Luual meenutati vanu aegu

Ürituse korraldustoimkonda kuulusid Luual 7 aastat elanud kohalik kultuuritöötaja Valdi Reinas, Luual 17 aastat eesti keele õpetajana töötanud Ene Velström, füüsikaõpetaja ning arvutispetsialist Saima Ukrainski ning kohalikust ajaloost huvitatud Linda Põder. “Minu hobiks on kodukandilugu, see huvitab mind ja meeldib mulle,” sõnas ta.

Päeva avaürituseks oli meenutuste hommikupoolik klubis. Meenutajad rääkisid põhiliselt 1920. ? 1930. aastate Luua külaolust ning -elust, erilise vaatluse all olid talud ning nende lood.

Mälestusi Luua kandi taludest

Esimesena jutustas Rein Moora Ehavere veskist, mis on tänaseks maha lammutatud. See on ka professor Harri Moora sünnipaik. Rein Moora pajatas ka laualõikamisest, tisleritööst, villa töötlemisest ning tangu ja püüli jahvatamisest.

Oma vanaonust Voldemar Ojansoonist ja talle kuulunud Aimelti talust rääkis Jüri Estam. Voldemar lõpetas Tartu Ülikooli õigusteaduskonna. 1938. aastal suunati ta Moskvasse Eesti saatkonna nõunikuks. Kui Voldemar pöördus tagasi Tallinna, arreteeriti ta diplomaadi puutumatusest hoolimata otse Balti jaama perroonil.

Lisette Otti asus Luuale elama 1920. aastatel, kui riik maad andis. Esmalt tuli elada mõisamajades, kuni valmisid taluhooned. Tollal suheldi Luual kõigiga. Lisette andis põhjaliku ülevaate mõisahoonete paiknemisest.

Oma lapse- ja noorpõlvemälestusi pajatas ka Hilda Taimla.

Luua parki jääb kasvama hõbevaher

Viimasena rääkis oma talu ajaloost Kanada eestlane Madis Jürima, kes tuli Luuale elama seitse aastat tagasi. Tema maja on kohapeal tuntud Piparkoogimaja nime all. Madis Jürima suguvõsas on olnud apteekreid ja kaupmehi, tuntuim mees on aga endine põllumajandusminister August Jürima, kes oli ka Konstantin Pätsi viimase valitsuse siseminister. Alates 1988. aastast peab Madis Jürima Karukäpa Puukooli. Ametilt on ta iluaiandusspetsialist ning maastikuarhitekt.

Enne lõunat istutati Madis Jürima kingitud hõbevahtra istik parki, et tähistada 485 aasta möödumist Luua esmamainimisest. Esimesed labidatäied mulda viskas puu juurtele Luualt pärit Villu Reiljan, kes on teist ametiaega keskkonnaminister. Pärast ühist hernesupi söömist andsid Luua algkooli lapsed kontserdi. Kodukandipäevale kutse saanutele ja ürituse sponsoritele toimus mõisahoone saalis pidulik vastuvõtt. Õhtul peeti lõkke ääres simmanit, tantsuks mängis ansambel “Neti”.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus