Maisisaak jäi tagasihoidlikuks

Jõgevamaa põllumajandusettevõtetes jäid maisisaagid tänavu eelmisel aastal koristatuga võrreldes tagasihoidlikumaks. Selle kultuuri kuivainesisaldus tehakse kindlaks kahe või kolme nädala pärast.

Aktsiaseltsis Pajusi ABF koristati eelmisel aastal maisi septembri algul, tänavu aga 22. kuni 28. septembrini. “Keskmiseks hektarisaagiks saime 20 tonni, kusjuures mullu oli see ligi 30 tonni. Tagasihoidlikumat saagikust võisid põhjustada kevadised külmad, suvine põud ja muudki ebasoodsad ilmastikunähtused,” märkis agronoom Tiina Tikkar.

“Maisisilo loomasöödaks on valmis, kuid veel pole selgunud selle kuivainesisaldus, mis võib ka täiesti piisavaks osutuda. Vastava näitaja saame teada umbes kolme nädala pärast, kui  laboratooriumis analüüsid tehtud,” lisas põllumajandusspetsialist.

Ka teri on vaja

Põltsamaa vallas Õnne Piimakarjatalu osaühingus kasvatati  möödunud aastal maisi esimest korda siis oli saak 45 tonni hektarilt. “Mullu oligi väga hea maisiaasta. Tänavu saime aga vaid 14,5 tonni maisi hektarilt ning kogusaagiks tuli 1022 tonni. Selline saak on äärmiselt tagasihoidlik,” tõdes põllumajandusettevõtte juhatuse liige Aksel Tõugjas.

Ka tema arvates põhjustas kehva saagi ebasoodne ilm. “Külvasime maisi juba varakevadel, kuid jahedate ilmade tõttu idanes seemne aeglaselt. Metsaäärset põldu käisid rüüstamas metssead,” lisas ta.

Tõugjas märkis, et võib tekkida ka olukord, kus veistele tuleb maisiteri juurde osta, et neid kvaliteetse söödaga kindlustada.   

Viraito maispõllud suurenevad

Põltsamaa lähedal tegutsevas osaühingus Viraito saadi tänavu maisi alla 25 tonni hektarilt. Juhataja Toivo Kens põhjendas sellist saaki suuresti põuase suvega. “Mais on söödaratsioonis väga oluline ja vajalik loomasööt,” kinnitas ta.

Kensi sõnul kasvas neil mais tänavu 36 hektaril, kuid järgmisel aastal kavatsetakse maisikasvatust laiendada.    

Torma valla põllumajandusettevõttes Sadala Agro lõpetati maisikoristus esmaspäeva õhtul. Juhataja Ahti Kalde nimetas tänavust maisisaaki rahuldavaks.

Tänavu septembris möödus 55 aastat endise Nõukogude Liidu juhi Nikita Hruštšovi algatatud laiaulatuslikust maisikasvatuskampaaniast ja viiskümmend aasat Hruštšovi võimult kukutamisest.  

Osaühingu Viraito juhataja Toivo Kens peab maisi söödaratsioonis väga oluliseks ja vajalikuks loomasöödaks.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus