Luual polnud maailmameistrile vastast

Möödunud nädalavahetusel peeti Luua Metsanduskooli territooriumil Eesti raiemeistrivõistlused, kus valitsev maailmameister Andres Olesk võttis napilt, vaid nelja punktiga  põhjanaabri Jukka Peramäki ees võidu.

Reedel pärast langetamist ja kolme platsiala oli seis üsna tasavägine. Esialgu tundus, et Andres Olesk on ainus mees, kes sel korral ketivahetusel teeb aja alla 14 sekundi, kuid mõnda aega hiljem selgus, et võistlustules on veel käbedam mees, nimelt Luua koolis õppiv Helvis Koort, kes edestas ketivahetuses valitsevat maailmameistrit omakorda kolme kümnendiku võrra. Selline tulemus on absoluutne maailmaklass, kuid siiski ei saatnud edu Helvist enam teistel aladel.

Kombineeritud järkamises oli sel korral täpseim Anto Laas, Peramäki tegi seal teise tulemuse ning Olesk sai kombineeritud järkamise võistlusel kolmanda koha. Täpsussaagimine ei õnnestunud maailmameistril nii nagu ta oleks seda soovinud. Koht sel alal oli alles kuues. 

Esikümnes kaks Luua kooli poissi

Pinge püsis kuni võistluste lõpuni ning ka pärast laasimisvõistlust öeldi alguses, et esikoht kuulub soomlasele Jukka Peramäkile. Siiski panid kohtunikud uuesti pead kokku ning leidsid, et soomlane tegi viimasel alal vea ning sai selle eest ka trahvipunkte.

Seega kuulus kodune meistritiitel Andres Oleskile. Kuigi mees on osalenud ka suurematel tiitlivõistlustel, kinnitas ta, et ei tulnud siinsele võistlusele mütsiga lööma. Oma tulemusi enne võistlust Olesk ennustada ei soovinud. “No proovin esikolmikusse jääda,” jäi mees tagasihoidlikuks, lisades, et ka noored saeässad on üsna tublid ning soomlased pole ka papist poisid.

Parim Luua Metsanduskooli õpilane oli sel korral Aigar Tiho, kes lõpetas võistluse kaheksandana. Parim koht alavõistlustel oli Tihol langetamises, kus ta sai üheksana koha. Hea tulemuse tegi Luua õpilastest ka Kuldar Kübarsepp, kes koondtabelis oli üheksandal kohal. Parima tulemuse tegi Kuldar täpsussaagimises, kus ta sai kirja neljanda tulemuse. 

Saeneiu edestas koondtabelis üht noormeest

Ainukese naisterahvana võistlustules olnud Kreedera Arula selgitas, et ei läinud võistlustelt kõrgeid kohti püüdma, kuna ta pole viimasel ajal saanud väga palju trenni teha. Parimad tulemused sai neiu kirja ketivahetuses ning täpsussaagimises. Siiski ei jäänud ta enda ketivahetuse võistlusega üldse rahule, saeplaat ei hakanud esimese korraga õigesse kohta ning korrigeerimisel läks kaduma palju väärtuslikke sekundeid.

Langetamise võistlusel, kus loosi tahtel sattus Kreederale üsna suur puu, oli ta näiteks parem Põhjamaade meistrist Esa Tumeliusest. Kokkuvõttes saavutas Kreedera eelviimase koha, mis tähendab, et ühele meesterahvale tegi ta meistrivõistlustel ikkagi silmad ette.

Juba kaks aastat Eestis ja ka välismaal aktiivselt saespordiga tegelev Kreedera on seni ainus naisterahvas, kes aktiivselt saevõistlustel osaleb. Senimaani pole talle ühtegi teist naist konkureerima tulnud.  Samas seletas saeneiu, et nüüd juba võiks mõni naine võistlustel kaasa lüüa, et oleks kellega enda tulemusi võrrelda. Praegu peab Kreedera siiski konkureerima vaid meestega. 

Eesti raiemeistrivõistluste 10 paremat

  1. Andres Olesk

  2. Jukka Peramäki

  3. Martin Muttik

  4. Jukka Kylliainen

  5. Sulev Tooming

  6. Taavi Ehrpais

  7. Tiit Reitel

  8. Aigar Tiho

  9. Kuldar Kübarsepp

  10. Anto Laas 

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus