Varaste buss jäi porri kinni

Tänavu määras politsei väärteomenetluses rahalise karistuse meestele, kes püüdsid mullu Põltsamaa vallas ettevõtte territooriumilt metalli varastada, teatas politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonibüroo.

See oli 2014. aasta maikuu, päevane valge aeg. Kaks kolmekümnendates meest, mõlemad pärit Läänemaalt, võtsid nõuks tungida Röstla külas eraettevõtte territooriumile. Ettevõtte hoonesse sisenedes jäi meestele kiirelt silma vanametall, mida rahaks realiseerida. Nii haarati kaasa saunaahi, raudtünn ja hunnik metallist torusid. Varastatu väärtus küündis paarisaja euroni.

Suuremat tähelepanu endale tõmbamata plaaniti sündmuskohalt lahkuda, kui nende buss ettevõtte aias porri kinni jäi. Muda üles loopivad bussirattad tõmbasid ka kõrvaliste tähelepanu. Nii läks meeste jutule üks ettevõtte töötajatest. Ta hakkas pärima, mis meestega tegu ja mis asjus eramaale tulid. Mehed ajasid seepeale järjekindlalt lugu nagu oleks nad kutsutud sinna kanti üht maja lammutama, et siis uus asemele teha. Kahtlane jutt pälvis ettevõtte töötaja veelgi suurema tähelepanu ning ta otsustas seda infot läbi tööandja kontrollida. Lugu kippus veelgi segasemaks minema, sest too ei teadnud lammutajatest midagi. Teadis aga kindlalt, et sel territooriumil võõrad viibida ei tohi.

Kutsumata külalisi ja nende bussi lasti lähemalt uurides ilmneski, et tegu oli varastega, kes püüdsid vargsi minema viia erinevaid metallesemeid. Politsei viis mehed asjaolude selgitamiseks jaoskonda ning käivitas nende suhtes väärteomenetluse, kuna nad panid toime varguskatse. Asjalike töötajate sekkumine ja huvi võõraste vastu viis aga selleni, et asjad said omanikule tagastatud ja rahalist kahju kellelegi ei tekkinud. Tänavu määras politsei mõlemale mehele väärteomenetluses rahalise karistuse.

Politseiandmetest nähtub, et Jõgevamaal varastataksegi enim just ettevõtete territooriumilt või selle ruumidest. Kusjuures varaste huviorbiidis on just need ettevõtted, mis jäävad vähemasustatud ja maapiirkonda. Samamoodi kõige sagedamini varastatakse ettevõtete territooriumilt just nimelt vanametalli, mida tavaliselt realiseeritakse mõnes teises maakonnas kui seda oli varguskoht.

Metallivargust on tihti keerulisemgi avastada kui tavalist vargust. Need, kellelt võeti, ei tea sageli, millal täpselt vargad tegutsesid. Seda enamasti põhjusel, et vanametalli järele ei käida vaatamas igapäevaselt, vaid ühel päeval juhtumisi lihtsalt avastatakse, et seda enam seal ei ole. Sageli pole metallivargustel ka pealtnägijaid, sest neid pannakse toime hõreasustatud kohtades. Sagedamini tabab politsei metallivargaid just otse teolt või metalli kokkuostupunkte kontrollides. Ka võib metallivargaid avastada argipäevase patrullimise käigus, kui politsei sõidukeid ja nende laste kontrollib.

Vooremaa