Maasikaid juba saab, tippaeg on alles ees

Üleeile jõudsid Jõgeva turule esimesed eestimaised maasikad. Neid müüs Järve talu Palamuse lähedalt.


Järve talus kasvab maasikaid ligi kahel hektaril. Kogu maasikakasvandus on katteloori all. „Me tahame olla turul esimesed,“ ütles Laura, kes eile Jõgeva turul marjadega kauples. „Müüme umbes paar nädalat, ka peale jaanipäeva veidi.

Algul kui on kõrgem hind, ostetakse kindlasti vähem, natuke kas koogile või lauale. Meie puhul väga hind vist muutunud ei olegi, algul 7–8 eurot, keskmine umbes viis, ja lõpupoole vast umbes kolm. Meil siin Jõgeval ongi hinnatase veidi madalam. Viime ka Soome ja Tallinna turule,“ rääkis ta.

Läheb veel veidi aega

Kui uurisin, kas loori all kasvanud maasikal on ka teistsugune maitse, selgitas neiu, et ei ole. „Võtame ju loori ära, kui punaseks hakkavad minema, nii saavad nad oma päikese ikka kätte,“ lisas ta.

„Meil läheb natuke veel aega,“ ütles Janika Lindsalu osaühingust Marimarta.

„Loomulikult ootavad kõik värskeid Eesti maasikaid, aga kui tippaeg satub jaaniaega, ei ole kellelgi jaksu marjade sissetegemiseks. Ostetakse niisama söömiseks või külla paari kilo kaupa. Tippajal tuleb meil mitu tonni marju päevas. Kui see on jaaniajal, läheb müügiga keeruliseks,“ rääkis Lindsalu.

„Sel aastal hakkame korjama kolme lavaga, loodetavasti õnnestub üks neist komplekteerida ümberkaudse rahvaga.“

Marimarta ei kasvata maasikaid loori all ja sellepärast läheb valmimisega veel natuke aega, esimesel nädalala tuleb marju ka vähem.

„Loori all maasikaid kasvatada on töömahukam, ka on selle juures teisi muresid – umbrohtu ja putukaid on siis rohkem. Kasvuhoone maasikas on jälle veidi teise maitsega, avamaal kasvatatu on aromaatsem,“ selgitas ta. OÜ Marimarta müüb oma saaki ise, nii põllu kõrval maasikaputkas kui ka mujal.

„Müügiks tahame paigutada ühe maasikakujulise kioski juurde, võiks ka Jõgevale, sest see on siin ju kohalik maasikakasvatuse piirkond. Kaalunud oleme ka võimalikku asukohta Türil,“ rääkis Janika Lindsalu osaühingust Marimarta.

Tundub tulevat keskmine aasta

Aarne Neimann Tori talust kasvatab samuti maasikaid. „Marju kannab praegu kolm hektarit ja on saagi ootel,“ ütles Neiman. Tõenäoliselt saab Tori maasikaid osta juba järgmisel nädalal. Tori talus kasvatatakse marju kilepeenral, nii jääb saak puhas, aga katteloori nad maasikatele ei pane.

„Olen kuulnud, et neil, kes niimoodi kasvatavad, puges sel kevadel külm isegi loori alla. Varasemad sordid õitsevadki vara. Meil on peamiselt Polka, mis mulle endale kõige rohkem meeldib, Sonata ja sel aastal ka Malviina,“ rääkis Tori talu maasikakasvataja. Seal aitavad korjata sugulased-tuttavad, kes on kõik juulikuus puhkused võtnud. „See on meil niisugune perekondlik suurettevõtmine.

Praegu tundub kasvatajatele päris soodne aasta ja vast ka ostjatele, sest õisi oli väga palju. Kui ilma peab ja liiga niiskeks ja jahedaks, või vastupidi, kuivaks ei lähe, peaks marju palju tulema. Mullu saidki maasikad ruttu otsa,“ rääkis Aarne Neimann.

Põltsamaa lähedal Võhma maantee ääres kasvatab maasikaid Ojatare Talu. Küll müügiks, aga niipalju, et oma perega jõuaks ära korjata. Kasvatatakse avamaal, peamiselt Polkat ja sel aastal katsetati ka Sonataga. Mõtetes on olnud ka varase maasika kasvatamine katteloori all, aga esialgu pole sellega veel alustatud.

Ojatare müüb oma marju 2014. aastast koduaiast. Vaid tipphooajal, kui väikeselt maalapilt tuleb mitusada kilogrammi marju päevas, saadetakse osa Tallinna või Tartusse. „Ümberkaudsed kliendid on nii juba harjunud, helistavad ja uurivad millal marju saab. Põltsamaa-Võhma teel liigub ka küllalt puhkajaid, kes vahel kinni peavad, et marju osta,“ rääkis Ojatare talus maasikaid kasvatav Aulike Miljand.

Ka Ulge talu on sel aastal juba müünud katteloori all kasvatatud marju. Peamine osa saagist valmib siiski avamaal ja selle marja aeg on ees. „Tundub, et tuleb keskmine marja-aasta, loodetavasti parem kui eelmine. Peaasi, et ilm mingit vimkat ei viska. Kui selline rahe üle käib nagu eile Lätist, pole põllult ju midagi võtta,“ on peremees Aivar Kütt ettevaatlik. Ulge talu realiseerib enamuse oma marjadest kindlatele partneritele. „Vast jätkub ka neile, kes ise ühendust võtavad,“ pakkus maasikakasvataja.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus