Maamessil saab Jõgevamaa toidust kõhu täis ja suu magusaks

Täna viimast päeva kestval iga-aastasel Maamessil on esindatud ka kuusteist Jõgeva maakonna ettevõtet ja asutust, kellest kuus on koondunud Jõgevamaa Koostöökoja boksi, kus külastajaile pakutakse kosutavat keelekastet ja maitsvat kõhutäit.


Tartu Näituste messikeskuse B-halli keskel asuva boksi ümber toimetavad Jõgevamaa ettevõtted, keda kutsus messile Jõgevamaa Koostöökoda. “Leidsime need ettevõtted tänu kohaliku toidu uuringule ning sellest kasvas välja ka mõte panna kokku kohaliku toidu kott.  See on ka siin näitusel väljas ning on täiesti võimalik Jõgevamaal toodetud toiduainetest õhtusöök valmis teha,” kinnitas koostöökoja juht Aive Tamm.

Lisaks võimalusele maakonna ettevõtete tooteid ja tegemisi tutvustada, soovib koostöökoda arendada kohaliku toidu võrgustikku ning soovi korral kaasata ka neid tegijaid, kes veel tänagi Maamessil Jõgevamaal toodetud söögi- ja joogipoolist pakuvad. “Praegu ongi tarvis koos tootjatega arutada, kas ja kuidas luua kohaliku toidu võrgustik ning miks mitte koonduda ka ühise tootenimetuse alla,” lisas Aive Tamm. 

Läbi ja lõhki kohalik tooraine

Koostöökoja boksis on platsi võtnud Torma vallas tegutsev Marimarta OÜ, kelle peamiseks tegevusalaks on maasikate kasvatamine ning kes on Maamessil eksponendina esimest korda. Siiski ei paku Marimarta ostu-müügijuht Janika Lindsalu külastajatele maasikaid, vaid omakasvatatud tomatitest valmistatud naturaalset mahla.

Tomatimahla tootmisega alustas Marimarta kaks aastat tagasi juhuse läbi, mil tomatisaak oli nii suur, et osa sellest ähvardas kompostiks saamine. “Otsisin asutust, kel oleks seadmeid tomatimahla tegemiseks. Leidsime Viljandimaalt Polli Aiandusuuringute Keskuse, kelle jaoks oli see ettevõtmine samuti esmakordne,” rääkis Janika Lindsalu.

Marimarta tomatimahlal oli suur menu juba messi esimestel tundidel, sest lihtsuses ja naturaalsuses peitub võlu – mahl ei sisalda kontsentraate ning seal on tomatitele lisatud vaid kübeke soola. “Meie tomatimahl on läbi ja lõhki kohalik. Tomatid on kasvatatud Torma vallas kohalikus pinnases ning isegi tomatisort ´Malle´ on Jõgeva sordiaretajate töö,” kinnitas Lindsalu.

Need, kes täna Maamessile Marimarta tomatimahla maitsma ei jõua, saavad seda osta suurematest Rimi poodidest, kus on “Talu toidab” osakond. Torma vallas kasvatatud tomatite mahla pakutakse ka Eesti ühes tipprestoranis “Põhjaka” ning Pärnus “Mahediku” kohvikus. 

Mesine ja marjane maius

Tomatimahlaleti kõrval pakub magusat suutäit Meemeistrite mesinik Raul Terep. Põltsamaa lähistel tegutsevad Meemeistrid pakuvad messil nii puhast mett kui ka huvitavaid mee- ja marjaseguseid maitseelamusi.

“Eksperimendi korras segasime meega mitmeid marjajahusid,” selgitas messi avapäeval mesinik Raul, kelle hinnangul on marjane mesi mõnus maius, mida võib määrida saiale või otse purgist lusikaga suhu pista. Meemeistrid müüvad oma toodangut peamiselt laatadel, kuid tasapisi püütakse seda ka suurematesse kaubanduskettidesse müügile saada. “Praegu on võimalik meie mett osta näiteks Stockmannist,” lisas Raul.

Et olemine liiga vesiseks ja mesiseks ei muutuks, pakuvad koostöökoja boksis tahedat ampsu Salu Lambatalu pidajad Hans Soosaar ja Deivy Nõmmik. Messil saab nende letilt proovida lambalihapirukat ning -vorsti. “Inimestel on vanast ajast jäänud vale arusaam, et lambalihal on “kasuka maitse” juures. See spetsiifiline maitse tekib lambalihale vaid juhul, kui tapetud lammas on liiga vana,” selgitasid lambatalu pidajad, kelle toodang valmib otse loomulikult värskest toorainest.

Kohalik turg on Salu Lambatalu jaoks uus asi, varem on tegeletud vaid loomade Euroopasse eksportimisega. Messil pakutavad vorstid valmivad Karula lihatööstuses ning pirukaid küpsetab Põltsamaa Lossipagar.

Jõgeva maakonna esindajad Maamessil 

Ettevõte/Asutus – Tegevusvaldkond

Tammel AS põllumajandustehnika müük

Eesti Taimekasvatuse Instituut sordiaretus

Jõgevamaa Koostöökoda maaelu edendamine

Sepamäe talu astelpajutooted

Meemeistrid mesindus

E-Piim piimatooted

Nukukodu täispuidust nukumajad

Marimarta OÜ marjad, mahlad

Salu lambatalu lambalihatooted

Loov Energia keraamika

Kiretec OÜ põllumajandustehnika müük

Pilt Trading OÜ farmitarvete müük

Põltsamaa Ametikool kutseharidus, täiendkoolitus

OÜ Same põllumajandustehnika tootmine ja müük

Sike Agri OÜ põllumajandustehnika müük

Tuli ja Suits OÜ küttekollete ehitus 

Allikas: Maamessi kataloog

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus