Luuga oli, on ja jääb Peterburi suvitusrajooniks

Suviti kasvab Luuga rajooni elanike arv umbes kolm korda, just suvitajate arvel, keda jätkub nii maale kui ka linna.

Praegu on Luuga rajoonis turismiga hõivatud umbes neli protsenti töövõimelisest elanikkonnast ja enamasti ongi neil seda tööd ainult suviti.

Nõukogude ajal oli Luuga rajoonis 46 pioneerilaagrit, praeguseks töötab neist vaid 15.

Rajoonis asuvast 120 mõisakompleksist on täielikult renoveeritud kolm. Välismaalastest käivad Luuga rajoonis põhiliselt soomlased ja sakslased, on olnud ka mõned  ameeriklased ja prantslased.

Varem oli Luuga rajoon Peterburi kuulsate inimeste puhkamispaik, siin on  puhkust veetnud ja oma teoseid loonud kuulus vene helilooja Nikolai Rimski-Korsakov.

Kui suurlinnast tulevad maale mugavuste ja hea teenindusega harjunud inimesed, siis neil on siin keeruline. Maaturismi teenuseid pakkuvatele majadele on nõudmised suurenenud, külalistemajadega on palju tegeldud ning töötatakse välja külalistemajade standardit.

Varem olid külalistemajad kasutuses ainult suveperioodil või aastavahetustel, nüüd aga tullakse maale ka nädalavahetusteks.  On loodud maaturismi klubi, kus kolme kompleksi omanikud juba vähemalt viis aastat koos käivad. Enne hooaja algust vahetavad nad infot, näitavad üksteisele, mis on talve jooksul ära tehtud.

Väga oluline on, et külalistemajades oleks sündmuste kalender, siis saavad omanikud ka turistidele teada anda, mida huvitavat nende piirkonnas sellel ajal toimub, kui nemad seal puhkavad. Näiteks tuleb  juunis Luugas ekstreemspordi festival ja sinna oodatakse nii osalema kui kaasa elama ka eestlasi.

Taastab hävinud mõisat

Verhudino kompleksi omanik Juri Kopõt taastab koos perega lagunenud mõisat. Verhudino kuulus Balti laevastikus teeninud Tselepinitele. Nõukogude ajal oli mõis KGB käsutuses, teise maailmasõja ajal tegutses seal saksa garnison. Maja oli täiesti hävinud, alles oli ainult vundament, kui Kopõti pere sinna tuli. Mees on ka varem turismiga tegelenud. Külaliste jaoks on tal praegu pakkuda palkmajad järve ääres, kuhu ka talvel nädalavahetustel meelsasti tullakse.

Miškini suvila nime kandev majutusasutus oli varem kindral Ljalini mõis. Nõukogude ajal oli mõisas algkool, raamatukogu, seejärel kolhoosikeskus. Pärast 1990. aastat jäi hoone tühjaks. Praegused omanikud ostsid kompleksi 1997. aastal ning hakkasid remontima. Nad taastasid kõigepealt mõisa. Majade umber on viie hektari suurune park, samuti on läheduses järv, kus saab kala püüda ja paadiga sõita. Laste jaoks on loodud miniloomaaed, kus elavad jänesed ja kanad. Üks omanikest oli meile ka varem rajooni turismi tutvustanud Mihhail Velikanov.

Ta rääkis, et mõisad on erinevas seisukorras. Projektid korrastamiseks on umbes 40 mõisale. Enamasti soovitakse koos mõisaga korrastada ka pargid. Keskmise mõisa territoorium on umbes 40 hektarit, seal on park, tiigid, majandushooned.

Neid mõisaid, mis korda on tehtud ja suudavad juba tegutseda, on kümne ringis. Ülejäänutele otsitakse investoreid, et hooned saaksid sellise väljanägemise nagu 19. sajandil. Kui fotod on säilinud, siis püütakse neid taastamisel aluseks võtta.

Et Luugas peatutaks

Mõisate arvu poolest on Luuga rajoon Peterburi ümbruses teisel kohal – esikohal on Lomonossovi rajoon. Seal on suured mõisad, millest osa on taastatud. Luuga rajooni mõisakompleksid on väiksemad. Kõige suurem mõis, mis Luugas on taastatud, tegutseb praegu sanatooriumina. Seal on 40 hektarit maad ja ka majandushooned.

Luuga rajoonis on ka kuulsa poeedi Puškini esivanemate Hannibalide suguvõsa mõisad. Puškinskije Gorõsse ja Mihhailovskisse Pihkva lähedal sõidab igal aastal umbes 250 000 inimest, Luuga rajoonist sõidetakse enamasti peatumata läbi. Üks Puškini esivanemate mõisast peaks lähiajal korda saama, siis on lootust, et turistid kas või põgusalt ka Luugas peatuvad.

Arenemas on ka sündmusturism. Näiteks on loodud teatraliseeritud etendus, kus vürstinna Olga tuleb kaaskonnaga linna, kohtub inimestega. Toimub väike laat, kus kohalikud käsitöölised oma toodangut pakuvad, samuti müüakse toiduaineid. Niisuguse etenduse publiku arv võib olla tuhat kuni viis tuhat.

Mullu lavastati lahing Napoleoni vägedega 1812. aastal.  Osalesid talunikud, aga ka kõrgemad sõjaväelased. See toimus möödunud aasta juulis Luuga lähedal  suurel väljal, pealtvaatajaid oli umbes viis tuhat.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus