Kõiki sõnavõtte mõjutas vähem või rohkem õpilastega tehtud filmireportaa?, millega korraldajad päeva alustasid. Gümnaasiuminoortelt küsiti, kuidas nad kodukooliga rahul on ja kas nad oma tulevikku ka Jõgevamaaga seostavad.
Vastuseid sadas seinast seina. Kuigi paljud noored rääkisid sellest, et koolides on head sportimisvõimalused, et paljud õpetajad on mõistvad ning Jõgevamaal on kaunis loodus ja rahulik elu, jäi kahjuks kõlama põhjendamatu virisemine. Väga paljud noored kinnitasid, et Jõgevamaale nad küll tagasi ei tule, sest siin pole neil midagi teha ega kuhugi minna. Pole meelelahutuspaiku, pole konkurentsivõimelist palka, pole mitte midagi.
Eesti vajab uut mõtteviisi
Kultuuriminister Laine Jänes kutsus noori üles mõtlema mitte ainult sellele, mis kuskil juba on ja mida veel pakutakse, vaid ka sellele, mida praegused noored elluastujad ise saavad Eesti Vabariigile tulevikus pakkuda.
“Elu pole nii, et meid ootavad ees pudrumäed ja piimajõed, meie aga tuleme kokku ja vaatame, mida meile pakutakse,? ütles Jänes. Kultuuriministri sõnul peaks sellel aastal, mil Eesti Vabariik saab 90 aastaseks, tegema algust uue mõtteviisi kasvatamisega.
Minister tuletas abiturientidele meelde, et nemad, kes Eesti taasiseseisvudes olid alles lastesõimeealised, peaksid sellest riigist mäletama ainult positiivset.
“See on olnud, küll läbi raskuste, aga siiski liikumine iseseisva ja tugeva, vaba maailma suunas areneva riigi poole. Maailm on teie ees valla, kõik uksed lahti, ahvatlusi ja võimalusi nii palju. Täna on Eestile vaja heas mõttes patriootilise tundega inimesi, kes lähevad laia maailma õppima, aga tulevad nende teadmiste ja oskustega tagasi. Eestisse ja ka oma maakonda,? rääkis Jänes.
Minister küsis noortelt missuguseid õpetajaid nad oma tulevastele lastele tahavad. “Kas nad pole just teiesarnased, aktiivsed ja toredad noored inimesed?? küsis Laine Jänes abiturientidelt. “Kunagi on teie kord pakkuda seda, mida olete õppinud, oma armsale Eestimaale. Kui ka teie ise ei tule Jõgevamaale tagasi, siis kiitke oma kodukanti alati, kuhu te elus ka satute, ja soovitage teistel siia tulla. Rääkige oma sõpradele ja külalistele, kui palju on Jõgevamaal erakordset ja toredat!?
Jõgevamaal on võimalusi küllalt
Maavanem haaras härjal sarvist ja küsis noortelt otse: “Mida teie olete selle jaoks teinud, et siin ei oleks igav??
Aivar Kokk kinnitas, et Jõgevamaal on aina enam võimalusi nii töökoht leida kui ka kodu rajada. “Lähiajal luuakse siin kolm uut tööstusparki. Mustvees algab sadama ehitus, gaas jõuab Põltsamaale. Iga aastaga saab riik natuke rikkamaks, rikkamaks saavad ka omavalitsused,? ütles maavanem. Samas kinnitas ta noortele, et loomulikult ei oota keegi abiturientidelt, et nad oleksid kogu aeg siin.
“See aasta on võib-olla kõige ilusam ja ka kõige raskem kogu teie elus. Minge kindlasti edasi õppima ? selleks ajaks lähete siit, Jõgevamaalt ära. Minge ka välismaale ja vaadake ringi, et näha, mis seal on head. Otsige endale pruute ja peigmehi, looge peresid ja tulge siia tagasi.?
Noori oli tulnud tervitama ka Kristjan Rohioja, kes enda sõnul alles kuus aastat tagasi seisis sama valiku ees.
“Teie olete täna need küpsed viljad või hoopis laevad täis teadmisi, mis lahkuvad rannast. Olin samas olukorras. Mina tegin oma valiku tänu õpetajatele, kes andsid mulle teadmise, kuhu edasi minna,? ütles Rohioja. Ta jutustas, et suundus esialgu Tallinna Ülikooli, seejärel käis sõjaväes ja siis õppis Praha Kunstide Ülikoolis. Edasi võttis ta akadeemilise puhkuse ja reisis hääletades mööda Euroopat.
“Seal ma äkki mõistsin, et igaühele meist on antud üks väike killuke mosaiigist. See oli selgusehetk: miks pean ma oma tükikest kusagile mujale viima, kui saan selle ka Jõgevamaal pildile lisada!? Nii avaldas Kristjan lootust, et peale tema leidub ka teisi noori, kes lähevad laia maailma, saavad seal teadmisi ja kogemusi ning toovad need Jõgevamaale, et üheskoos just see maakond paremaks muuta.
JAANIKA KRESSA