Madise talu peremees on tänavuste köögiviljahindadega rahul

Pala vallas Haavakivi külas Madise talus köögivilja kasvatava Madise talu peremehe Meelis Mõisa hinnangul on tänavu kurgil ja tomatil sellised hinnad, et nende kasvatamine tasub ära. Hindade kerkimist põhjendab talunik üldise hinnatõusuga ja ühtlasi köögiviljakasvatajate vähemaks jäämisega.

Madise talus alustati kurgi ja tomati kasvatamisega juba kolhoosiaegadel. Siis tegelesid selle tööga ennekõike Meelis Mõisa ema ja isa. “Praegu kasvab kurk 110 ruutmeetrisel pinnal ning kolmes kasvuhoones. Kaks suuremat kasvuhoonet ehitasin korraga, ühe väiksema hiljem,” rääkis Meelis Mõisa. Tänavu eelistab Madise talu kurgisorti “Alex”.

“Kurke turustan Tartu turul ja mul on kindel inimene, kes neid seal müüb. Vahel tuleb tema järele, mõnikord viin kurgid ise Tartusse, ” ütles talunik.

Madise talu kurkide turustamist alustas Meelis Mõisa mais. “Kui varem polnud majanduslikult mõtet suvel kurke kasvatada, sest pärast jaanipäevava kukkus hind väga madalaks, siis tänavu on olukord  teistsugune. Kurgi hind on tõusnud, mis on tingitud ehk üldisest hinnatõusust ja ka köögiviljakasvatajate vähemaks jäämisest,” lisas ta.

Rääkisime ka võimalusest turustada kurke aktsiaseltsile Põltsamaa Felix: “Mina pole sellesse ettevõttesse kurke müünud. Põltsamaa Felix ei soovigi väga kilemajas kasvatatud kurki, vaid on rohkem huvitatud avamaakurkidest, mis on väiksemad ja süües hästi krõmpsuvad. Kui kõik ei õnnestu nagu plaanitud, võib Põltsamaa Felixiga koostööd tegev kurgikasvataja saada leppetrahvi,” teadis Meelis Mõisa.

Peipsiveere Köögiviljaühistu liikmena turustab Meelis Mõisa tomateid Tallinna Kaubamajas ja Stockmannis. “Üsna sageli käiakse tomateid küsimas ka kodus, kus müün neid hinnaga 30 krooni kilogramm. Ka tomatite kasvatamise on paljud aia- ja põllupidajad ära lõpetanud. Arvatavasti on see tingitud  asjaolust, et Põlvamaal asuv köögiviljakasvatusega tegelev Insu talu hinnad alla laskis,” ütles Meelis Mõisa.

Madise talu kasvuhoonetes teevad tööd pereliikmed. Mõnikord käib abiks ka Meelis Mõisa õde. “Kui lisatööjõudu leiduks, võiks kasvuhooneid juurdegi ehitada. Paraku on korralikke töötegijaid maal väheseks jäänud,” märkis Madise talu peremees.

Suur osa tubasest ajast kulub Meelis Mõisal aga köögiviljakasvatuse alaste raamatute ja ajakirjade lugemiseks, sest kvaliteetsete aiasaaduste kasvatamiseks peab ennast pidevalt täiendama ja ning selle valdkonna uudistega kursis olema.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus