|
Neljapäeval saabus ja täna lahkub maakonnast Leningradi oblasti Luuga rajooni delegatsioon. Visiidi eesmärk oli luua kontaktid, et jätkata edaspidi koostööd juba konkreetsete huvilistega. |
Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Raivo Suni ütles, et märtsis jõuti omavalitsusliidu seminaril muu hulgas tõdemuseni, et rahvusvaheline koostöö Soome ja Rootsiga sujub ning uute kontaktide otsimiseks nendest riikidest on aeg ümber saamas. “Nüüd on aeg pöörata pilgud teiste naabrite poole. Oleme piiriäärne maakond, Venemaast lahutab meid vaid Peipsi järv, kuid koostööd pole me sealse piirkonna omavalitsustega teinud,” tunnistas ta.
Kontaktide loomine käis kibekiiresti
Suni võttis ühendust Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu arendusjuhi Tarmo Pajoga ning uuris, kuidas naabermaakonna vallad-linnad Venemaaga koostööd teevad.
“
Juba Toila seminaril hakati välja valima piirkonda. “Mina olin ikka väga ambitsioonikas ja tahtsin sõprussidemeid luua mõne Peterburi lähiümbruse rajooniga. Paraku oleme nende jaoks ikka liiga väikesed. Jõudsime omamoodi kompromissile, sest Luuga rajoon on meile kõige lähemal, ja olgem ausad, mõneti ka meile sarnane,” rääkis omavalitsusliidu tegevjuht.
Kontaktide loomine käis kibekiiresti ja nüüd on Luuga delegatsioon meil külas. “Ma ausalt öeldes ei uskunudki, et see nii kiiresti läheb,” tõdes Suni. Tema hinnangul on külalistel huvi meiega suhelda olemas ja Jõgevamaa Omavalitsuste Liit on tegelikult loonud pretsedendi. “Me oleme siiski oma ettevõtjatele lähemal kui keegi teine,” lisas Raivo Suni.
Neljapäeval tutvus Jõgevamaale jõudnud delegatsioon Põltsamaaga. Reede hommikupoolikul Jõgeva linnavalitsuses peetud seminaril tutvustas kumbki osapool oma piirkonda.
Külaliste sõnavõttudest selgus, et enim nähakse koostöövõimalusi turismivaldkonnas. Turismivõimalusi tutvustanud Tamara Toloknova tõi palju näiteid rajooni edukatest turismitaludest ja väiketootjatest. Enamasti on tegemist perefirmadega, kus töötavad kõik pereliikmed. Välja on tuldud ka uudsete ideedega, näiteks taastab üks turismiarendaja Teise maailmasõja ajal puruks pommitatud mõisahoonet. Kui see valmis saab, võib huvilistele pakkuda puhkust mõisas. Väga oskuslikult kasutatakse ära looduse eripära, sest rajoonis on palju järvi.
Turism pakub mitmesuguseid koostöövõimalusi
Grigori Feklistov pakkus lisaks turismile välja koostöövõimaluse tööstuse arendamisel. Nimelt on Luuga rajoonis rajamisel tehnopark. Tema hinnangul võiksid sinna tulla koostöös soomlastega, aga miks mitte ka eestlastega puidutöötlemisettevõtted. Samuti sooviksid kohalikud rajada koos metallitöötlemisfirmasid.
Lisaks saaksid Luuga rajooni põllumehed meie põllumeestelt väga palju õppida. “Miks mitte teha koostööd põllumajandussaaduste ümbertöötlejatega. Meie saame neile pakkuda tooret ning tööjõudu, nemad toovad siia oma tehnoloogia ja rajavad tööstuse,” lisas Feklistov.
Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) juhataja Katrin Rajamäe läks veelgi konkreetsemaks ja pakkus, et turismiettevõtjad võiksid koostööd teha turunduse valdkonnas, aga korraldada koos ka koolitusi. Samuti saaksid huvilised taastada kultuuri- ja ajaloolisi objekte ning leida neile hiljem uusi kasutusfunktsioone.
Veel tasuks mõelda ühise põllumajandust puudutava kompetentsikeskuse loomisele. Aga kindlasti on kõige lihtsam vahetada sündmuste ajal kultuurikollektiive: üksteise juures võiks käia tähtpäevadel esinemas.
Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Raivo Suni nägi koostöövõimalusi eelkõige Saksamaad Peterburiga ühendava Via Hanseatica äärde jäävate ettevõtete vahel. Samuti saaks tema hinnangul võimalikus põllumajanduse kompetentsikeskuses kasutada Jõgeva Sordiaretuse Instituudis talletatut. Kindlasti leiaksid tema kinnitusel rakendust ka Jõgevamaa kutseõppeasutused.
Maavanem Viktor Svjatõšev tunnistas, et tema eesmärk on viia kokku võimalikult paljud meie maakonna ettevõtjad erinevate sõpruspiirkondade sama ala inimestega. “Seni on suhteid püütud arendada küll Pihkva ja Novgorodiga, kuid Peterburi kant on seni kõrvale jäänud,” tõdes ta. Seda rõõmustavam on, et omavalitsuste liit nüüd initsiatiivi haaras.
Koos Ida-Virumaaga piirdutakse esialgu kontaktide loomisega, edaspidine on ettevõtjate endi kätes. Maavanema sõnul tundsid külalised kohe ära E-Piima südamejuustu, mida Peterburis müüakse. “Meie kaupa sealkandis igatahes tuntakse.”
Kuidas koostöösidemeid edaspidi arendama hakatakse, sõltub konkreetselt huvilistest. Maavanem on seda meelt, et järgmisel kevadel võiks kõikide koostööpiirkondade esindajad kutsuda Jõgevale ettevõtlusseminarile. “Kui huvi on, siis saaksime siia väga erilaadsed piirkonnad kokku,” kinnitas ta. “See on võimalus ettevõtjatele.”
Luuga rajoon
*Asub Leningradi oblasti lõunaosas
*Pindala 6 026 km2
*76 000 elanikku
*Elanike keskmine sissetulek on väiksem kui Leningradi oblasti keskmine
*Töökohti tekib piirkonnas juurde vähe
*Paljud põllumajandusettevõtted on pankrotti läinud
*Väiketootja üksi ei suuda kuigi palju investeerida
Allikas: seminari ettekanded
i
HELVE LAASIK