslangusse. Hiina majanduskasv on samuti aeglustunud ning me prognoosime seal jätkuvalt pehmet maandumist. Nii et  vaadates hetkel maailma konteksti, ei ole see kõige soosivam. Maailmamajandus kõigub uue majanduslanguse serval.

SEB prognoosi kohaselt ei tule maailmamajanduses reaalset taastumist enne 2014. aastat.

Eurotsoonis ootame 2013. aastalt nullkasvu ja 2014. aastalt tagasihoidlikku kasvu. Saksamaa suudab prognoosi kohaselt majanduslangust ikkagi vältida ning kasvab järgmisel aastal ühe protsendi võrra. Meie õnneks on siin, eurotsooni nurgas, lood siiani veel veidi paremad. Aga meil tuleb ikkagi arvestada märkimisväärsete riskidega, mis tulevad eurotsoonist. Ka Eesti majanduskasv tuleb habras. See põhineb suuresti meie endi tarbijate kindlustundel, mis siiani on püsinud kõrgemal kui lääne-eurooplastel. Eurokriisi edenedes aga on seda kerge kõigutada ning mida kauem kriis kestab, seda enam

hakkab ekspordi nõrkus ka sisetarbimist mõjutama. Järgmisel aastal suudab sisetarbimine meie prognoosi kohaselt veel kasvu hoida, kuid 2014. aastalt ootame ühtlasemat panust nii ekspordist kui sisetarbimisest. Oodatavalt kasvab Eesti majandus 2013. aastal 3,3 protsenti ja 2014. aastal 4 protsenti. Kogu euroalaga võrreldes on need kõrged numbrid, kuid võrreldes Eesti enda ajalooga suhteliselt madalad.

Käesoleva aasta prognoosi tõstsime 2,5protsendile, sest viimased kuud on kinnitust andnud, et ekspordi kasv pöördub aasta lõpus positiivseks.

Aasta viimase kvartali majanduskasvu number tuleb tõenäoliselt juba suurem kui viimase poole aasta jooksul olnud on. Inflatsioon püsib päris kõrgena. Järgmisel aastal ootame inflatsiooni veidike kiirenemist, 4,3 protsendile. Naftahinnad jäävad meie prognoosi järgi kõrgeiks ka järgmistel aastatel, lisandub toiduainete hinnatõus maailmas ning meie kohalikud hinnatõusud, neist märgatavaim muidugi elektri kallinemine. Ja et oodata on ka palgatõusu, siis ega seegi inflatsiooni jahutavalt  mõju. 2014. aasta inflatsiooni prognoos on 4,4 protsenti.

i

RUTA ARUMÄE, SEB majandusanalüütik

blog comments powered by Disqus