Tartumaa farmis avastati rutiinse kontrolli käigus sigade Aafrika katk

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) tuvastas korrapärase kontrolli käigus Tartumaal asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja, teatas põllumajandusministeeriumi avalike suhete osakond. Viie looma proovidest leiti viirusetekitaja, mistõttu taudipunktis kehtestatakse karantiin, farmi ligi 1200 siga hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

Veterinaar- ja toiduamet võttis proovid Tartumaal Puhja vallas Rämsi külas asuvast seafarmist taudistunud aladel tehtava korrapärase kontrolli käigus 28. juulil.

Veterinaar- ja toiduamet teeb alates esimestest seakatkuleidudest metsigadel eelmise aasta septembris pidevat kontrolli taudistunud alade seafarmides, et jõuda võimalikule taudipuhangule kiiresti jälile. Puhja vallas asuva farmi puhul diagnoosisime katku enne sigade ulatuslikku haigestumist,” ütles Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel.

Veterinaar- ja toiduamet kinnitas sigade Aafrika katku ametliku diagnoosi täna hommikul. kokku on farmis 1186 siga.

Taudipunktis kehtestatakse karantiin, kõik sead hukatakse ja hävitatakse vastavalt sigade Aafrika katku tõrje tegevusjuhendile. Peale farmi loomadest tühjendamist viiakse läbi hoone puhastamine ja desinfitseerimine. Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult Veterinaar- ja toiduameti volitatud isikud.

Kui loomapidaja on rakendanud kõiki kehtestatud nõudeid, siis hüvitatakse vastavalt seadusele taudikoldes hukatud ning loomataudi tõttu hukkunud loomade väärtus. Taudipunktide ümber kehtestatakse kolme kilomeetrine ohustatud ja seitsme kilomeetrine järelevalvetsoon. Kõik tsoonidesse jäävad seafarmid kontrollib VTA üle ning võtab proovid sigade Aafrika katkule.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100 protsenti loomadest).

Sigade Aafrika katk on levinud mitmetes Eesti naaberriikides (nt Läti, Leedu, Poola) nii mets- kui ka kodusigadel. Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum mullu 8. septembril, mil Hispaanias asuvast Euroopa Liidu referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Vooremaa