Maavalitsuse ees külvati otra

Viljakülvajaiks olid Jõgevamaa omavalitsuste endiste ja praeguste juhtide ning maavanema ametit pidanute kokkusaamisest osavõtjad, keda selle tegevuse juures aitasid Jõgeva Sordiaretuse Instituudi töötajad. Odraseemned pandi mulda kindlate vahedega. Külviaugukeste ette tegemiseks kasutati instituudi asutamise ajast, 1920. aastast pärinevat Kalevipoja peaharja meenutavat puidust tööriista.

“Tule eest ära, sul pole ju kaalu ega midagi,” kamandas kogukas Pala vallavanem Kalev Kurs tükk maad kergemat Põltsamaa vallavanemat Toivo Tõnsonit ja ronis ise “Kalevipoja harjale” külviauke mulda vajutama. Seejärel võisid kõik soovijad seemneid mulda tippima hakata.

“Sa meelitad niimoodi siia veel linnugripi kohale,” manitses kunagine Tabivere vallavanem Viljar Õispuu külviteo algatajat, maavanem Aivar Kokka.

“Kui linnugripp meil nina all on, on seda palju lihtsam kontrolli all hoida,” andis maavanem vastu.

“Eks suvi näita, kas meie eksperiment osutub jätkusuutlikuks ning kas meil õnnestub linn ja maa kujundlikult ühendada,” ütles akadeemikust odraaretaja Hans Küüts. “Just odra valisime siia külvamiseks sellepärast, et odra kasvupind on Eestis teraviljadest kõige suurem ning küpsed kuldkollased odrapead on väga dekoratiivsed.”

Odrale lisaks külvati maavalitsuse ette rukkililli. Odra- ja rukkilillelapike on maavalitsuse esise lipuväljaku üks kujunduselemente.

“Nüüd on lipuväljak, kus juba möödunud aasta detsembris maakonna omavalitsuste lipud heiskasime, lõplikult valmis,” tõdes maavanem, kui endised ja praegused omavalitsusjuhid olid lipuväljakut ka kodukandist kaasa toodud kividega täiendanud.

Lipuväljakul toimunud tseremooniale eelnes ühine puude istutamine Siimustisse Eeva Niinivaara parki ja Jõgevalt siirduti edasi ühisele koosviibimisele Kuremaa lossi Ühtekokku võttis maavalitsuse ja maakonna omavalitsuste liidu eestvõttel toimunud üritusest osa ligemale 60 endist ja praegust omavalitsusjuhti, eksmaavanem Priit Saksing ja külalisena regionaalminister Jaan Õunapuu.

“Eelkõige kutsusime endised maavanemad ning endised ja praegused omavalitsusjuhid kokku selleks, et tunnustada nende rasket ja vastutusrikast tööd,” ütles maavanem Aivar Kokk, kelle initsiatiivil on viimasel paaril aastal koos käinud ka endised ja praegused põllumajandusjuhid, ettevõtjad ning teistegi elualade esindajad. “Nüüd, mil möödumas viisteist aastat Eesti iseseisvuse taastamisest, oli paras aeg tehtut üheskoos meenutada.”

“Volikogu esimehe ning vallavanema ja linnapea amet olid üheksakümnendate algul ju sootuks uued ametid ning neisse sattunud ei teadnud ise päris täpselt, kuidas neid pidada, ega olnud neil kelleltki ka ses osas nõu küsida,” ütles Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu esimees, Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson. “Omaette etapp oli juba valdadele-linnadele omavalitsusliku staatuse taotlemine, mille eelduseks oli arengukava koostamine. Neil aegadel valdade eesotsas olnud meenutasid, kuidas juhul, kui masinakirjutaja arengukava teksti toksides mõne vea tegi, tuli tervet lehekülge otsast alustada ? arvutitest ei osatud siis ju veel unistadagi! Eksmaavanem Priit Saksing tuletas aga meelde, kuidas 1991. aasta put?i päevil olid just omavalitsusjuhid esimesed Siberi-sõidu kandidaadid.”

Maavanem Aivar Koka sõnul oli üheks endiste omavalitsusjuhtide kokkukutsumise eesmärgiks hakata nende mälestusi koguma, et tuleval aastal nende põhjal raamat välja anda. Tänavu ilmub Jõgevamaa põllumajandusjuhtide mälestusi koondav raamat.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus