Maasikakasvatajad ootavad ostjaid

Möödunud nädalal valmisid esimesed maasikad ning marjakasvatajad alustasid saagi müümisega. Ostjatepuudust ettevõtjad ei kurda, hindu reguleeritakse vastavalt nõudlusele ja pakkumisele.

Torma vallas Vaiatus osaühingu Marimarta põldudel valmisid tänavu esimesed maasikad 9. juuni paiku. “Kõigepealt said küpseks katteloori all olnud marjad. Maasikad on väljanägemiselt ilusad, kuid siiski mitte nii magusad kui möödunud aastal, sest päikesepaistet on vähe olnud,” rääkis ettevõtte tegevjuht Janika Lindsalu. “Praegu on meil maasikapõldu kaheksa hektarit, millest kaks hektarit küll sügisel likvideerime. Maasikasortidest kasvatame ŽPolkatŽ, ŽRumbatŽ ja ŽSonatatŽ.  Aretajatelt tuleb ikka uusi ja kvaliteetsemaid sorte. Nii aitavad nad kaasa huvi suurenemisele maasikate kasvatamise vastu aedades ja põldudel,” ütles ta.

Ettevõtja Tauno Timak Tabivere vallast Sepa külast kasvatab maasikaid kolmandat aastat.

“Meil on kahehektariline maasikapõld. Üldiselt valmivad marjad samal ajal kui ülemöödunud aastal, kuid ilmastikuolude tõttu on nende küpseks saamise aeg ka ühe põllu erinevates kohtades erinev,” tõdes ettevõtja.

“Eelmisel aastal korjasime esimesed maasikad 17., tänavu aga 15. juunil,” ütles Pala vallas Äteniidi külas elav Paavo Värv, kes kasvatab kaheksandat aastat maasikaid hobi korras. “Soov on saada eestimaist marja, mis on minu arvates maitsvam kui välismaine. Lisaks valmistame maasikatest toormoosi ja säilitame neid sügavkülmas,” lausus ta.

Marjakorjajad oodatud                  

Jõgevamaa maasikapõldudel saavad tööd marjakorjajad. “Praegu on meil keskmiselt kümme korjajat, kuid edaspidi vajadus nende järele kasvab,” ütles Tauno Timak Tabivere vallast. “Eile meil maasikakorjamist polnud, kuid inimesed, kes selle tööga tegelevad, olid ametis rohimisega,”  lausus Janika Lindsalu osaühingust Marimarta.

Marjade turustamiseks kasutavad Jõgevamaa maasikakasvatajad mitmeid võimalusi, müüvad nii ise turul kui ka kokkuostjatele. “Müün maasikaid Tartu turul, kus hinnaks on keskmiselt 3,50 eurot kilogrammi eest,” ütles Tauno Timak, kes ostjatega suheldes toonitab, et maasikad on kasvatatud Vooremaal.

Osaühing Marimarta turustab maasikaid Jõgeva ja Haapsalu turul, samuti Mustvee lähedal, kus palju ostjaid käib just nädalavahetustel. “Meil on perefirma ja kõik on ettevõtlusega seotud.  Kolmapäeval müüs tütar Mariliis maasikaid Jõgeva turul. Hinnaks oli viis eurot kilogrammmi eest, kuid võimalik, et hinda sai ka veidi alla lastud,” ütles Janika Lindsalu.

“Maasikad on omaette fenomen. Esimeste marjade valmimist kuulutavad ajalehed, televisioon ja raadio. Ostjatest puudus pole, kuid hinda tuleb reguleerida vastavalt sellele, kuidas müüvad konkurendid,” lisas ta.

Tema sõnul ostetakse praegu maasikaid ennekõike söömiseks ja tortide-kookide kaunistamiseks, moosikeetmise hooaeg algab hiljem.

Muret teevad marjamaiad linnud

Maasikapõldude olulisteks kahjustajateks on peetud tigusid. “Minul tigudega probleemi pole. Naabrimeeski on põllupidaja ja nii oleme tigudest ühiselt jagu saanud. Hoopis suuremat pahandust teevad aga linnud, igasugulised rästad. Tundub, et nende eemale hoidmisel pole kasu ei hernehirmutistest ega muudest peletistest,” tunnistas Paavo Värv Äteniidi külast.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus