Luulepäevad tõestasid taaskord, et eesti keel jääb alles

Reedel ja laupäeval oli Jõgeva luulelembeste noorte päralt. Toimusid 27. Betti Alverile pühendatud luulepäevad „Tähetund”. Sel aastal oli teemaks „Suurt saladust varjab su süda …“ ja kooliteatreid oodati Ave Alavainu luuletekstidest koostatud kavadega. 7.‒12. klasside õpilaste esituses kanti ette 27 kuni veerandtunnist luulekava.


Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja juhendaja Lianne Saage-Vahur ütles, et kõige paremini sobib emotsioone „Tähetunnist” kokku võtma Ave Alavainu luulerida: „… ja siis sündis ime…“. „Õhkkond, mis saalis sünnib, kuidas kahel päeval kuulavad sajad noored haudvaikselt luulet, kaunis eesti keeles. See on oaas meid ümbritsevas maailmas, kus järjest rohkem võtab maad kära, videokliplikus, pealiskaudsus,“ oli peakorraldaja pärast luulepäevi väga rahul.

Nagu tavaks, oli luulepäevadel oma žürii – Akadeemia. Seekord koosseisus Gerda Gordemets, Margot Visnap, Kersti Kreisman, Kristiina Oomer, Leelo Tungal, Jaak Allik, Viljar Pohhomov, Urmas Lennuk, Margus Mikomägi, Alo Kõrve ja Märt Treier. Nemad valisid välja preemiat väärinud lavastused, näitlejad, juhendajad ning andsid välja eripreemiaid muude saavutuste eest.

Eesti keel jääb alles

Žürii liige Margus Mikomägi leidis, et toimunu oli uhke kinnitus, et eesti keel jääb alles ja Eesti noored on vägevad. „Ma olen siin mitu korda käinud ja iga kord on elamus. Iga kord uued luuleleidmised, põnevad vormid ja säravad lapsed. Lastele läheb see kõige rohkem korda ja see on kihvt. Arvan, et neid toob kokku keel, mida nad avastavad. Keel ja omasuguste seltskond. Võib-olla suures kontekstis on neid vähe, jalgpallist huvitatuid on ehk rohkem, ja sellepärast ongi see erakordne. Nad saavad siit kultuuritunnetuse. Usun, see on hästi tähtis.“

Grand prix saanud Tallinna 32. Keskkool 11.d klass ja juhendaja Toomas Lõhmuste vastasid küsimusele, miks nad kohal olid: „Tänu Toomasele“ ‒ „Ja mina saan ütelda, et ainult tänu neile. Kui lapsi ei oleks, siis ma siin poleks. See on tõsi, nendega võib minna kuhu iganes, aga Jõgevale on eriti tore tulla. Töö tekstiga on meeletult oluline ‒ protsess ise on tunduvalt olulisem kui resultaat. Ja see, et me puutume kokku väärtustatud tekstiga, väestatud sõnaga, on kõige tähtsam. Küll on hea, et Avel on sellist teksti, mida valida,“ rääkis Toomas Lõhmuste.

„Eestis on palju autoreid, keda võiks nii sügavalt uurida kui Ave Alavainut. Ma arvan, et paljude elukäigud omamoodi huvitavad,“ arvas võitnud trupi liige Anna Liisa Alla.

Luulepäevad panevad lugema

Brigitta Eva Varrak ütles: „Avastame alles ja on väga hea, et selliseid asju tehakse, muidu me võib-olla ei puutukski niisuguste asjadega kokku.”

Säde Meres, kes loeb meelsasti Jürgen Roostet ja Doris Kareva luulet, leidis Ave Alavainult ühe kõige kõnetavama luuletuse üldse.

„Võimas oli,“ arvas ka Urmas Lennuk. „Kui räägitakse noorte sõnavara ja sõna valdamise oskuse kadumisest, siis me nägime kaks päeva, kuidas see on vastupidi. Küll seda poolt, kes sellega tegelevad ja igapäevaselt elus hoiavad, mis tegelikult ühe keele ja kultuuri juures oluline on. Varem olen olnud kooliteatrite üritustel. Luules olen täitsa koba, mitte ekspert. Ilmselt kutsuti mind siia seda asja n-ö teatripilguga vaatama. Olen neid truppe kooliteatrite festivalidel päris palju näinud. Oli kummaline näha nende teist poolt – nad suudavad nii tugevalt rütmistatud tekstiga, nagu luule seda on, suhestuda. Suudavad suhelda saaliga ja omavahel. See on hämmastav. Need on täiskasvanute puhulgi väga suured oskused, noore inimese juures seda kaunimad.“

Infokast:

GRAND PRIX

„Igas naises surmani on plikat”

Tallinna 32. Keskkool 11.d klass (juhendaja Toomas Lõhmuste)

LAUREAADID

„Üks hetk”

Viljandi gümnaasiumi luuleteater (juhendajad Silvia Soro ja Aili Kiin)

„Kui suureks Sina ennast pead?”

Rakvere gümnaasiumi Teatriansambel (juhendaja Aili Teedla)

„Ükskõiksus”

Ramsi Noortetoa näitetrupp Varjust Välja (juhendaja Ester Valk)

„Sõda ja rahu”

Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja 7.–9. klasside trupp (juhendaja Lianne Saage-Vahur)

ERIPREEMIAD

„Imelik Põlvkond”

Hea poeesiatunnetuse ja õnnestunud kompositsiooni eest (Maardu gümnaasium „Royal Theatre”)

Ansamblimängu preemia

Saaremaa ühisgümnaasium Krevera

„Legend”

Väikevormi suurejoonelise teostamise eest (Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja gümnaasiumitrupp)

Kujunduse eripreemia

Kunda ühisgümnaasiumi kooliteater 10.-12. klass

„Kui suureks Sina ennast pead?”

Erutava muusikalise hetke eest – Libahundi loits (Rakvere gümnaasiumi teatriansambel)

Tervikliku koostöö eest trupi ja juhendaja vahel

Saaremaa ühisgümnaasium Kreisis

 

„Mõtlen püütonist hästi”

Absurditunnetuse esile toomise eest Alavinu luules (Rapla Riinimanda Teater)

NÄITLEJAPREEMIA

Getlin Jõgi (Saaremaa ühisgümnaasium Krevera)

Elisabeth Tiffany Lepik (Rakvere gümnaasiumi Teatriansambel)

AVE ALAVAINU PREEMIAD

Liis või Liisi (Saaremaa ühisgümnaasium Kreisis)

Kristjan Tropp ja Mikk Bobõlski (Rakvere gümnaasiumi Teatriansambel)

Marta Soro (Viljandi Paalalinna kool)

PARIM JUHENDAJA

Eseniya Atropova (Maardu gümnaasium)

PARIM NAISNÄITLEJA

Kirke Medri (Saaremaa ühisgümnaasiumi Kreptulased)

PARIM MEESNÄITLEJA

Roomet Kuhi (Ramsi Noortetoa näitetrupp Varjust Välja)

 

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus