Ma märtsikuus lä’en Jõgeva’

Jõgeval peeti möödunud reedel ja laupäeval kahekümnendaid Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevi. Nende raames toimunud üleriigilisel koolinoorte ja noorte vokaalansamblite konkursil tunnistati teist aastat järjest peapreemia vääriliseks Räpina ja Põlva muusikakooli neidudeansambel Gram of Fun.


“Peapreemia saanute esituse kohta ei oska muud öelda, kui oivaline ja filigraanne,” ütles Suures Kõrvas kaasa teinud riigikogu liige Laine Randjärv. “Olen siin, Jõgeval, mitme aasta jooksul nende arengut jälgida saanud. Neil on kõik paigas: loo valik, seade, artistlikkus, üksteise tunnetamine, emotsioon. Oleksime tahtnud neile tegelikult kaksteist punkti panna nagu Eurovisioonil, aga ei lubatud, nii et pidime ikka kümnega piirduma.”

Küsimusele, kuidas neil jälle peapreemia võita õnnestus, vastas üks juhendajatest, Riivo Jõgi, tagasihoidlikult: “Tööga, ikka tööga.” Teine juhendaja Margot Suur pidas aga vajalikuks lisada, et tüdrukud teevad seda tööd suure rõõmuga. Viiest tüdrukust neli õpib juba Tartu gümnaasiumides, seega jäävad proovide tegemiseks põhiliselt nädalavahetused.

“Kokku tullakse hea meelega, sest seltskond on tore ja ühtne. Jõgevale saame aga võistlema tulla veel tuleval aastalgi, sest enamik lauljaid õpib üheteistkümnendas, üks koguni kümnendas klassis,” sõnas Margot Suur.

Kes teab, äkki loob Gram of Fun pretsedendi ja võidab peapreemia kolmandatki korda. Kahe peapreemia omanikke on aga Alo päevade konkursil varemgi olnud.

Laine Randjärve sõnul oli ka üldmulje kaks päeva väldanud konkursist väga hea.

“Alo muusikapäevadel käijatest on moodustunud justkui kogukond või korporatsioon, kus algajatele antakse edasi vanemate ja kogenumate teadmised, põhimõisted, millest kõik ühtmoodi aru saavad jne. Et siit elamuse saad, on ette teada. Kõige siin kuuldu taga on aga muusikaõpetajate meeletu töö. Meeletu töö on olnud ka seda sündmust kakskümmend aastat järjest korraldada. Suur tänu Jõgeva muusikaõpetajale Maret Ojale ja tema väärt meeskonnale selle eest!” sõnas Laine Randjärv.

Seaded trükki?

Samuti Suures Kõrvas kaasa löönud koorijuht Veronika Portsmuth ütles, et õpetajatelt saadud tagasiside kõneleb sellest, et just noorim, 4.-5. klassi vanuserühm on palju edasi läinud: lauldakse puhtamalt ja tuntakse end laval vabamalt. Reegel, et ansambli edu või ebaedu sõltub suuresti lauluseadetest, kehtib aga Portsmuthi sõnul kõigi vanuseastmete kohta.

“Aegade jooksul on siinsel laval kõlanud väga palju väärt seadeid. Õigupoolest võiksid need olla kättesaadavad kõigile. Miks mitte anda välja näiteks Alo päevade lauluvihiku nime kandev trükis?” arvas koorijuht.

Üheks publiku lemmikpalaks kujunes tänavu Saaremaa ühisgümnaasiumi meesansambli Varsakabi esitatud “Sõidulaul” ehk “Musta pori näkku” Maria Väli seades. Laul lõppes hoogsa kükktantsuga ansambli liikme Iiv Aaviku esituses.

“Maria, kes praegu laulab ansamblis Estonian Voices, on minu endine õpilane ja see seade sai temalt spetsiaalselt tellitud,” ütles Varsakabja juhendaja Mari Ausmees. “See on poistele raske, aga põnev laulda. Siin, Jõgevalgi, oli minul selle laulu ajal hirmuhigi otsa ees, aga poisid nautisid esinemist täiega. Ja publiku ajab see lugu selles seades igal pool pöördesse.”

Mari Ausmees on üks kahest juhendajast, kes on käinud oma õpilastega kõigil Alo päevade vokaalansamblite konkurssidel (teine selline on Rapla muusikaõpetaja Thea Paluoja).

“Ega ma 1997. aastal Jõgevale tulles ette kujutanud küll, et siinsest konkursist sellise mastaabi ja atmosfääriga sündmus välja kasvab,” ütles Mari Ausmees.

Tema ise võttis samal, 1997. aastal korraldada üleriigilise vokaalsolistise konkursi koolinoortele, mis samuti tänini elujõus.

Üks erahuvialakooli Meero Muusik juhendajatest Anu Lõhmus tõdes, et Alo muusikapäevad on sündmus, kus lihtsalt tuleb osaleda, sest nii tema ise kui ka ansamblilapsed kuulevad, näevad ja õpivad siin nii palju.

“See, mis siin toimub, polegi nagu konkurss, vaid pigem suguvõsa kokkutulek, kus tuntakse rõõmu kokkusaamisest, vaadatakse, kui suureks kellegi lapsed kasvanud jne,” ütles Anu Lõhmus.

Ajaga silmitsi

Tänavu tuli mitu ansamblit rahva ette spetsiaalse pühenduslauluga Alo muusikapäevadele. Tallinna Õismäe gümnaasiumi meesansambel Häälemure oli näiteks teinud tuntud rahvalaulule, mis kõneleb mereleminekust, uued, päevakohasemad sõnad, mis algasid nii: “Ma märtsikuus lä’en Jõgeva’, mind kutsub Alo muusika.” Seda võivad enda kohta öelda väga paljud muusikahuvilised Eestimaa noored.

Möödunud reede õhtul sai kahekümnendate muusikapäevade raames teoks Alo laulude kontsert, millel solistid Hele Kõrve, Peeter Volkonski ja Hardi Volmer, Jõgevamaa gümnaasiumi segakoor, segakoor Kuus Õuna ja bigbänd Tartu kandsid Mai Simsoni juhatusel ette Alo Mattiiseni risotooriumi “Roheline muna”. See oli kummardus Jõgevalt pärit isamaalaulikule tema läheneva 55. sünniaastapäeva puhul. Lisaks “Rohelisele munale” kõlasid sel õhtul veel viis isamaalaulu (solist Tanel Padar), “Ei ole üksi ükski maa” ja veel mõned laulud. Ühe neist, “Lootuses”, esitas Alo tütar Anna-Mariita Mattiisen.

“See oli suurepärane õhtu,” ütles Anna-Mariita kontserdi lõppedes. “”Rohelist muna” olen ma suhteliselt vähe kuulnud ja eriti vaimustas mind Hele Kõrve lauldud Miljonäri naise roll. Ta oli vähemalt samaväärne, kui omal ajal seda rolli täitnud Silvi Vrait.”

Veronika Portsmuth kiitis aga oma endist õpilast Eesti muusika- ja teatriakadeemiast, Jõgevalt pärit noort dirigenti Mai Simsonit.

“Mai on ikka olnud täpse käega ning “Rohelise muna” juhatamisega sai ta suurepäraselt hakkama,” ütles Veronika Portsmuth.

Muusikapäevade laupäevaõhtusel lõpetamisel leidis aga muu hulgas aset ka üks esiettekanne. Suure Kõrva koosseisu kuulunud helilooja ja koorijuht Pärt Uusberg oli nimelt ööl vastu laupäeva viisistanud Jüri Leesmenti luuletuse “Ajaga silmitsi”, mis on ära trükitud Alo päevade kavabukletis. Tegemist on nimelt Leesmenti pühendusluuletusega oma pinginaabrile Alo Mattiisenile. Värske heliteose aitas noodistada ja seada samuti Suurde Kõrva kuulunud Kadri Voorand. Laul kõlas Suure Kõrva esituses. Ainsana jäi pealtvaatajaks Jüri Leesment ise, kellel oli just sel päeval 55. sünnipäev. Laul oli ilus kingitus nii talle kui ka Alole.

XX koolinoorte vokaalansamblite konkursi paremad

PEAPREEMIA — Räpina ja Põlva muusikakooli neidudeansambel Gram of Fun (juhendajad Margot Suur ja Riivo Jõgi)

Vanuserühmade parimad:

* 4.-5. kl — Viljandi muusikakooli tütarlasteansambel Viva la Musica I (Hedi-Kai Pai)

* 6.-7. kl — Tallinna 21. kooli tütarlasteansambel Üheksa Seitsmendikku (Ene Uibo)

* 8.-9. kl — Ülenurme muusikakooli tütarlaste trio INE (Ursel Oja)

* 10.-12. kl parim neidudeansambel — erahuvialakooli Meero Muusik ansambel Force Mažoor (Riho Ridbeck)

* 10.-12. kl parim meesansambel — Saaremaa ühisgümnaasiumi Varsakabi (Mari Ausmees)

* 10.-12. kl parim segaansambel — Vanalinna hariduskolleegiumi, Gustav Adolfi gümnaasiumi ja Georg Otsa muusikakooli ansambel 25E

* Parim kuni 26aastaste noorte ansambel — Viljandi muusikakooli segaansambel Viva la Musica IV (Hedi-Kai Pai)

(Tunnustatute täisnimekirja leiab MTÜ Tähetund kodulehelt tahetund.eu)

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus