Maailma tippkabetajad tulid nädalaks mängima Kuremaale

Juulikuu viimasest päevast 6. augustini viibivad rahvusvahelise kabeturniiri „Jõgeva 2018“ raames Kuremaal tippkabetajad. Siin toimub neljas maailmakarika etapp 64ruuduses kabes.


Peakorraldaja Ülar Poomi sõnul on end turniirile üles andnud veidi üle 40 kabetaja nii Eestist kui ka mujalt. Esimest korda osalevad kabetajad Saksamaalt, Valgevenest ja Ameerika Ühendriikidest. „Kuremaal on tore ja kaunis, kuid põhjus, miks me turniiri siin korraldame, on praktilisem. Nimelt pole Jõgeval võimalik nii suurele rahvahulgale majutust pakkuda. Loodame, et tulevikus tekib ka valikuvõimalus, kus turniir läbi viia,“ rääkis Poom pressikonverentsil.

„Igasuvine turniir on Jõgeva vallale suur au. Püüame mitmesuguste aladega tegeleda ja kabe on üks Jõgeva valla visiitkaart. Tänu organiseerijatele, kes on seda mitmeid aastaid vedanud, on see vallale üks tähtsamaid üritusi,“ ütles Jõgeva vallavanem Aare Olgo.

Eesti Kabeliidu presidendi Tarmo Tulva sõnad andis pressikonverentsil edasi Viktoria Lehtmets. Tema hinnangul on üheksandat korda toimuv sündmus kujunenud aasta olulisimaks 64ruudulise kabe turniiriks Eestis. „See turniir on eriline selle poolest, et viimased seitse aastat pole Eestis toimunud ühtegi 64ruuduse kabe rahvusvahelist tiitlivõistlust. See on loomulik jätk kõikidele eelnenud heal tasemel korraldatud Jõgeva turniiridele,“ kinnitas kabeliidu president.

Üks teenekamaid võistlejaid on Jõgeval korraldatud turniiridel kahtlemata Jõgeval elav Uno Plakk, kes on kõigil turniiridel osalenud ning teeb seda ka tänavu. „Algus oli veidi tagasihoidlikum, aga nüüd on järjest huvi tõusnud ja kasvanud ning meil on korralik turniir,“ märkis Plakk.

Mis teenekat mängijat kabe juures võlub? „Raske öelda. Praegu on kabe oma positsiooni võib-olla natuke kaotanud, aga näiteks Aasias on kabel suur tõus,“ sõnas Plakk, lisades, et pikk, viiepäevane turniir on ka mängijate jaoks kindlasti väsitav. „Palju on vaja uurida ja teada. Tohutult on välja antud kabeteemalisi raamatuid ja antakse veel. Tänapäeval saab ka arvutiprogrammiga ise mängida,“ loetles Plakk võimalusi, kuidas kabe noorte jaoks atraktiivseks muuta, kinnitades, et Eestis on tublid noored mängijad ja olulist rolli mängivad siin nende vanemad, kes on ise kabetajad.

Üheks favoriidiks peab Plakk näiteks Valgevenest tulnud Andrei Valyuki, kes võitis ka 31. juulil toimunud kiirturniiri. Kuid esimesele kohale pretendeerijaid on tema hinnangul kuus või seitse. „Natuke peab olema õnne ja jaksu,“ nentis Plakk. Suur favoriit on tänavusel turniiril Guntis Valneris, kes on varem osalenud kuuel turniiril, millest viis on võitnud.

KIIRTURNIIRI TULEMUSED

1 Andrei Valyuk (Valgevene)

2 Arunas Norvhaishas (Leedu)

3 Guntis Valneris (Läti)

4 Andrius Kybartas (Leedu)

5 Andrei Kalachnikov (Vene)

8 Arno Uutma (Eesti)

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus