Õpetajate keskmine palk tõusis esimest korda üle 1100 euro

Möödunud aasta novembri seisuga oli omavalitsuste raamatupidamisandmetel munitsipaalkoolide õpetajate keskmine palk täistööaja arvestuses 1111 eurot. Võrreldes 2014. aasta sama ajaga oli keskmine palk tõusnud 9,8 protsenti, teatas haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsioonikonsultant.

Üle 1100 euro oli õpetajate keskmine palk 66 omavalitsuses ja üle 1000 euro pea 75 protsenis omavalitsustest. 62 protsenti kohalikest omavalitsustest panustas riiklikule palgatoetusele omalt poolt ka juurde.

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi toonitas, et eesmärk on aastaks 2019 tõsta õpetajate keskmine töötasu 120 protsendini riigi keskmisest.
“Õpetajate töötasu kasv eeldab lisaraha riigieelarvest, ent seda peavad toetama ka omavalitsuste otsused koolivõrgu korrastamisel. Riik aitab sellele kaasa investeeringutega. Mõistlikud otsused aitavad leevendada olukorda, kus paljud õpetajad peavad töötama osakoormusel, ” rääkis minister.

Kõige kõrgem, 1717 eurot oli keskmine palk Sauga vallas, Pärnu maakonnas. Suuruselt teine – 1354 eurot – samuti Pärnu lähedal Tori vallas. Ida-Virumaal, Narva-Jõesuus said õpetajad keskmiselt 1308 eurot ja Võrus, Lasna vallas 1253 eurot bruto.

Õpetajate viimaste aastate palgastatistika omavalitsuste lõikes leiab haridusstatistika andmebaasist HaridusSilm.ee http://www.haridussilm.ee/.

Õpetajate palgatoetus omavalitsustele kasvas käesoleval aastal 196 miljonit euroni – kasv võrreldes 2015. aastaga on 7,3 protsenti ehk 13,2 miljonit.

Erakoolidele antud riiklik palgatoetus kasvas 2016. aastal mullusega võrreldes 8,3 protsenti ehk enam kui 9,3 miljoni euroni.

Omavalitsused ning erakoolide pidajad saavad riigilt võrdsetel alustel haridustoetust.
Õpetajate palgatoetus on osa riiklikust haridustoetusest. Õpetajate töötasu alammäär ehk miinimumpalk on õpetaja töötasu riiklik garantii, millest vähem ei tohi täiskohaga töötavale õpetajale maksta. 2015. aastal oli õpetajate 900 eurot ning käesoleval aastal 958
eurot.
Vooremaa