Maakonna kunstnikud avasid ühisnäituse

Novembri algul avati Põltsamaa lossihoovis tegutsevas Kesk-Eesti kunstigaleriis pART
Jõgeva maakonna kunstnike VIII ühisnäitus „Valgus”. Kunstinäitus on Põltsamaal avatud kuni 14. detsembrini. Näitusel näeb 27 Jõgevamaal elava harrastuskunstniku tööd.


Jõgevamaa kunstnike ühisnäituseid on Jõgeval ja Põltsamaal korraldatud juba alates 2006. aastast. Traditsiooni algatajaks oli Palamuse lähedal elav kunstnik Urmas Vaino.
Tänavusel näitusel oli maakonna harrastuskunstnikel võimalik väljendada piltide kaudu oma mõtteid valguse teemal. Paljud tööd kirjeldavadki valgust ning valguse erinevaid varjundeid looduses. Maie Luht on maalinud näiteks akrüülmaali „Jalutuskäik metsa”, Marian Rõuk aga õlimaali Ahvenamaa saare rannast ja loodusest pealkirjaga „Veel tund …”
Pille Kadastik on teinud loodusmaali pealkirjaga „November”. Et praegu on novembrikuu, siis haakub tema töö valguse teemaga sel moel, et novembris on valgust vähe – eriti kui lund pole maas, puud on raagus ja päevad jäävad lühemaks, nagu praegu.
„Minu kunstitöö idee sai alguse ühest ajakirja fotost – mind lummasid need värvid sellel loodusfotol. Tajusin, et loodus võib olla lõputu inspiratsiooniallikas ikka ja jälle. Sellel pildil oli just see hele valguslaik tumedas novembritaevas, mis minule hinge läks. See on müstiline, kummaline ja teistmoodi valgus, mitte tavaline valgus. Selle foto leidsin kaks aastat tagasi novembris,” rääkis Pille Kadastik.
Pille Kadastik on maalimisega tegelenud juba kooliajast saadik. „Olen maalimisega tegelenud ikka rohkem hobina. Muidu olen lõpetanud Põltsamaa täiskasvanute kunstikooli 2006. aastal esimese lennuna,” ütles ta.
Põltsamaa kunstiseltsi liikme ja fotograafi Väino Valdmanni pilt kannab nime „Veere päike”. Päike ju ongi suur valguse allikas.
„Kasutasin oma töö tegemisel puitu ja paberit, maalima seekord ei hakanud, kuna aega oli vähe – ei jõudnud. Algul tahtsin oma töö pealkirjaks tegelikult panna hoopis laulu järgi „Olgu jääv meile päike”,” kõneles Väino Valdmann.
Silma hakkab veel Lea Malini akvarellmaal „Talveuni”, Toomas Reisalu maal „Gates” ja Ethel Hakkaja „Lumevalgus”. Põltsamaalane Kaupo Lugus on teinud aga maali Inglismaa 1990. aastate tüdrukutebändist, selle pealkirjaks on „Honeyz”. Autori sõnul on maal tehtud ühest ajakirjast välja lõigatud foto põhjal.
Elita Järvela esitas näitusele seevastu akrüülmaali „Vaoshoitud valgus”, millega ta heidab valgust inimese sündimise, siia ilma tulemise loosse.
„Mõeldes valguse teema peale, hakkasin mõtlema inimese sünnimomendile ja sellele, mis juhtub siis, kui inimene sünnib ja ta tuleb pimedast valguse kätte,” kõneles Elita Järvela.
Maire Kaju on näitusel esindatud segatehnikas maaliga „Koroona valguses”, millega ta juhib tähelepanu praegusel ajal aktuaalsele teemale.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus