Hõimupäevad toovad Tartusse saami räppari ja Mari Kalkuni koostööprojekti

Hõimupäevade Tartu üritused toimuvad sel aastal 16.–30. oktoobrini. Esinema saabuvad ungari, mari, liivi, karjala, komi, handi ja sölkupi folklooriansamblid ning lauljad. Genialistide klubis astuvad 20. oktoobril üles Mari Kalkun ning saami räppar Ailu Valle, teatasid hõimupäevade korraldajad.

Esmaspäeval 16. oktoobril kell 18 on Ülenurme mõisakompleksis (Pargi 4, Ülenurme alevik) suurepärane võimalus nautida Malle Maltise, Hasso Krulli ja Sander Tuvikese muusikalist häppeningi ja installatsiooni HELIjaKEEL –Kuni päike ärkab. Päev hiljem kell 18 toimub Ingeri majas (Veski 35) põnev kohtumine ingeri-soome lugude raamatu „Jäljed“ autori Mari Sajoga. 19. ja 20. oktoober pakuvad tihedat ja meeleolukat programmi Genialistide klubis (Lai 37 taga). Esimesel päeval kell 16 saab klubi kinos tasuta vaadata Jeremei Aipini romaani põhjal vändatud filmi “Punane jää“ ning alates kella kaheksast esinevad Väike Hellero (eesti), Röntyskä (ingeri-soome) Jumšan Gur (udmurdi) ja Szigony (ungari). Õhtu lõpetab soome-ugri diskoga DJ Janno Zõbin. 20. oktoobril kell 16 linastub samas 1952. aasta Soome film “Valge põder“ ning alates kella kaheksast esinevad Kuat (mari), Mari Kalkun (võro) ja Ailu Valle (saami). Pärast kontserte rõõmustab tantsupublikut soome-ugri ja venemaa vähemusrahvaste lugudega DJ Daysleeper.

Üks oodatuim ja kindlasti üllatusi pakkuv on saami noore andeka räppari Ailu Valle ja Mari Kalkuni ühiskontsert. “Kohtusime Ailuga esimest korda sel kevadel, kui olime ühises residentuuris Soomes Saaren Kartanos ja esinesime seejärel koos Soome 100 juubelikontserdil Vabaduse väljakul. Minu mõtetes ei ole pärimusmuusika ja regilaul ning räpp erinevad maailmad. Mõlema eesmärk on peegeldada ümbritsevat ja anda edasi mingit ainuomast tunnetust,“ ütles Mari Kalkun.

Kogu perele suunatud tasuta üritus leiab aset pühapäeval, 22. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2), kus esinevad soome-ugri aladelt külla saabunud ansamblid ja kohalikud lauljad ning pillimehed, esitletakse Udmurdimaalt pärit moekunstniku Tatjana Moskvina loomingut, saab vaadata ERM-i soome-ugri multifilme ja poeetilist dokumentaalfilmi “Kuumetsa Kaisa“. Lisaks leiavad Hõimupäevade üritused aset veel 26. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis ja 30. oktoobril Tartu kirjanduse majas.

Vooremaa