Peipsiäärsed toidupakkujad, – tootjad ja turismi eestvedajad ühinesid Peipsi Toidu Manifestiga

Peipsiäärsed toidupakkujad, -tootjad, -nautlejad ja turismi eestvedajad võtsid vastu Peipsi Toidu Manifesti, teatasid Peipsi Toidu võrgustiku liikmed.

Peipsimaa Kogukonnaköögi eestvedamisel kokku tulnud Peipsi Toidu võrgustiku järjekordsel kokkusaamisel Alatskivi lossis võeti vastu ja allkirjastati Peipsi Toidu Manifesti, mis kirjeldab ära Peipsi Toidu järgitavad põhimõtted.

Peipsi, Euroopas suuruselt neljas järv, seob järveäärse rahva ühtseks ja omanäoliseks piirkonnaks. Peipsi Toidu võrgustiku liikmed väärtustavad seda eripära ja eristumist Eesti toidumaastikul, et muuta Eesti toidukultuuri rikkamaks.

Viimane jääaeg on vorminud omanäolise piirkonna Peipsi järve ja selle madalike näol. Ürg-Peipsi taandudes ja järveäärse asustuse tekkides on lisaks järveandidele jäänud meile kasutada maa, mis sobib hästi sibula, porgandi ja muu köögivilja kasvatamiseks. Just Ürg-Peipsi ürgsest väest jõudu ammutades on meie esiemad ja -isad kujundanud omanäolise toidukultuuri. Täna leiab siin kilde eesti talupoegade, hõimurahva vadjalaste, setode, vene vanausuliste ja balti-saksa aadlike köögist.

Peipsi Toidu võrgustiku liikmed tunnevad suurt ühisosa Uue Põhjala köögi väärtustega ja toetavad Uue Põhjala köögi manifesti põhimõtteid. Manifestiga liitujad on uhked, et kasutavad ja väärindavad Peipsimaa piirkonna ressursse ning toorainet. Nad väärtustavad piirkonna kultuurilist eripära, tootjaid, puhast loodust ning toovad esile selle võimalused ja kvaliteedi. Peipsi toit on tuntud päritolu, tootja näo ja looga.

Alatskivil liitus Manifestiga 15 aktiivset Peipsi Toidu võrgustiku liiget, uusi huvilisi oodatakse liituma. Manifestiga saab tutvuda  https://www.facebook.com/maitseelamuse/

Manifestiga liitujad soovivad siduda Peipsimaa toidu ühtseks tervikuks, väärtustades paikkondade omapära ja ühtset kultuuriruumi.

Vooremaa