Ülehomme kogunevad Jõgevamaa rahvatantsijad ning puhk- ja rahvapillimängijad Põltsamaale, et maha pidada maakonna tantsupidu pealkirjaga “Sinine ja must ja valge”. Eesti Vabariigi 90. sünnipäevale pühendatud peo kavas teeb kaasa umbes 800 taidlejat.
Kui algul kavatseti pidu maha pidada Põltsamaa staadionil, siis lõpuks otsustati ikkagi lauluväljaku kasuks: nii mõnelegi rühmaliigile, kes vähem esindatud, oleks staadion liiga suureks jäänud. Laululaval tekib seevastu suurema esitajate arvuga tantsude puhul ruumipuuduse probleem.
“Katsume kõik tantsijad ikka kuidagi ära mahutada,” ütles tantsupeo korraldustoimkonna liige, Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Irja Paavo.
Pidu algab kummardusega Põltsamaa lähedal sündinud-kasvanud heliloojale Karl August Hermannile ehk ühistantsuga Hermanni “Kungla rahva” saatel. Tantsijaid saadavad puhkpilliorkestrid. Lõpeb pidu samuti ühistantsuga — Ullo Toomi seatud “Oige ja vasembaga”.
„”Tuljak” jäägu ikka üldtantsupidude lõputantsuks, maakondliku peo võib ka “Oige ja vasembaga lõpetada,” arvas Irja Paavo.
Algus- ja lõpunumbri vahele jääb isamaale ja kodule pühendatud tantsudest koosnev kava, milles nii tagasivaateid mullusele üle-eestilisele noorte tantsupeole kui ka viiteid tuleva-aastasele üldtantsupeole, mille repertuaari tantsijad juba omandama on hakanud. Oma maakonna tantsijate esinemisele pakuvad vaheldust Viljandi moe- ja tantsukooli Face noored, kes esitavad natuke lõbusamate tantsude ploki, ning kaks tantsurühma Põltsamaa sõpruslinnast Skrundast (Läti), kes esitavad viis-kuus omamaist tantsu.
“Lätlastel on rahvatants väga kõrgel tasemel ja neil on palju huvitavaid autoritantse, millele kaks-kolm aastat tagasi toimunud konkurss veel hulga lisa tõi,” ütles Irja Paavo. “Lätlased on vaevaks võtnud selgeks õppida ka “Oige ja vasemba” ning tantsivad seda meie tantsijatega kaasa.”
Tantsuplokkide vahel esinevad ka rahvamuusikud ja puhkpilliorkestrid. Ka puhkpilliorkestrite palade valikul on silmas peetud seda, et need pärineksid just eesti autoritelt. Tantsu- ja muusikapalad seovad ühtseks tervikuks Vilve Pihti ja Keiu Kessi koostatud vahetekstid. Ühtekokku kestab peokava kaks kuni kaks ja pool tundi.
Naisi kõige rohkem
Kõige rohkearvulisemalt on peol esindatud nais- ja neidude rühmad (10 rühma) ning I-IV klasside tantsurühmad (9). Maakonna 13 omavalitsusest on kõige suuremate esindustega välja tulemas Põltsamaa ja Jõgeva linn ning Põltsamaa vald. Piduliste hulgas pole vaid Puurmani ja Kasepää valla taidlejaid. Ühtekokku toovad 33 juhendajat välja 52 taidluskollektiivi.
Ühendkapelli dirigeerivad tunnustatud rahvamuusikaspetsialistid Ahto Nurk ja Virve Lääne, kes on ka peo kunstilise toimkonna ainsad külalisliikmed. Peale nende kuuluvad nimetatud toimkonda Ivo Targama (I-IV klasside ja C-segarühmad), Sirje Suvi (V-VI klasside rühmad), Malle Weinrauch (VII-IX klasside rühmad), Kaja Kivi (neidude ja naisrühmad), Aivar Aitsar (segarühmad) Senta Bergmann (memmede ja segarühmad), Maire Tamm (kapellid) ja Urmas Mägi (puhkpilliorkestrid). Korraldustoimkonna liikmed on Irja Paavo, Keiu Kess, Vilve Piht, Tiina Rohtväli, Ivo Targama, Pille Tutt ja Tiina Loorand.
“Ühte ja ainsat pealavastajat seekordsel peol polegi: kava panid kunstilise toimkonna liikmed koos kokku ning koos viiakse pidu ka läbi,” ütles Irja Paavo.
Üle Roosisaare
Peoproovid algavad Põltsamaa lauluväljakul juba kell pool kümme hommikul, kell 16.45 hakkab aga liikuma peorongkäik. Kui tavaliselt alustatakse Põltsamaa suurpidude puhul marssimist Karl August Hermanni mälestussamba juurest, siis seekord on vastavalt peo teemale lähtepunktiks Vabadussõjas langenute mälestussammas, mille juurest võetakse suund üle Roosisaare uuele ringteele ning seejärel vanale ringteele. Sealt alates liigutakse juba tavapärast marsruuti mööda lauluväljakule, kus kell 17 pidu algabki.
“Üle roosisaare marsime osalt selleks, et meie külalisedki seda ilusat paika näeksid,” ütles Irja Paavo. “Osal tantsurühmadest on au kanda rongkäigus siniseid, musti ja valgeid õhupalle, mis peo alguses taevasse lennutatakse.”
Tema sõnul on peole õla alla pannud Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, tänu kellele taidlejad tasuta lõunat saavad, ning paljud teised sponsorid. Nii mõnigi neist ei toeta raha, vaid kauba või teenusega: Pere Leib leiva, Põltsamaa Felix mahlajookide, Õnne Piimakarjatalu piimaga jne. OÜ Floveret lilleseadjad tulevad aga juba kella nelja paiku hommikul laululava kaunistama.
Irja Paavo ja kunstilise toimkonna liikme Ivo Targama sõnul tulevad maakonna tantsijad meelsasti kokku ühisele tantsupeole: üheskoos isetegemist ja koos olemist nautima. Ka tantsude õpetamisega saavad juhendajad hästi hakkama. Ainus, mis korraldajatele natuke tuska on teinud, on see, et peole registreerimise tähtaegadest ei kiputa kinni pidama. See teeb aga peo ettevalmistamise tükk maad keerulisemaks: paljud asjad tuleb ju pikalt ette planeerida ning osalejate arvu silmas pidades.
“Maakondlik tantsupidu on hea harjutus tuleva-aastaseks suureks tantsupeoks,” ütles Ivo Targama.
RIINA MÄGI