Maakonna koolid tervitasid õpilasi

Tarkusepäeval said üle pika aja maakonna õppeasutused taas õpilastele uksed avada. Mõnes koolis läks esimesse klassi vaid üks õpilane, mõnes jätkus tarkusejanuseid silmapaare kümneid.


Jõgeva vallas läks 1. septembril kooli 1266 õpilast, neist esimesse klassi 133. Jõgeva vald maksab kooliminejatele ranitsatoetust – 260 eurot – kui 1. klassi astuv laps ja vähemalt üks tema vanematest on rahvastikuregistri andmetel Jõgeva valla elanikud.
Mustvee vallas toetas 32 esimesse klassi astujat vajalike koolitarvetega Peipsi Toetusfond. Soov oli kergendada lastevanemate rahalist koormus, mis kooli alustades on alati eriti suur.
Koolitarvete komplekt sisaldas 19 erinevat toodet, alustades värvidest ja pliiatsitest, liimi ja käärideni. Mustvee vald toetas kõiki esimesse klassi astujaid saja euro suuruse ranitsatoetusega.
Teisipäeva, 1. septembri pealelõunal toimus kooli alguse aktus ka Põltsamaa kunstikoolis. Sel õppeaastal õpib Põltsamaa kunstikoolis 50 õpilase ringis.
Täpne õpilaste arv selgub siiski alles oktoobri keskpaigaks, mil kõik on muude tegemiste kõrval jõudnud valida endale sobivad huviringid ning kõik, kel kunsti vastu huvi, on jõudnud valida endale huvikoolina kunstiõpet pakkuva Põltsamaa kunstikooli.
Põltsamaa kunstikool pakub õppimisvõimalust nii noortele kui ka täiskasvanutele. Täiskasvanute kursustele on uued õpilased oodatud oktoobrikuust. Noorte kunstikoolis on viis kursust, sisse astuda saavad 10–14-aastased lapsed. Sisseastumiseksameid ei toimu ja kõik huvilised võetakse vastu.
Kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja rääkis, et sel aastal on kunstikooli noorte kursuse õppetöös läbivaks teemaks antiikkunst ning kõik sellega seonduv.
Õppeaasta avaaktusel kunstikooli pööningul asuvas Kesk-Eesti kunstigaleriis pART toimus väike etendus (moodsa sõnaga performance) teemal „Filosoofia ja antiik“.
Etendus seisnes selles, et õpetajad ja kooli juhataja Ethel Hakkaja lugesid ette filosoofilisi tekste kirjandusest ja ajakirjandusest, mis pärinesid 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest – Eesti ärkamisaja perioodist. Nendes tsitaatides oli juttu niihästi majandusest, üldisest vaimsusest, mis ärkamisaega valitses, aga ka elust ja olust ning sellest, mis iseloomustas tollast elu ja kui sarnane see on tänapäevaga.
„Tahtsime tuua esile probleemid, mis olid päevakorral Eesti ärkamisajal ja on üsna sarnased praeguse ajaga – koroonakriisi ajaga, milles me nüüd kõik praegu elame. Nii nagu tollal olid rasked ajad, nii on ka praegu rasked ajad, aga saame hakkama,“ rääkis Ethel Hakkaja.
Sellest õppeaastast on Põltsamaa kunstikoolis ka üks uus õpetaja – kunstnik ja pikaaegne kunstiõpetaja Lea Malin, kes kolis hiljuti Tartust Põltsamaa valda Adavere asulasse elama. Lea Malin hakkab Põltsamaa kunstikoolis õpetama kompositsiooni.
Lea Malin on lõpetanud Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi ehk ERKI ruumi- ja mööblikujunduse erialal, tegutsenud kunstipedagoogina Tartu lastekunstikoolis, Tartu kunstikoolis ja Tartu kultuuriülikoolis. Raamatukunstnikuna on Lea Malin illustreerinud paljusid raamatuid.

ULVI TAMM
ANDRA KIRNA
TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus