Põltsamaa valla seafarmis tuvastati sigade Aafrika katk

Veterinaar- ja toiduamet diagnoosis Põltsamaa vallas Väike-Kamari külas asuvas seitsme seaga kodumajapidamises sigade Aafrika katku. Nakkuse tõkestamiseks kehtestatakse taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse, teatas veterinaar- ja toiduameti kommunikatsioonijuht.

See oli teine diagnoositud katkujuhtum Jõgevamaal reedese päeva jooksul. Hommikul diagnoositi katkujuhtum Puurmanni vallas asuvas väikefarmis.

Taudipunkti ümber on kehtestatud ohustatud ja järelevalvetsoon, mille piirkonda jäävad kaks farmi Viljandi maakonnast. “Kontrollime need seafarmid üle ning võtame proovid sigade Aafrika katkule,“ ütles VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda. “Igat juhtumit võtame täie tõsidusega.“

Tegemist on alates 2015. aasta septembrist teise juhtumiga, kus sigade Aafrika katk diagnoositakse kodusigadel. “Panen kõigile veelkord südamele, et ainus viis seakatku leviku vältimiseks on seakasvatustes ülim ettevaatlikkus ja väga range bioturvalisuse nõuete järgimine. Iga üksiku sea pidamine peab toimuma suletud territooriumil, kus kogu inimeste, loomade, loomasööda, allapanuks kasutatava materjali ja transpordi liikumine on range kontrolli all,“ lisas Kalda.

Epidemioloogilise uuringu käigus selgitatakse, kuidas haigusetekitaja farmi pääses. Farmi on varem kontrollitud ning bioohutusnõuded olid farmis täidetud.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100 protsenti loomadest). Ravi puudub ja taudi edasise leviku tõkestamiseks tuleb sead hukata.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee<http://www.seakatk.ee>.
Vooremaa